“Hide”to Matsumoto – Huzur İçinde Yat!

Geçtiğimiz 2 Mayıs Jrock severler için oldukça önemli bir gündü. Bu türü dünyaya tanıtmada ve ardından gelen gruplara ilham vermede çok büyük bir paya sahip olan hide‘yi kaybedişimizin üzerinden tam 12 yıl geçti. Bu 12 yılda yerinin dolamadığı aşikar, üstelik hide ölüp de badem gözlü olanlardan değil kesinlikle, en azından benim için. Ucundan kıyısından değil gerçekten rock dinleyen her insanın dinlediğinde takdir edeceği çok önemli bir müzisyen hide. Hatta az önce bahsettiğim hoşuna giden parçalar olursa rock dinleyebilen kitlenin bile takdir etmesi gereken biri. Ben de bu türe gönül vermiş bir kulunuz olarak onu anmak adına böyle küçük bir harekette bulunmak istedim kendimce. Belki birilerinin daha onunla ve müziğiyle tanışmasına vesile olabilirim.

Jrock maceram başlar başlamaz, ismini duymaya başladım X Japan‘in. Ancak bir kaç dinleme denememde solist Toshi’nin sesini çok tiz bulmam sonucu çok da üzerine düşmeden bıraktım. Zamanla yaptığım haksızlığı anladım, zira Windstruck‘ta Tears‘ı dinlememle beğenmediğim ses kulağıma çok hoş gelmeye başladı, X Japan benim için önemli gruplardan biri haline geldi.

Herhalde Japon müzik tarihinde de bir Beatles’e eşdeğer diyebiliriz bu grup için. Bunda yazımın ana konusu hide kadar, grubun lideri konumunda hem bateri hem piyanodan sorumlu muhteşem insan Yoşiki‘nin büyük etkisi var. Kendisi de bir başka yazıya tek başına konu olabilecek önemde bir müzisyen, XJapan’in başarısının en büyük mimarlarından ve çok şükür hala taş gibi, dimdik ayakta.

Asıl konumuza en baştan  girersek hide 1964te doğmuş bir Yay burcu insanı. Rock müziğe karşı ilgisi ilk olarak Kiss grubunun Alive! albümü sayesinde oluyor ki Kiss (kikiss:)) tüm X Japan üyeleri üzerinde etkili olmuş önemli bir gruptur. Matsumoto, bir nevi sahne ismi olarak hide’yi tercih ediyor ve ismini tamamen küçük harflerle yazmayı tercih ediyordu. Araya sıkıştırdığımız bu küçük ayrıntının ardından müziğe döner isek hide bir kaç maceranın ardından X adlı grupta demir atıyor ki, bu grup zamanla bildiğimiz X Japan’e dönüşüyor. İsim değişiminin nedeniyse aynı isimde bir grubun daha olması, muhtemelen o grubun şu anda esamesi okunmuyor. hide grupta gitarist olmanın yanında, söz yazarı ve solist olarak da önemli katkılarda bulunuyor.

1987-1997 yılları arasındaki 10 yıllık süreç ve devamında X Japan jrock’ın etkili isimlerinden biri haline geliyor. Neredeyse her jrock grubu gibi kariyerlerine Visual Kei tadında başlasalar da zamanla bu türden uzaklaşıyorlar. Türle ilgili bilgilere kısmen de olsa şurdan ulaşabilirsiniz. Gerçekten sayılamayacak kadar çok başyapıta imza atmış bir grup X Japan, tek başına Art Of Life bile önlerinde saygıyla eğilmek için yeterli. Benim için hide de grubun başarısındaki en önemli etkenlerden, yarım saat süren Art Of Life gibi bir eserde en sevdiğim yerler kendisinin gitar sololarıdır. Dinlesi şarkıların isimlerini vermeyeceğim, başlangıç için eklediğim videodaki şarkıları düşünebilir, ilgilenenler.

X Japan ayrı bir yazıda uzun uzadıya anlatılacak bir grup, hide’ye dönersek kariyeri sadece bu grupla sınırlı değil. 2 adet solo albüm de çıkarmış. Henüz dinlemesem de albümlerin tür olarak X Japan gibi glam rock’tansa alternatife daha yakın olduğu. Bunun haricinde bir de Zilch grubu var hide’nin bizzat kurduğu. Bu grupla ilgili oldukça şaşırtıcı bilgilere rastladım. Grup hide dışından Amerikan ve İngiliz müzisyenlerden oluşuyor ki bir isim şahsen çok sevdiğim Amerikalı rock gruplarından Queens Of The Stone Age‘den çıktı, Joey Castillo. Grubun daha ilk albümü yayınlanmadan hide’yi kaybetmişiz maalesef. Ancak grup kariyerine pek büyük başarılar elde edemeden de olsa bir süre devam etmiş.

Tüm bu başarılı kariyerden sonra hide’nin kişiliğine ve hala tartışılan vefatına gelelim. hide arkadaşları arasında neşeli olarak bilinen biri. Zaten grubun performansları izlendiğinde sahnedeki en renkli karakterin o olduğu anlaşılıyor. Grup Visual Kei imajından uzaklaştığında bile hide pembe saçları ve renkli giysileriyle bir anlamda devam ediyor. İmajındaki başarısı ise şurdan geliyor, kendisi tescilli bir güzellik uzmanı, zamanında kozmetik ve moda üzerine eğitim almışlığı var ki oldukça başarılı tamamlamış eğitimini. Yazdığı güzel sözler, etkileyici sesiyle vokale katkısı ve gitarıyla attığı muhteşem soloların yanı sıra sahnedeki sempatik hareketleriyle grubun en sevilen üyelerinden olmayı başarmış.

X Japan’e dönmüşken, grubun nasıl dağıldığından da kısaca bahsedelim. 1997’de solist Toshi gruptan ayrılma kararı alınca grup da dağılmaya karar veriyor ve bunun öncesinde The Last Live adıyla muhteşem bir son konser veriyor. Şu yazımda bu konserden bir performansı paylaşmıştım. Dağılmalarından 5 ay kadar sonra ise maalesef hide’yi kaybediyoruz.Grup şimdi Luna Sea‘dan Sugizo‘yu da bünyesine katarak tekrar bir araya geldi, hala taş gibi konserler veriyor. Eklediğim 2. videoda hide’siz X Japan izlenebilir.

İşte bu gruptaki en ilgi çekici ve neşeli elemanın 2 Mayıs 1998 günü intihar ettiğinin duyulması hayranları ve tüm ülkeyi şoka sokuyor haliye. Ardından pek çok hayranı aynı yöntemle intihara kalkışıyor 3’ü maalesef ki başarılı oluyor. hide çok içtiği bir gecenin ardından, banyo kapısına bağlanmış bir havlu boynuna geçirilmiş olarak bulunuyor. Kimileri bunun intihar olduğunu düşünse de büyük bir kesim bunun kaza olduğunu düşünüyor ki buna inananlar arasında X Japan’den Yoşiki ve Taiji de var. Benim de gayet mantıklı bulduğum teorileri şu. Rock grupları gitarı taşımaktan doğan sırt ve boyun ağrılarını dindirmek için bir havluyu kapı koluna bağlayarak boyunlarına geçirirlermiş, ki bu X Japan’in de turnelerinde uyguladığı bir yöntem. hide’nin de amacının bu olduğu ancak sarhoş olduğundan bilincini kaybettiği düşünülüyor. Ancak hayranların bazıları onun hayatını istemeden kaybettiği düşüncesi daha çok acı verdiğinden onun bunu isteyerek yaptığını düşünmeyi yeğliyor.

hide’nin ölümünün ardından kendisi için bir müze açıldı. 3 yıl planlanmıştı ama müze 5 yıl açık kaldı. Anmak için kendisinin lakabı olan “Pink Spider” adında bir single yayınlandı. Ardından yayınlanan albümde ünlü müzisyenler hide’nin eserlerini yorumladı. 10. yılda düzenlenen anma konserinde özel bir teknikle hide de sahnede gibi gösterildi, grup üyeleri tekrar bir arada çalabildi.

Aslında daha yazılacak çok şey var, hatta pek çok şeyi atlamak zorunda kaldım. Amacım kendi cümlelerimle hide’yi tanıtmak, bir yandan da anmaktı. 33 yıllık yaşamına sığdırdıklarıyla hep hatırlanacak.

Gomeifuku wo Inorimasu Hide-Sama!

Videolarla İlgili:

Son olarak 2 de video ekliyorum. İlki hide’nin The Last Live‘daki sololarından derlenmiş, bir yerde güzel sesiyle şarkı da söylüyor. Hepsine bayılsam da favorim en sondaki Endless Rain solosu. 2. video da X Japan’in hide’den çok sonra verdiği bir konserden, başta Sugizo kemanda döktürürken ona piyanoda yine muhteşem ötesi performansıyla Yoşiki eşlik ediyor. Ardından grup Kurenai performansına geçince Yoşiki bu kez bateride çıldırıyor. Konserde yine şu benim anlayamadığım teknoloji sayesinde hide ordaymış gibi gösterilmiş, çok hoş olmuş. Aralarda onu sempatik halleriyle gitar çalarken görebilirsiniz 🙂

20 comments on ““Hide”to Matsumoto – Huzur İçinde Yat!

 1. X Japan dışında, müziklerini Visual Kei’nin öncüsü olduğu dışında bir bilgim yoktu. Yazını sonuna kadar okudum, altta verdiklerini de dinledim ve sevdim.

  Kapıya asılan havluya boynunu dayayarak dinlenmek, cidden tehlikeli bir yöntem gibi duruyor O_o

 2. @ berre
  teşekkürler. jrockseverler için bir nevi kurt cobain’dir hide. ben de kendimce tanıtmak istedim. x japan kesinlikle zamanla daha çok sevilen gruplardan bir de, en azından benim için^^
  havlu meselesi gerçekten sinir bozucu, aslında ben de intihar ettiğine inanmak istiyorum, çünkü böyle basit bir ölümü kabullenmek zor. sanırım hideden sonra grup üyeleri bu şekilde dinlenmeyi bırakmıştır^^

 3. sayende bu harika grupla tanıştığım için bir teşekkürü borç bilirim 3 gündür durmadan dahlia adlı albümlerini dinliyorum nasıl şarkılardır o öyle piyanoyla çalınan melodiler kalbimi bıçaklıyor gibi ahhh bi de artof life adlı şaheser şarkı dersem hakaret olucakmış gibi hissediyorum senfoni gibi insanı alıp bi yerlere savuruyor… Biraz abartı gibi gelebilir ama hissettiklerim yazdıklarımın sadece bir bölümü… Gerçekten çok teşekkürler böle bir yazı yazıp bu muhteşem grubu tanıttığın için çok saol:)

 4. @ Güneş

  Rica ederim. Yazıyı yazarken amacım oydu zaten, amacıma ulaşmak beni de mutlu etti 🙂 Bana göre henüz dünya bunun farkında olmasa da dünya müziğine katkıda bulunmuş en baba gruplardandır X Japan. Dediğin gibi eğer müziklerinin etkisini anlatmaya çalışırsak kelimeler yetersiz kalır. Dahlia başlı başına şaheser bir albüm, tüm albümleri gibi. Piyanodaki maharet ve şarkılardaki klasik havanın sorumlusu (aynı zamanda baterist) Yoşiki için de bir yazı planlıyorum bu arada. Buralarda olursan yorumlarını beklerim :)Ben de çok mutlu oldum birini daha Jrock dünyasına kazandırmış olmaktan 🙂

  • amacına fazlasıyla ulaştın merak etme:) ahhh kota sorunum olmasa tüm albümlerini indiricem ama maalesef haziranı beklemek zorundayım:( Ayy yaz yaz Yoshiki hakkında nasıl bir yetenektir ya bateride kendinden geçiyor aynı zamnda bizde onla beraber kendimizden geçiyoruz asla emekli olmasın hatta hiçç ölmesin daima beste yapıp bizi o harika dünyasından mahrum etmesin:) Ama bir yerde okuduğuma göre kendine hiç dikkat etmiyomuş vücudunu çok hoyratça kullanıyomuş öyle davranmaktan vazgeçse keşke kendini düşünmüyo bari bizi düşünsün (amma da bencilmişim beee:D) iyiki bu blogu keşfetmişim artık sadık bir yorumcuya sahip oldun daha fazla uzatmım yeni yazılarını merakla bekliyorum:D

 5. @ Güneş
  yoşiki bu gazla bu azimle asla emekli olmaz merak etme. 10 yıl sonra bile çıkıp aynı performansı sergileyebiliyor, şaka maka adam 20 seneyi aşkın zamandır taş gibi çalıyor. sağlık muhabbeti muhtemelen boynuyla ilgilidir. yıllardır, grup dağılmadan (tekrar birleştiler gerçi de) çook öncelerden beri boynunda sorun var. hatta bazı konserlere boyunlukla çıktığı görülmüştür. bir de çok duygusal bir adam, manevi olarak da kendini çok yıpratan biri.
  neyse bunların hepsi de daha fazlası yakında yazımda olacak 😛 ben de yorumlarını bekliycem, güzel sözlerin için teşekkürler 🙂

 6. tek kelimeyle harika bi adamdı o onsuz bi dünya.. o inanılmaz bi yetenekti onu kaybettik onuun gibisi gelmiycek bi daha dünyaya R.I.P HIDE’M

 7. Geri bildirim: Başka Olur Japonların Türküsü^^ « Kimbapsushi's Blog

 8. Öncelikle söze teşekkürle başlamak isterim. hide ve x japan grubunu senin sayende tanıdım. ve deyim yerindeyse büyülendim hergün dinlemekten bıkmıyorum, daha önce söz verdiğin gibi yoshiki ile ilgili yazını okumak için sabırsızlanıyorum. bu muhteşem insanı senin tanıtmanı çok istiyorum. hide gibi onun içinde çok güzel bir yazı yazacağından eminin şimdiden teşekkürler.

  • çok teşekkür ederim güzel sözlerin için.
   bu grubu birilerinin daha dinlemesine sebep olduysam ne mutlu bana.
   dediğin gibi yoshiki şahane bir müzisyen hatta deha bence. çok uzun zaman önce söz vermiştim yazacağıma, hatırlatmış oldun. artık yakında yazabilirim umarım^^
   ben de şimdiden rica ederim, hakkını vererek yazabilirim umarım:))

 9. Geri bildirim: Pink Spider- Efsaneler Ölmez. « Kimbapsushi's Blog

 10. merhaba ^^ ne diceğmi bilemiyorum.. hide’yi bir sürü kişinin tanımasına neden oluyorsun onun bi hayranı olarak senle gurur duyuyorum.. hide’nin böyle hayranlarının olduğunu bilmek ne güzel gerçekten onu çok seviyorum umarım huzur içindedir.. onun ve X japanın yaptığı müzikler yıpranmıyor asla .. dinlemekten asla bıkmıycam çok şanslı olduğumu düşünüyorum.. hide sonsuza dek yaşıyacak senin yaptığın gibi sevenleri olarak onu yaşatıcaz.. çok teşekkürler… 🙂

  • Ben teşekkür ederim, bunları duyunca inanılmaz mutlu oluyorum çünkü Türkiye’de X severler olarak azınlıktayız. Yeni birileri geldikçe kaybettiğim kardeşimi bulmuş gibi oluyorum. X japan sevmenin, müziğini dinleme şansını elde etmenin bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum, bu açıdan çok şanslıyız 🙂
   hide’yi biraz da olsa tanıtabildiysem kendimle gurur duyarım, herhalde bu blogda yaptığım en gerekli iş olur. güzel sözlerine kocaman teşekkürler 🙂

 11. Geri bildirim: hide için… | Kimbapsushi's Blog

 12. Gecikmeli de olsa artık X Japan sınırlarına girmiş bulunuyorum.Şu an The Last Live izliyorum.Konserin 3:00:00 lık kısmı geçti ben hâlâ bu adamların gerçek olduğuna inanamıyorum.Özellikle Yoshiki’nin insanüstü performansı karşısında dilim tutuldu.Rock konusunda engin bilgi ve donanıma sahip olmasam da bu adamlara hayran kaldım.Çok ama çok etkileyiciler.Kah ağzım açık, kah kafa sallayıp tempo tutarak eşlik etmekten başka yapacak şey bırakmıyorlar insana.

  X Japan’a giriş yapmadan önce ön hazırlık olsun diye birkaç kere Endless Rain, Tears ve Kurenai’yi dinlemiştim.Başlarda Toshi’nin sesine alışmam kolay olmadı tabi.Yavaş yavaş kulağım bu sesi yadırgamamaya başladı.Şimdi tamamen bir bütün olarak oturdu taşlar yerine.Bu konseri kesinlikle birkaç kere daha izleyip zevkin doruk noktalarında dolaşmaya kararlıyım.Efsane demekle neyi kastettiğine şahit olmanın mutluluğuyla izliyorum onları.Bu kadar geç kaldığım için kendime kızmıyorum.Çünkü onlara ulaşabileceğim, onları hissedebileceğim zaman tam da şimdi ki zamanmış.

  Üyeler hakkındaki görüşlerim de sadece bu konserle ve yazdıklarınla sınırlı olduğundan Hide’a dair birşey yazamıyorum.Ona dair aklıma kazınan bir kare var. Endless Rain performansında ki gözyaşları, gözlerini kaçırışı ve dudak büzüşü…Umarım ruhu, saçlarından daha renkli bir alemdedir.

  Bir kere daha, açtığın pencereler için teşekkürler 🙂

  • Ay o kadar sevindim ki 🙂
   Konuşacak zilyon tane ortak zevke bu da eklenmiştir o halde.
   Ve X Japan benim için uzak doğu müziğindeki en büyük efsanedir. Hiçbir grup yanına bile yaklaşamaz ne diğer Jrock grupları ne de delicesine fangirlü olduğum Kpop grupları. Yoshiki ise tek başına da efsane, çok özel bir müzisyen benim için.
   Bazen geciktiğini düşünsen de doğru zaman oluyor senin için. Ben de X Japan’e başta Toshi’nin sesi yüzünden mesafeli yaklaştım sonra bir gün uygun zaman geldi ve manyakları oldum.
   hide hakkında dediklerin o kadar güzel ki. Ben de umuyorum ki olduğu yerde mutludur:)

 13. Geri bildirim: hide. | Kimbapsushi's Blog

 14. Ne desem bilemiyorum. Bu, Hide ile geçen 2. yılım olacak sanırım. Onu tanıdığımdan beri benim için özel bir yeri var. Ve yarın onun doğum günü. Doğum günün kutlu olsun ”Pembe Örümcek”..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s