Koreli Ünlülerin Karıştığı Suçlar ve Kore’de Ahlak Anlayışı

Kore’yi ve Kore’ye dair neredeyse her şeyi seviyor ya da en azından sempati besliyoruz onlara karşı, evet. Ancak arada sırada eleştirmeyi deniyor muyuz? Sonuçta bu ülkenin kültürünü, dilini, sinemasını, dizilerini, müziğini, insanını ne kadar seversek sevelim, ne kadar istesek de ‘her şeyini’ sevmemiz, daha doğrusu tasvip etmemiz güç.

Ben de 2 yıla yakındır bu blogda yazıyorum, blogu uzak doğuyla ilgilenmeye başladıktan sonra açtığımı düşünürsek uzun yıllardır uzak doğuyla ilgilendiğimi söyleyebilirim. Bu zaman zarfında özellikle Kore’nin ahlak anlayışı bir türlü çözemediğim, bulanık bir yönü olarak kalmıştır. Acaba çok ahlaklı bir ülke midir Kore, yoksa bu sadece bir imaj mı? Üstelik “ahlak” dediğimiz kavram kime veya neye göre belirlenebilir? Bizim bir şeyin etik olup olmadığını yargılama hakkımız var mı?

Nasıl tanıyoruz Korelileri? Bazı huylarını kendimize benzetiyoruz, ilk olarak belki de bu yüzden dikkatimizi çekiyorlar ya da tam tersi, bize benzemeyen bir dolu özelliklerini keşfedip, tam da bu yüzden onları sevebiliyoruz. Koreliler sinemanın, TV’nin ve eğlence sektörünün bize yansıttığı kadarıyla çocuksu ve utangaç kişiler. Mesela herhangi bir TV programında, bir kadın bir erkeğin yanağına bir öpücük konduruyorsa, taraflar çocuk gibi utanıyor. Dizilerde her şey çok saf ve temiz, öpüşmeler çoğunlukla abartılmıyor (istisnalar var tabi).

Peki gerçekte de bu kadar sevimli ve çocuksu insanlar mı bu Koreliler? Aşklarını itiraf etmeleri yıllar mı alıyor, bir öpücük için sarhoş olmayı mı bekliyorlar?

Tabi ki hayır. Koreli gençler gayet sosyal ve tabi ki dedelerimiz zamanında olduğu gibi yaşamıyorlar.

Aslında “uzak” doğuda yer almasına karşın, kafası bizden bile karışık bir ülke. Amerikan etkisi ve Asyalı kökleri arasında sıkışıp kalmış gibiler ve ne yazık ki tüm gelişmiş ve medeni görünüşlerine karşın bazı garip huyları var ki beni deli etmeye yetiyor.

Mesela en son Kang Ho Dong’un yaşadıklarını eminim hepiniz duymuşsunuzdur. Bilmeyene kısaca özetlersek, Kang Ho Dong Kore’nin bir numaralı eğlence adamı, hangi programa elinizi atarsanız o çıkıyor. Strong Heart, Star King gibi TV programlarının sunuculuğunu yapıyor, çok güldürüyor, çok seviliyor…du. Yalnız yakın zamanda kariyeri resmen bir gecede sonlanıverdi. Bunun nedeni ise vergi kaçırdığı iddiası. Bir anda arka arkaya haberler duyduk ve en sonunda Kang Ho Dong piyasadan çekildiğini açıkladı. Ardından adamın satın aldığı topraklardan, mal varlığına kadar her şey haber değeri taşır oldu. Yasal yollardan satın aldığı topraklar bile tartışılır hale geldi.

Tabi ki vergi kaçakçılığının savunulur yanı yok. Ancak adamın yıllarını verdiği kariyerini direkt elinden almak çok acımasızca geliyor bana- üstelik çok da bayıldığım biri değildir. Bizde ünlülerin yarısı uyuşturucu kullanımından en az bir kez karakola uğramıştır. Tabi ki bunların hiçbiri tasvip edilecek şeyler değiller, ancak daha bir yargılama olmadan, suç kanıtlanmadan idam sehpasını hazırlamak bana tuhaf geliyor. Sonuçta suçu kanıtlanana dek masum olmalı kişi.

Bu noktada örnekler çoğaldıkça çoğalıyor. Örneğin en son Bigbang’den Daesung’ın yaşadıklarını duymuş olmalısınız. Bir trafik kazasına karıştı. Aslında zaten ondan önce bir kaza olmuştu ve yolda ağır yaralı motosiklet sürücüsü uzanmaktaydı, Daesung karmaşada göremeyip üzerinden geçti- ki bu sırada alkollü olmadığını ve hız limitini aşmadığını biliyoruz. En azından bize söylenen bu. Sonuç olarak bir süre motosiklet sürücüsünün Daesung yüzünden mi öldüğü yoksa zaten ölmüş mü olduğu araştırıldı, en son Daesung’ın suçsuz olduğu doğrulandı.

Mayıstan beri bu sürecin içindeyiz ve Daesung’ın bu yılki grup aktivitelerine katılmayacağı açıklandı. Kendisini dine adadığı, kiliseden çıkmadığı zırvaları aldı yürüdü. Açıkçası işin bu kısmı, Daesung’ı ve Bigbang’i sevsem de bana inandırıcı gelmiyor, tamamıyla sempati kazanıp, göz boyama amaçlı.

Bir başka örnek ise Joo Ji Hoon. Uyuşturucu kullandığı ortaya çıktığı anda bütün projelerden elini eteğini çekti ve kısa zaman içinde “adam” olsun diye askere gitmek durumunda kaldı. Olayın patlak verdiği günü hatırlıyorum da -bildiğin 3 yıl olacak- çok üzülmüştüm. Goong ilk sevdiğim Kore dizisi olunca, Ji Hoon’a karşı da “kadim” oppa statüsünden bir sempatim vardı, “Oyunculuk hayatı bitti.” gibi saçmalıklar okuyunca üzülmüştüm. Uyuşturucu kullanmak hiçbir şekilde savunulamayacak bir eylem ama böyle bir hata yaptı diye hayatını elinden almak da çok acımasızca olurdu.

Kore’de bizdekinden de katı askerlik mevzusu, bildiğiniz gibi. Biri bir hata yaptı mı yallah askere. Zaten 30’a geldin mi çaren yok, paşa paşa askere gidecek ve hayatının çok değerli iki yılını orada geçireceksin.

Şu bahsedip durduğumuz tuhaf ahlak anlayışı bir zamanlar bir cana bile malolmuş, haberiniz var mı bilmem. The Scarlet Letter filminde rol alan Lee Eun Ju 2005 yılında intihar etti. Uzun zamandır depresyonda olan ve insomniadan şikayetçi olan oyuncunun bu durumu tabi nedensiz değil. Oyuncunun The Scarlet Letter’daki çıplak sahneleri nedeniyle acımasızca eleştirildiği ve bunun da depresyona girmesinde etkili olduğu iddia ediliyor.

Bu noktada ne yazık ki Koreli ünlüler arasında -aslında Kore toplumunda – çok yaygın olan intiharlara da değinmek gerekiyor. Geçen yıl Park Yong Ha intihar etmişti. Ya da Boys Over Flowers oyuncularından Jang Ja Yun’un genç yaşta intiharını hatırlayın, hani eğlence sektörünün arka yüzündeki pislikleri gözler önüne seren bir mektup yazıp gitmişti. Park Yong Ha’yı intihara sürükleyen nedenler de yine eğlence dünyasıyla bağlantılı, ilgili yazımda bahsetmiştim.

İntihar mevzusu işin en acı yönlerinden biri, bu yazıda belki her şeyde birilerini haklı bulabilirim ama şu intihar girince işin içine, gözünü para bürümüş yapım şirketlerinden, ahlak bekçisi geçinen tüm sektörden iğreniyorum. Bunca ölüme göz göre göre seyirci kalan çok kişi olduğunu düşünüyorum. Bence bu intiharlarda kendi ölüm kararını verenden çok o kararı verdirenlere de pay düşüyor. Neyse o kısmı uzatmak istemiyorum.

Kpopu yakından takip edenlerdenseniz de yasaklanan şarkılardan haberdar olmanız lazım. İçinde içkiyle alakalı sözler geçtiği için yasaklanan çok şarkı var. Beast, 2PM bu yüzden şarkıları yasaklanan gruplardan sadece ikisi. Zamanında TVXQ’nun Mirotic parçasındaki “Under my skin” sözü ve müstehcen bulunup “Under my sky”a çevrilmişti, hatırlarsanız.

Hatta bazı kanallar çeşitli ünlülerin kanallarına adım atmasını bile yasaklamış, mimliler listesi hazırlamış. Bu isimlerin çoğu çeşitli suçlara karışmış kişiler. İlgili bir haber için şuraya bakınız.

Yazıyı buraya kadar yazmıştım ki bugün de yepyeni bir haberle sarsıldı Kpop alemi ve ben de tam yazımın konusu olduğundan eklemek durumundayım. Haber GD ile ilgili. Kısaca özetleyelim. Uyuşturucu kullandığından şüphelenilip çeşitli testler yapılmış. İlk testlerde bir bulguya rastlanmasa da detaylı incelemede kanında az miktar uyuşturucu maddeye rastlanmış. GD Japonya’da bir barda birinin bir sigara verdiğini, kokusunu değişik bulsa da içtiğini, muhtemelen onun çıktığını söylemiş. Şimdilik uyarı almış. Tabi GD dünkü velet değil, sigaranın içinde ne olabileceğini bal gibi de biliyordur ancak kanında çok detaylı arama sonucu çok az miktara rastlandığından bağımlı olmadığı belli. Gönül ister ki elini sürmesin ama umarım bu kariyerine bir zarar vermez. Şimdilik büyük kanallar -KBS, SBS, MBC- GD’nin herhangi bir ekran yasağına maruz kalmayacağını duyurmuş, bu biraz içimizi rahatlattı. Ki zaten uzmanlar GD kara listeye alınırsa, Bigbang’in hatta YG Entertainment’ın da sonu olabileceğini söylüyor. Gerçi ne yazık ki şurası kesin, GD uzun süre piyasadan uzak kalacak. Oysa yakın zamanda solo albüm çıkaracaktı, hemen ardından da T.O.P ile Japonya’da albüm çıkaracaklardı falan.

İşin bana saçma gelen yönü ise şu. Tüm bu araştırmalar, soruşturma falan Haziran-Temmuz aylarında yapılmış ve olay kapanmış. Ancak duyabildik. Buna karşın YG’nin “Şimdi GD vicdanıyla yüzleşecek, zamana ihtiyacı var” demesi çok abes. Biz yeni öğrenmiş olabiliriz ama tüm bu süreç boyunca YG GD’yi konserlere gönderip, paraları cukkalarken “vicdan” lafı dönmüyordu ortada. Aylar sonra mı yapacak vicdan muhasebesini. Kaldı ki marijuanalı bir sigara içmek oturup da vicdan muhasebesi yapılacak şey değil. Daesung’ın uzak kalmaya, tüm bu sürece ihtiyacı vardı belki ama GD’nin olduğunu düşünmüyorum.

Bakalım ne olacak. Bu arada şirketin resmi açıklaması için tıklayın.

Yukarıdaki örneklerden sonra siz ne fikre vardınız bilemem. Benim fikrimi az çok anlamışsınızdır. Ben Korelilerin bu konuda ahlak anlayışlarını gereğinden fazla sivri buluyorum. Tabi ki kimse trafik kazasına karıştığı için, vergi kaçırdığı için ya da esrar kullandığı için omuzlarda taşınmamalı ama sizce de kesilen fatura biraz ağır değil mi?

Sizler ne düşünüyorsunuz merak ediyorum.

Reklamlar

55 comments on “Koreli Ünlülerin Karıştığı Suçlar ve Kore’de Ahlak Anlayışı

 1. vergi kaçırma,uyuşturucu kullanma gibi şeyleri savunmuyorum ama bu GD’nin içtiği tek bi sigaradan bu kadar olay çıkarmalarını da anlamıyorum.kang ho dong’a da yazık oldu eğlenceliydi programları adam bir anda yok oldu :/
  korelilerin gerçek hayatta o kadar mutaassıp olduklarını da zannetmiyorum :/ doğru tabir mi bilemiycem ama hafif batı(amerika) özentiliği var bunlarda
  ayrıyeten under my skin de n’olacak sanki ben öyle dinledim terbiyem mi bozuldu!!Bir anda doldum resmen 😀

  • Haha sen dolduysan ben naptım acep. Tam da bu yazının taslağını yazmıştım 2 gün önce, bir de GD çıktı. İşlenen suçların hiç birini ben de savunmuyorum ve cezası verilmeli ama kanun önünde. Bu kişileri mesleklerinden uzaklaştırmak nasıl bir mantığın ürünü onu anlamıyorum sadece. Valla sinirlenilmeyecek gibi değil. Gitti gül gibi GDm, tam da albüm çıkaracaktı, comeback yapacaktı aney^^

 2. İçtiği tek sigaradan bu kadar olaya maruz kalmasını hala anlamış değilim.Nasıl bu kadar ağır fatura kesebiliyorlar.GD’nin albümünü bekleyen bir sürü fanı var. Amerikalılar gibi yaşayalım koreli gibi ceza keselim var mı böyle bi mantık!!! Resmen sabahdan beri moralim bozuldu.Anneme anlatıyorum böyle olmuş anne adamı şimdi sektörden uzaklaştırırlar diye.Saçmaymış burda da aynı şeyler oluyor insanlar hapisden çıktığı gibi kaset çıkarıyor dedi.

  Ayrıca şirket kafasını toplamaya ihtiyacı var demiş.Sanki bağımlıda temizlenicek. Tabi ki yaptığı hoş değil ama uzaklaşıcak kadar da kötü bi durumda değil.Daha çok göz önünde olması gerekirken geri çekiliyor.Tarkan’da yaptı ama bi yıl Fantafest bak şimdi kim anıyor uyuşturucu olayı.Hayranlarıyla daha yakın olması gereken zamanda uzaklaştırıp sürekli olayın hatırlanmasını sağlıcaklar. Çok yanlış bi PR.

  Nedir bu Bigbang’in başına gelenler ne güzel solo albüm dinlicektik ya.Off!!!
  Neyse uzaklaşma süresinde güzel besteler yapar yaşadıklarından artık onları dinleriz 😀

  • Ne yazık ki bu konularda Kore Doğu-Batı sentezine kötü bir örnek teşkil ediyor. GD’nin kafasını toplamak için araya ihtiyacı falan yok, zaten olayın üzerinden aylar geçmiş, adam konserler verip bin tane organizasyona katılmış, olay patlayınca kafa toplanıyor, kim yer ki bunu? Bırakın adamları uzaklaştırmayı. Dediğin gibi çok yanlış bir PR.

   Yalnız sonda Polyanna’ya bağlamana çok güldüm, ahaha bardağın dolu tarafını görmek diye buna derim. O dönemki besteler de dadundan yinmez, haklısın. Ya bir kaç haftaya dönüyordu, bari o hazırlanmış şarkıları yayınlasalardı arkadaş deyu bencilliğin dibine de vururum 😀

   Şaka bir yana sadece GD için değil tüm grup için şok olmalı. Umarım kısa zamanda toparlanırla ama bu iki şokun üstüne zor gibi 😦

 3. evet bi suç işledilerse kanun onların cezasını vermeli ama her şeylerinin de gözler önüne serilmesine gerek yok bence…insanlar neler neler yapıyor ceza almıyor da bunların yaptıkları küçük şeyler mi gözlerine batıyor…
  ah GD ahhh:(( senin albümünü 4gözle bekliyodum kulaklarımız azıcık güzel müzik görecek diye seviniyordum :(( naptılar sana böyle :((

  • Zaten bir kaç ay olay saklanmış, şimdi nasıl çıktı ortaya bak orası da bulanık. Koreliler çok abartıyor ama demek ki bu yöntemler de caydırıcı falan değil. Ah ah yazık oldu. Yıllarca uğraşarak geldiği yeri elinden almak bu kadar kolay, en çok bu sinirimi bozuyor 😦

 4. Çok güzel bir konuya parmak basmışsın, ellerine sağlık Kimbap 🙂 Kore dizilerini, filmlerini, müziğini seviyor olmamız onları her yönleriyle kabul etmemizi gerektirmez. Aklı başında olan insanlar pek ala farkındaki toplum olarak “mükemmel” bir imaj oluşturmaya çalışıyorlar. Medyada gördüğümüz sanatçıları hem fiziksel anlamda hem de kişilik olarak düzgün olmak zorunda ki onlar ülkelerini güzel pazarlasın. Göz boyamaktan başka bir şey değil. Bu cezaları da ibret olsun diye bu kadar abartılı veriyorlar sanırım. Ya hadi uyuşturucuydu, vergi kaçakçılığıydı filan neyse de sevgilisi olma durumunun “skandal” olarak nitelendirilmesi ve sevgilisi olduğu ortaya çıkan ünlünün sert eleştirilere maruz kalması apayrı bir durum. Trajikomik şeyler ya :/ Neyse uzatmayayım… Bu durum zamanla düzelir umarım 🙂

  • Haklısın sanırım temelde şu mükemmeliyetçilikten oluyor hep bunlar. Tamam biz de belki o mükemmelliği seviyoruz ama fazla yüz göz olduk sanırım, kusurlarını da görür olduk.
   Tabi ki suç dediğimiz şey halktan biri işleyince bile haber değeri taşır, bir ünlü yaptığında da skandal olarak duyurulması çok normal ama kesilen ceza ağır. Sevgili meselesine diyecek söz bulamıyorum, sevgilileri var diye suçlu hissettirecekler gariplerimi.
   Umarım dediğin gibi olur ama pek ümidim yok açıkçası 🙂

 5. of of of.. nasıl canım sıkıldı şu GD olayına .. baştan ayağa saçma sapan tepkiler ve düşünce tarzlarıyla karşı karşıyayız resmen :/

  yani biz solo albüm diye gün sayıyoruz aldığımız habere bak!! hadi albümü geçtim bi insanın hayatının her anını araştırıp, en ufak hatasını 7 düvele reklam eden medya ve paraları cukkalarken ses çıkarmayıp şirket imajı söz konusu olduğunda çalışanlarının arkasında durmayan şirketlere ne demeli? !!

  tamam, bi insan suç işlemişse bedelini ödemeli.. ama bu bedeli belirleyecek olan merci kesinlikle fırsatçı ve güvenilmez insanlar olmamalı..

  ayrıca zaten ülkede hakim olan yoğun amerikan kültürüne göz yumup sonra geleneksel metodlarla ceza kesmek de ne oluyor.. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu yani!!

  son olarak vurun kahpeye edası takınan herkesi buradan esefle kınıyorum.. herşeyin bir usulü var.. lütfen..

  ohh be rahatladım ..

  • Aynen, zaten suçun büyüğü, bu kadar aydır iş gizliyken ağzını açmayıp, ortaya çıkınca sanatçısını sahiplenmeyen şirketin.

   Her beraber kınıyoruz efendim. Aslında bu yazıyı yazarken çekincelerim vardı, herkesin karşı çıkacağını düşünmüştüm. Şimdi hep beraber konuşup, rahatlıyoruz işte. Terapi grubu gibi olduk 😀

 6. Yazın çok güzel ve düşüncelerine aynen katılıyorum 🙂

  Joo Ji Hoon’un Personal Taste dizisinde oynamasını beklerken uyuşturucu skandalı yüzünden hüsrana uğramıştım ama uyuşturucu kullandığı için değil de oyunculuk kariyeri bittiği yönünde çıkan haberler yüzünden.

  Yani bir olay patlak verince Kore medyasının olabilecek en kötü senaryoyu önümüze sunmaları beni deli eden şey oluyor. Ortada fol yok yumurta yok. Ha tabi kara listeye alınmadıkları sürece bu böyle. Kara listeye alınanların ise haline acıyorum.

  GD olayının abartıldığı kadar büyük olduğunu sanmıyorum. Çünkü hem kara listeye alınmadı hem de sözlemesi olduğu firmalarla olan kontratları bozulmadı. Normalde böyle bir haber çıktığında yapılan ilk şey, sözleşmelerin feshedilmesi oluyor. Bir de GD kötü bir olay yaşadığında kendine zaman ayırmak yerine daha çok çalışarak neler yapabileceğini gösteren biri olduğu için bu olay onu yıpratsa da yıldırmayacak ve bomba gibi bir dönüş yapacaktır. Belki dönüşü gelecek aya olmaz ama çok da bekletmez diye düşünüyorum.

  Kang Ho Dong olayında da okuduğum haberlerde kendi isteğiyle geri çekildi TV dünyasından. Hatta KBS ayrılmaması için elinden geleni yapmıştı. Kendi seçimi olduğu için saygı duyuyorum:) Tabi bize yansıtılan böyle elbet onun altında da birşey yatıyordur^^

  • Öncelikle hoşgeldin Selocan ve güzel sözlerin için teşekkürler 🙂

   Evet felaket senaryoları konusunda üstlerine tanımıyorum.
   GD olayının sonu tabi ki çok kötü bir yere varmaz. Yazıda dediğim gibi kanallar bir yasak koymadıklarını açıklamışlar zaten, YG’nin de en büyük para kaynaklarından birinden bu kadar kolay vazgeçeceğini sanmam ama bence bir süreliğine inzivaya çekilmesi bile saçmalık, ortada bu kadar büyük bir olay yok.

   Kang Ho Dong kendi çekildiğini açıkladı, evet ama ben işin iç yüzünün öyle olduğuna hiç bir zaman inanmadım. Kimse onu kapı dışarı etmedi belki ama her gün çarşaf çarşaf mal varlığı gözler önüne serilince başka şans bırakmadılar. Her şey bu kadar iyi giderken, Kore’nin en başarılı programlarını çekerken, normal şartlarda bırakmazdı tabi^^
   Yalnız onlardan çok dert edindim kendime hahah

 7. süper özetlemişin bence durumu.
  adamlar mükemmelliyetçi olucaz diye mi yapıyolar nedendir anlamıyorum ama bana daha çok çelişkiler içinde bi millet gibi görünüyolar. haberi duyduğumda verdiğim ilk tepki hasta bi mantık bu ya oldu. ztn yapmacık oldukları zamanları az çok biliyoduk ama böyle yaptırımlar daha çok şaşırttı ve üzdü beni. insanların yaptıkları işlerin hiçbir önemi yok demek ki, kukla gibiler sanki.
  bide kendimize dert edindiğimizden değil aslında, durum garip bi durum. insan bişeyler düşünüyor ve söylemek istiyor.

  • Teşekkürler 🙂
   Aynen işte bu, yapılan işlerin ve verilen emeklerin hiç değeri yok gözlerinde, tuhaf gerçekten.
   Haklısın bir de, dert edinmekten ziyade, hepimizin diyecekleri varmış bu konuda, dolmuşuz 🙂

 8. Uyusturucu kullaniyorlar diye sanatcilari dislayip toplumdan soyutlamamiz cok gerekli ve dogru olsaydi eminim sanatsiz kalirdik.Hassas ruhlar herhangi biri gibi hissetmiyor ya da gormuyor sanirim dunyayi.Daha iyi eserler okuyup dinleyelim ya da izleyelim diye hayatlarini hunharca yasamalari gerekiyordur belki.Belki sadece bu sekilde uretebiliyorlardir.bilemiyorum 🙂 ama neticede kendileri disindakilere zarari olmayacak bazi aliskanliklari icin bence kimseye hesap vermek zorunda degiller.

  Bu arada gd ve diger kpopculari uyusturucudan veya alkolden hayatini kaybeden muthis yazar,muzisyen ve oyuncularla henuz ayni kefeye koyamiyorum.Onlarda hassas ruhlar yerine pazarlamaci ruhlar goruyorum 🙂 Gercek yeteneklerinin uretecekleri yerine sistemin istediklerini uretiyorlar bence(hos boyle yapmasalardi bu kadar unlu de olamazlardi.).O yuzden bol bol K-Indie,J-Indie muzigine ayiriyorum vaktimi.Bu haberlerde onlarin adini gorseydim iki kat fazla etkilenirdim sanirim :p

  • Haklısın, sanatçıların çoğu belki de sanata bulaşmamışlarda görülmeyen bir hassasiyete sahip. Bazıları o kadar acı çekiyor ki dindirmek için bir şeye ihtiyaç duyuyorlar, tabi ki yapmasalar daha iyi ama bunu eleştirme hakkımız yok. Kore’de ise insanlardan önce kanun uyuşturucu konusunda inanılmaz sıkı.

   Açıkçası ben bir indie müzisyeni, rock ya da pop müzisyenini birbirinden ayırmıyorum. Sanatın amacından çok ortaya çıkan eser beni ilgilendiriyor. Ortaya çıkan şarkı sana kederden bir sigara yaktırmayıp, tepinerek dans etmeni sağlasa da seni etkiliyor demektir. Hatta bence bir pop starın uyuşturucuya bulaşmak için daha çok nedeni var. Yani tür ayırmak ve popu diğerlerine göre daha altta bir yere koymak bana doğru gelmiyor özellikle dinlemeye başladıktan sonra anladım bunu^^ Ama bireysel bakarsak bir GD tabi ki bu yüzden hayatını kaybetmiş efsanelerle aynı kefeye konamaz, bunun için çok erken 🙂

 9. kimbapsushi içimi okudun herhalde 😀 şu anda the greatest love dizisini izliyorum. Go ae junga yapılanlar nedeniyle benimde aklıma takılmıştı gerçek hayatta Kore’deki ünlülere ne kadar gaddarca davranıldığı.senin bu yazın bana tercüman oldu. söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. bizim ünlülerin kıymetimizi bilmesi lazım 😀

  • Değil mi? Bak orda da bunun güzel bir eleştirisi vardı aslında. Nasıl yerden yere vurulmuştu. Yemediği hakaret kalmamıştı. Ki bu içinde ünlü bir karakter olan neredeyse tüm Kore dizilerinde rastladığımız bir şey, hepsi illa ki böyle ağır eleştirilerle karşılaşıyor, eh bunun gerçeklere dayandığını tahmin etmek de zor değil 🙂

 10. Kore’nin bu özelliğini öğreneli çok olmadı açıkçası ve hakkaten çok şaşırdım,yazına kesinlikle katılıyorum.GD kimdir bilmem bigbang hiç dinlemedim ama adamın olayını okudum resmen olay bu kadar şişirilir!! sanki şirketlerin hiç kabahati yok kendileri melek bide mimli listesi yapıyolar ya.Bu uygulamaların ahlakla ilgisini bulamadım gerçekten,herkes suçunun cezasını çeker sonra naparsa yapar.Sevenler izler sevmeyenler izlemez.Bunlar direkt idam ediyolar ya. Bazı durumlarda denetleme taraftarıyım aslında ama bunlar ayarı resmen kaçırmış.Bana ikiyüzlü ve samimiyetsiz geliyo yaptıkları.Yazık dizileri de ne kadar güzel halbuki 🙂

  • İşte izledikçe keşfediyoruz, benim bir süredir aklımdaydı bu mevzu, bu taslağı da bir kaç gündür yazıyordum bir de bu olay patladı, dediğin gibi tam anlamıyla şişirildi. Tabi ki denetlenmeli, gereken suç cezalandırılmalı, yine de yöntemler ağır ve yanlış.
   Diziler güzel ama bak onlara dayanamayız 🙂

 11. Ellerine sağlık dostum, bir çoğumuzun düşüncelerine tercüman olmuşsun^^
  Sözlerinin altına imzamı atmak ile birlikte bunun nedeninin kendisinin dediği gibi mükemmelliyetçilikten kaynaklandığını düşünüyorum. Onlara göre ünlüler normal insanlar gbi olamaz, aşk yaşıyamazlar, hata yapamazlar, çok çok güzel çok çok mükemmel hayatları olmalı. Dikkatini çektiyse hiç ünlüler ile ilgili şurda yemek yerken görüntülendi, şu gece kulübünden çıkarken yakalandı, sarhoşken gazetecilerin üstüne yürüdü tarzı haberler duymuyoruz. Çünkü şirketlerinin belirlediği yerler dışında görülmeleri adeta yasak. Anca havaalanında normal görüntüler veriliyor oda her fotograf çarşaf çarşaf yayınlanıyor zaten. Ünlülerin özellikle grupların şirketlerinin tuttuğu evde birlikte yaşaması kendilerine özel bir hayatın olmaması ve daha bir sürü şey..
  Bu onların normal insanlar gibi yaşayamadıklarını gösteriyor. böyle olunca normal insanların yaptığı hataları yapma haklarıda ellerinden alıyor. Hata yapıncada adeta ünleri ellerinden alınıyor. Yani ya ünlü olacaklar ya normal bir insan gibi yaşayacaklar. Acı bir durum….

  • Teşekkürler dostum 🙂
   İşte Koreli ünlülerin hiç bir vukuatı bize aksettirilmiyor ama böyle bir olay oldu mu da vurun kahpeye durumu oluşturuluyor. Herkes tertemizmiş gibi konuşuyor, aslında biz kendi tarafımızı görüyoruz, yani yabancı hayranlar kısmını. Ben yabancı hayranlardan hiç birinin tepki gösterdiğini görmedim, hemen herkes benim gibi düşünüyor. Yani Kore halkına has bir bakış açısı bu, biz o yüzden de pek anlamıyoruz ama Türk toplumu olarak bizim de o tür marazlarımız olduğundan çok da bir şey diyemiyorum.
   Dediğin gibi ünlü olmak, tanınmak istiyorlarsa bu tür bir sonucu da kabul etmek zorunda kalıyorlar otomatik olarak.

 12. merhaba , yazdiklarinin aksini savunmuyorum ama o toplumun icinde olmadan belki de nedenlerini anlayamadan hukum verdigini dusunuyorum biraz. O bahsettigin komedyene birsey olmus degil ,halen hergun eski de olsa programlari donuyor tv’de. Kpop starlarini en ufak bir vukuatta boylesine harcamalarinin en buyuk nedeninin koreli gencler oldugunu dusunuyorum ben , cunku deli gibi sarkicilari ,aktorleri takip ediyorlar . sevdikleri sarkici iyi kotu ne yaparsa taklit ediyorlar . Biz de bi deniz seki uyusturucu kullansa deniz seki hayrani kalkip uyusturucu almaz belki ama burda koreli gencler sevdikleri sarkici yaparsa bunun cok “cool” oldugunu dusunup aynisini yapmaya meylediyorlar …. bu pirinc daha cok su goturur uzatmiyim ben 🙂

  • Hoşgeldin 🙂

   Öncelikle hep söylüyorum, bunlar “tamamen benim görüşüm”. Yoksa doğru olduğunu iddia etmiyorum. Kore’yi 3 yıldır takip ettiğim kadarıyla biliyorum sonuçta, tabi ki orada yaşayan biri kadar bilemem. Bence Kang Ho Dong mevzusunda önemli olan programlarının hala gösterilmesi değil. Bütün programlarından çekildi, yani işinden erken emekli oldu gibi bir şey. Tepkim buna.
   Koreli fanlar, aslında tüm uzak doğuda fandom dediğimiz hadise biraz sapıkça bir boyutta, o konuda haklısın hatta az bile söylemişsin. Ancak bu ünlülere hak etmedikleri faturalar keserek halledilecek gibi değil, bence onları mesleklerinden uzaklaştıracaklarına, gençleri bilinçlendirmeleri daha isabetli olur. Bu yüzden de hala cezaları aşırı buluyorum.

 13. Hmm ilginç bir yazı olmuş. Birçoğu duyduğumuz aşina olduğumuz olaylar. Onların idol olduğu ve gençleri etkileme yönlerinin fazla olması nedeniyle en azından bir süre ekranlardan uzak kalmalarını destekliyorum. Bakın bizim ülkemizde suç işleyen ünlülere alkışlarla destek oluyor insanoğlu 😦 Daha dikkatli olmaları taraftarıyım (:

  • Bizim ülkemizi hiç karıştırmıyorum zaten, bizde suç işlemek zaten ezelden beri matah bir şeymiş gibi sunuluyor ve dediğim gibi işlenen suç cezalandırılmalı, ki bu saydığımız olaylarda da cezalandırılmış. Ancak bir kereliğine ot içmek çok da işinden uzaklaşmayı gerektirecek bir suç değil bence. Gençler bilinçlendirilse daha faydalı olur^^

   • O konuda sana hak veriyorum ^^ Ama burada anlayamadığımız birşey var gözden kaçan bir detay (: Olay bitip gittikten sonra ortaya çıkan bir olay, salak ayağına yatan bir star, vicdan yapan bir yapım şirketi (: Yok artık dedirtiyorlar resmen 😀 Başka bir şeyin üstü örtülüyor bir nevi 😀 Bakalım ilerde çıkar kokusu

   • Aslında ben şahsen dediğin detayı gözden kaçırmadım, yazıda da bahsetmiştim, GD’yi severim, YG’nin çalışmalarını da seviyorum. Ama dediğim gibi aylar önce olay için yapmacık bir uzaklaşma süresi çıkarmalarını garip buldum, bu yüzden sana katılıyorum.
    Dediğin gibi ilerde çıkacak kokusu 🙂

 14. Koreliler çok sevimliler çok seviyoruz vs. ama bazı konularda gerçekten çok gereksiz katılar. Ayrıca kendilerini olduklarından farklı gösteriyorlar dramalarda. 2 sene önce Paris’te bir gönüllü gençlik kampına gitmiştim. Kampta Koreli bir kız arkadaş vardı. Konuşurken bu abartılı öpüşmeme konusuna geldik ve ben o zaman normalde de öyle olduklarını düşünüyordum ve bunu söylemiştim. Normalde hiç öyle olmadığını söylemişti.
  İçinde içkiyle alakalı sözler geçti diye yasaklanan şarkıları olduğunu şimdi öğrendim ve çok komik bence. Sonuçta çok içen bir millet,artık nerdeyse kültürleri haline gelmiş bir şey.
  Yaptıkları bir yanlış yüzünden direk çok hayran oldukları o insanları silebiliyorlar. Tamam suçlularsa ceza tabi ki olacak ama bu kadarı biraz fazla gibi geliyor bana.
  Ama tabi ki yine de onları seviyoruz 🙂 Neyse ben de bunları söylemek istedim 🙂

  • Hoşgeldin ve teşekkürler. Bu yazıyı biraz da sizlerin görüşlerini duymak için yazdığımdan memnun oluyorum yorum gördükçe
   Anladığım kadarıyla da aynı görüşteyiz. Ben herhangi bir Koreliyle derinlemesine konuşmadım, dünyalarını televizyon kanallarının yansıttığı kadarıyla biliyorum ama bak aklın yolu birmiş, tahminimde yanılmamışım 🙂 Bu imajın bir kısmı gerçek değil ne yazık ki.
   İçkilerin yasaklanması ergenler etkilenebilir diye ama şarkıdakini yasaklasalar ne olacak dizilerde falan her bir şeyde var. Dediğin gibi içki kültürü gelişmiş bir ülkede yapıldığını duyunca ben de şaşırmıştım.
   Görüşlerini paylaştığın için teşekkürler 😀 Kore sevgimiz baki, o ayrı mesele tabi^^

 15. Japonlar’da ve son yıllarda Çinliler’de de çok hızlı bir şekilde gençlikleri dejenere olmaya başladı. Kore bu konuda özellikle topluma örnek olması gereken kişilerde bu katı tutumları sergiliyor olabilir. Bir de Fan ve Anti-fan grupları olayı da var. Biz burada hep Fan olayına alışkınız ülkemizde anti-fan grupları pek yok. En azından sevilen kişiler için yok. Ama onlarda durum farklı. Bu açıdan bakınca gerçekten ünlü birisi bir hata yaptığında aldığı tepkiler de çok yoğun oluyor. Bizde olduğu gibi “aman canım o kadarcık da olur. hangi ünlü yapmıyor ki” gibisinden karşılanmıyor olaylar. Tabii devlet de bu ünlülere katı cezalar vererek gençliğini hizada tutmayı amaçlıyor. Umarım da başarırlar. Çünkü onlara bu halleri ile sempati duyuyoruz. Dejenere hallerine sempati duyacağımızı hiç sanmıyorum.

  • Ben de cezalarını almaları taraftarıyım ve zaten devletin ya da adalet sisteminin tutumuyla alakalı bir problemim yok. Benim tutumum daha çok medyaya karşı, olayı neredeyse meslekten men etmeye çevirmelerini aşırı buluyorum. Şirketlerin tavrı da önemli, onlarınki de ikiyüzlü geliyor biraz. Bence o fan ve anti fan gruplarını oluşturan gençler asıl problemli nokta, ünlüleri hizaya getirmeye çalışacaklarına gençleri bilinçlendirebilirler. Dediğin gibi çünkü özellikle anti fan grupları ürkütücü oluyor, zehirlemeye kadar götürenler var, aman diyeyim 🙂

 16. blogları dolaşma fırsatını yeni bulmuşken hemen senin yazılarına bakıyım dedim ve bu yazını çok beğendim canım. çok doğru bir konuya el atmışsın..

  tabii ki Korelileri seviyoruz, hatta bazen toz kondurmak istemeyecek kadar sevdiğimiz kişiler de oluyor belki.. ama ben de ahlak anlayışlarını tam çözemedim henüz.. sanırım kimse de çözememiştir 🙂 gerçekten bu kadar şirin, masum ve çocuksu olup olmadıkları tartışılır tabii..

  bu küçük olayları skandal haline getirip kendi elleriyle zamanında besleyip büyüttükleri ünlüleri, yine kendi elleriyle yerin dibine çekmeleri de, cidden çok komik.. tamam ortada bir suç varsa tabii ki ceza olmalı.. ama adamların yıllarca uğraşıp hatta anlaştığı şirketler yüzünden sürünerek belki de, elde ettikleri kariyerlerini bir anda bitirivermeleri de çok ağır bir ceza bence de..

  ellerine sağlık canım, çok güzel bir yazı olmuş^^

  • Çok teşekkürler canım güzel sözlerin için özellikle, beğenmene ve görüşlerime katılmana sevindim.

   Kore beslediklerinin gözünü yine kendi oyuyor, sanırım işin özeti bu 😀 Bakalım biz de zamanla çözücez tam olarak ya da oraya gitmeden, bir Koreliyle yakınlaşmadan çözemiycez.

 17. Geri bildirim: 2011 KimSu Kpop Ödülleri | Kimbapsushi's Blog

 18. bu yazıyı şimdi bir yıl sonra tekrar okuyorm da… müzik endüstirisi kadar bozuk bir alan yok.. sadce korede değil her yerde geçerli. ama korelilerde paranoya olmuş bu. Ya adam marihuana da içer, gece bar alemi de yapar, kızlarla da takılır. Adamın kendı hayatıdır bu.. kimse birşey diyemez… ki diyor.. gerçekten şimdi düşününce hala saçma geliyor.. big bang şu an döndüler ama bir olay daha olsun yg kapıya koyacaktır eminim. Yg değirmeni bib bangden geliyor ama 2ne1, 7 kat daha fazla çalıştırlırsa gene açığı kapatırlar. ya da yeni bir grup yaratarak. bak sm, dbskyı talan etti, junsu album çıkartıyor, çocuğu bir music bank’e bile çıkartmıyorlar.. kendi kendine mücadele ediyor. jae joongle yoochundan bahsetmiyorm bile. artık çocuklar dizi sektörünü yeğliyorlar.. yazılarınızı çok begendm.. tebrik ederm bu anlayışınızdan dolayı..hep böyle yazmaya devam edin. sizin ve bizlern desteği onları kurtaracak. cassie..

  • Haklısın, YG’nin en iddialı ve sevilen grubu Bigbang, onlar da bu yüzden çok gecikmeden grubun dönmesini sağladı. Ben de katılıyorum, sanatçının büyük bir suç işlemediği sürece özel hayatına müdahele edilmemesinden yanayım.
   SM pop sektörünü yönettiği için hiçbir kanal JYJ üyelerini çağırmaya yanaşmıyor. Yeni albümler gelip gidiyor ama Music Bank, Inkigayo gibi programlara çıkamıyorlar. Ancak solo kariyerleri ve diziler sayesinde ekrandalar. Çok sağlam ve sadık bir hayran kitleleri olmasa, isimleri çoktan unutulup gitmişti. Gerçi SMin tüm politikalarına karşın gruplarını çok sevdiğimden fazla yüklenemiyorum, yine de JYJe yaptıklarını affetmem mümkün değil.
   Güzel sözleriniz için teşekkürler 🙂

 19. Ya resmen intihara sürüklüyor baskıları 😦 Bu çok acımasızca 26 yaşında gencecik yaşta intihar etti.Ben Kang Ho Dong un skandalını bilmiyordum senden öğrendim onu.Strong Heart da görmemiştim birkaç bölüm ama onuda fazla dikkat etmedim.GD’nin sonu umarım iyi olur çünkü o küçücük şeyi hemen büyütüyorlar.2pm Nickhun’un skandal ı gibi 😦 Nickhun 2pm de en sakin,en sessiz kişi olarak biliyoruz ama o da Daesung gibi talihsiz bir kazaya karıştı.Bir motorsikletliye çarptı malesef alkollü bir şekilde.Şükürler olsunki motor sürücüsünün ağır yarası yok hatta çizik var sadece ama haberlere”Nickhun suçlu,Nickhun birine çarptı..”gibi şeyler yazdılar.2pm in bulunduğu şirket ise açıklamasında Hottestlerı(2pm fan clubu)üzdü açıklamada:”Nickhun un bu yaptığı affedilemez,sorumsuzluk,düşüncesizlik…”tarzından şeyler söylendi bizler”gençtir,bi hata yaptı”gibi şeyler beklerken 2pm in şirketi bize yüzünü ters çevirdi.2pm bu yıl yeni bir albüm ile gelicekti ama Nickhun bu olanlardan sonra düşünmek istediğni söyledi.Ve şuan sırasıyla Nickhun un katıldığı showlardan bütün görüntüleri silindi 😦 Bana göre Kore ünlülerini bir balonda yaşatıyor hepsi yanlış birşey yapıcam korkusuyla geziyor.Oppalarımızın aşk hayatına bakın resmen sadece 2 kişiyle çıktı deniliyor bu bile koreye göre fazla oysa Türkiyedeki ünlüler bir gün bununla bir gün şununla geziyor ADALET işte 😦 Uzun bir yorum oldu gerçekten ellererine sağlık birinin böyle güzel bir konu yazması gerekiyordu ^^

  • Evet, Kore’de bize pek yansıtılmasa da medya ve halkın baskısı çok ağır. Kang Ho Dong bir kaç bölümden ziyade bir yıldan fazladır neredeyse sunmuyor, ondan sonra Seung Ki de ayrıldı ama şimdi dönme söylentileri var, bakalım.
   GD imajını düzeltti sonra, Daesung da toparladı neyse ki ama bu yıl da Seungri’nin olayları patladı, bence skandal olmaması gereken önemsiz olaylar ve sanat hayatını etkileyeceğini sanmıyorum. Nichkhun da atlatacak bence ama baştan bu kadar olay olması yanlıştı, ünlü diye alkol almayacak, gece hayatı olmayacak mı yani?
   Teşekkür ederim bu arada.

 20. Seungri nin skandalları şu an 3 e arttı 😦 Makneimizin kendi toparlaması lazım basın resmen peşinde 😦 Benim aklıma bir soru takıldı Snsd den Jessica neden hiç tepki almıyor yani kız resmen her gruptan biriyle çıktı ama hiçbir olay olmadı ya sevgilisini aldattı yine olmadı :/

 21. herkes hata yapar jihoon umda uyuşturucu kullanmışsa ne var bunda biliyorum çok kötü ama bunu bıraktı ve utanç duyduğunu hatırlattı üstüne 2 yıl askerlik yaptı ki eun hyede onu terk edip eski sevgilisine gitti kim hak eder bunları .

 22. Seungri’nin 3.skandalı: malesef seks skandalıymış.Dergilere çıktı ama bu haberin yalan olduğu söylendi.birde şey söylendi Seungri dizi çekimleri yüzünden Japonyada bir ünlü japon modelle görüntülenmmiş kızın elleri seungrinin boynunda YG şöyle bir açıklamada bulundu ”Japon model sarhoş olduğu için seungri onu taksiye bindirip yolladı.Başkada birşey olmamıştır..”dendi 🙂 Seungri artık gece gezmeelrini bırak bir süre! biz V.İ.P. ler resmen Seungrinin skandallarını çeviriyoruz 😀

  • Bunların hepsini biliyorum ama toplamda iki skandal ediyor. Biri oyuncuyla sarmaş dolaş yakalanması diğeri de seks skandalı. Bir hatun resimlerini çekmişti yatakta ondan bahsediyorsun. Üçüncünün ne olduğunu bu yüzden sordum 🙂

 23. Bu blogları okumak çok eğlenceli 🙂 Neyse bşraz geç olsa da yorumuma gelelim. Bence bu konuda Koreliler çok tuhaf yaşam tarzlarından giyinişlerine kadar herşey Amerikan özentisi ama bir ünlü gitsin bir kızı öpsün ya da sarılsın hemen skandal olarak nitelendiriyorlar. Gerçekten eğlence sektörleri de çok tutarsız. Madem bir erkeğin bir kızın elini tutması bile skandal ya da tvlerde kliplerde en ufak müstehcenlikle ilgili bir söz ve ya davranışa ceza kesiyorlar e o zaman neden konserlerde erkek idollerin öpüşmesi çok normal hatta fan service adı altında sunuluyor. Hani bu Koreli çocuklar çok utangaçtı. Hani Kore ahlak timsali bir ülkeydi. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. senin de dediğin gibi Asyalı kökleri ve Amerika arasında kalmış tuhaf bir ülke Kore. Türkiyeden bile daha tutarsızlar 🙂 Yanlış anlaşılma olmasın bende kore dizilerini müziklerini seviyorum ama senin gibi benim de bazı durumlar çok gözüme batıyor. Ahlak çarpıklığını güzel anlatmışsın 🙂

 24. Arkdaşlar hatsız kul olmaz her inasan hata yapr hele günümüzde hata yapmyan yada suç işlemeyen yok ha derseniz kore deki ünlüler hata yapmaz onlarda insan tani yapcak hata fazla omadı türkiyde ki olay ünlüler hepsi tutklandı uyuşturcu kulanmakta yani denmek ~hatsız kul olmaz~

  • Bu… pek mantıklı değil.
   Korelilerde böyle bir bakış açısı var, ancak bu herkesin bu şekilde düşündüğünü göstermiyor. Bir ırka anti bulmayı pek doğru bulmuyorum ama trollsen de boşa konuşuyorum şu an asldfk

   • Antilaik bence çok boş bir iş.Ama sayende artık benim de anti olduğum bir şey var: ANTİ- ANTİ KORE.

    “Sayende daha çok anti oldum” demen gücüme gitti çünkü sen bir bizlere yani Türklere baksana.Biz çok mu temiziz sanki.

    Normalde asla Kore antilerine böyle tepki göstermem ama böyle bir makaleyle daha çok anti olduğun için tepki gösterdim.Geçen +30 Türk ünlü soruşturulmak için karakola gitmişti.Deniz seki sanırım uyuşturucu pazarlamak ya da benzer bir şeyden dolayı hapse girdi.Sen ancak önyergılarınla böyle Şeyler yap.

    Antilere karşıyım çünkü artık anamız babamızdan daha çok karışıyorlar bize.(bu tüm antilerine gelen bir yorum)

    Kardeş ülkemize anti olmanız Hoşuma gitmiyor.Sevmemenize SAYGI duymuyorum kusura bakmayın.Çünkü siz bizim sevmemize SAYGI duymuyorsunuz.Bazen ünlü idoller Türkiye’ye sevgi Mesajları yollayınca siz antilerden çok utanıyorum.

  • Daha önce attığım yorum kötü söz içermemesine rağmen kabul edilmemiş.
   Bu yüzden kısaca tekrarlıyorum.Umarım site yöneticisi gururludur ve yorumu Yayımlar.

   Sadece kore Ünlüleri mi suç işliyor,Bizim ülkemizdekiler melek mi sanki?
   Hayır yani Kanatları var da biz mi göremiyoruz.Yanlış anlamayın bu sadece suç işleyen Ünlüler için.

   Lütfen birazcık SAYGI duyun.O zaman biz de size SAYGI duyarız.

   Makale hoş ancak sanki o Ünlüler tek suç işlemiş gibi anlatıp antilerin eline koz vermeseynişsiniz keşke.

   Bu arada GD doğru söylüyorsa eğer boşuna haber malzemesi olmuş.

   • Yav arkadaş ne garip insanlarsınız yahu. Aylardır güncellenmiyor bu blog, sahibinin her dakika yorumlarla ilgilenemeyeceği, bir hayatının çok daha önemli sorumluluklarının olabileceği falan acaba aklınızın bir köşesinden de olsa geçmiyor mu? Kaldı ki şu forum ve blogu birbirine karıştırmayı, yorum bırakmayı becerebilecek kadar internetten anlayan insanlar olarak bir bıraksak artık? Burası kişisel blogum, forum ya da site falan değil. İstersem yorumunuzu hiç onaylamam da, bunda herhangi bir söz hakkınız yok.
    Gururludur derken? Acaba anlamını biliyor musunuz bu kelimenin zira benim yorumunuzu hemen onaylamamamla arasındaki bağlantıyı kuramadım? Kimse de o olmayan bağlantıyı kuramaz muhtemelen.
    Bir diğer mevzuya gelirsek, bu Kore üzerine yazılmış bir yazı çünkü burası -bilmem fark ettiniz mi ama- Uzak Doğu üzerine bir blog. Burada Türkiye’den bahsedip, gereksiz karşılaştırmalara girmek sizin abesle iştigaliniz.
    Birilerinin bir şeyi eleştirmesi, yanlış noktalara parmak basması o şeyin “antisi” olduklarını göstermez, bu Kpop ağızlarını bırakalım. Herhangi bir ülke ya da millete toptan düşman olmak ne kadar yanlışsa, o şeye yanlış noktalarını göremeyecek körlükte bağlı olmak da bir o kadar yanlış bana göre.
    Yazıyı yazarak kimseye koz falan vermedim, gayet objektif bir yazı biraz o “Kore’ye nasıl dil uzatırlar?!” kafasından çıkıp anlamaya çalışarak okursanız anlaşılır. Yazının konusu Kore’deki ünlüler ve suç olduğuna göre bu başlık altında başka neyden bahsetmem gerekirdi bilmiyorum ama o konuda konuşmak istedim ve konuştum, bu kadar. Gelen yorumları da katılsam da katılmasam da yayınlıyorum, ha yayınlamayı kessem de toptan silsem de karışmak kimseye düşmez çünkü burası kişisel bir blog, ok?

 25. Bence iyi yapıyorlar bizim gibi bir ülkede ne yazık ki tecavüz edilsen de öldürülsen de küçücük kızlarını malmış gibi dedesi yaşındakilere pazarlayanlara ve bir sürü ahlaksızlığa karşılık bu ülkede kanun işlemiyor bende onların ülkesindeki ağır ceza ve adaletten istiyorum. Sadece kanun olduğu için ceza cekmiyorlar ahlak dışı davranışlarını toplumdan dıslayarakta cezalandırabiliyorlar ne mutlu onlara.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s