Yeni Başlayanlar İçin SHINee

Yaklaşık dört yıl kadar önce giderek hareketlenmeye başlayan Kpop piyasası yepyeni bir grupla tanıştı. Beş adet gencecik çocuktan oluşan bu grup daha ilk performanslarını sergilerken bile kalabalıktan coşkulu bir tezahürat almayı başarmıştı. İngilizce’de parlamak anlamına gelen shine fiilinin sonuna gelen ee eki kelimeye parıldayan kişi anlamını katıyordu. Bu SHINee’nin spot ışıkları altında parlayacak kariyerinin başlangıcı oldu.

SM Entertainment bugüne kadar çıkardığı tüm grupları büyük kitlelere sevdirebilmiş bir şirket. Eğer Kore popunu seviyorsanız, kuşkusuz şirketten çıkan gruplar bunu en iyi yansıtacak kişiler olacaktır. Zira Kpop, Pop müziğin anavatanı olarak kabul edebileceğimiz Amerika’ya öykünür belki ama Koreli olduğunu, Asyalı yönünü de unutmaz. SM’den çıkan gruplar bu anlamda olmaları gereken hizadadır.

SHINee de benim için en özel yere sahip bir kaç gruptan biri hatta müzikal anlamda dinlediğim en iyi grup olduğunu düşünüyorum. Bunu emin olun belli gruplara hapsolmayan, gerçekten Kpop’u takip eden biri olarak söylüyorum. Böyle düşünme nedenlerimi öğrenmek için hikayenin başına dönmek gerekiyor. İşte ben de uzun süredir SHINee’ye olan sevgimin hakkını veren bir yazı yazmak istiyordum, yeni albüm gelmeden bugüne dek SHINee hangi yollardan geçmiş bir bakalım. Grup üyelerine yavaştan ısınarak mı başlasak?

Onew 

Grubun yaşça en büyük üyesi ve lideridir. Kadife sesiyle şarkılara yadsınamayacak bir güzellik katan Onew, sadece şarkı söyleme konusunda değil tüm SHINee üyeleri gibi dans etme konusunda da iddialı. Bunun haricinde şarkı sözü de yazıyor, sunuculuk da yapıyor, müzikallerde de rol alıyor. Dizilerde ufak rollerde görünmüşlüğü de vardır. Kısacası on parmağında on marifet.

Onew en çok tavuk aşkıyla ve sakarlıklarıyla tanınan bir üye. Sahnede yuvarlanan bir şey görürseniz bilin ki o Onew’dir.

Jonghyun

Grubun güçlü sesi Jonghyun kesinlikle şarkı söylemek için doğmuş diyebiliriz. Üstelik benim çok sevdiğim Juliette, Obsession (itinayla tıklayınız) gibi şarkıların sözleri de ona aittir yani o alanda da iddialıdır. Yeni albümde de yine Minho ve Onew ile beraber söz yazımına katkıda bulunduğunu duyduk. Danstan hiç bahsetmiyorum zira ona yazının ilerleyen bölümlerinde geleceğiz.

Jonghyun eğlenceli bir kişilik olmasının yanında romantiktir de. Köpeklere de ayrı bir düşkünlüğü vardır. Grubun açık açık ünlü biriyle ilişki yaşamış (Bkz:Shin Se Kyung) tek üyesidir. Neyse ki(!) ayrıldılar:P

Key

Grubun güzel sesli bir diğer üyesi Key, ballad da söyleyebilir rap de. Hayranları tarafından diva olarak bilinir, bunda moda merakı, lafı gediğine koymaları, beklenmedik manyaklıkları ve kız gruplarına zaafı gibi pek çok şeyin etkisi vardır. Dans konusunda başarısının lafını bile etmiyorum (ki aslında etmiş oluyorum).

Key grubun en sosyal ve diğer idollerle en rahat arkadaşlık kuran üyelerindendir. Hatta kendisi gibi 91’li idollerden oluşan ve bizzat kendisinin kurduğu bir “91liner” grubu da vardır- yine divalık yapmış yani. Grupta kimler yok ki, 2AM’den Jinwoon, FT Island’dan Jaejin, Beast’ten Dongwoon, MBLAQ’ten Mir, Infinite’ten Woohyun, After School’dan Nana, Miss A’den Min ve Kara’dan Nicole. Key an itibariyle ilk müzikalinde de rol almaktadır.

Minho

Grubun bariton sesli rapperı Minho, ayrıca uzun boyu sayesinde en erkeksi görünen üyedir. Bu sayede modellik de yapmıştır. Ayrıca sunuculuk konusunda da grubun en çok tercih edilenlerindendir. Bu yüzden grubun en çok TV’de salınanlarından olmuştur (Oh My School ve Dream Team şahsi favorilerim).

Minho aynı zamanda Super Junior’dan Eunhyuk ve Donghae ile yakın dosttur, bu yüzden bazı hayranlar ona “hyungwhore” gibi bir lakap da bulmuştur ki itiraz edemiycim.

Taemin

Grubun en çok ilgi çeken üyelerinden olan Minnie aynı zamanda maknaedir. Grubun baş dansçısı olduğundan onsuz bir SHINee düşünülemez diyebiliriz. Ayrıca ses anlamında çok sıkı çalışmaktadır ve giderek abilerine yetişmektedir. Bunu Immortal Song 2 programında da kanıtlamıştır. Aslında SHINee’yi yakından izleyen bilir ki Taemin sesini geçen yıl Jong ameliyat olduğunda onun kısımlarını söyleyerek zaten kanıtlamıştı.

Taemin’in de ufak çapta oyunculuk maceraları olmuştur. Görünüş olarak kıza benzetilmesine karşın Taemin bazen abilerinden daha bile erkeksi olabiliyor. Bence dünyanın en sevimli insanıdır. Şu yazımda da belirtmiştim zaten. Aynı zamanda çok da utangaçtır.

Şimdi daha ağır mevzulara geçiyoruz. Üyeleri tanıdığımıza göre bilgisayarlarınızın(!) sesini açın ve SHINee ile müzik yolculuğuna hazırlanın.

SHINee’nin Müzik Sahnesine Çıkışı ve İlk Albüm The SHINee World

SHINee 25 Mayıs 2008’de Replay (tıklayınca video açılıyor, valla bak) adlı smooth diyebileceğimiz, altyapısı sağlam, vokalleri başarılı, koreografisi keyifli bir parça ile piyasaya şu performans ile adım attı. Çıkış parçası olarak çok hareketli ve gaz bir parça seçmemelerine karşın, grup kısa süre içinde sağlam bir hayran kitlesi kazandı. Replay belki sonra gelenler kadar hareketli değildi ama dile dolanma potansiyeli tartışılmazdı. Sadece Noona Nomu Yeppo sözü bile parçanın sevilmesi için yeterliydi.  Tabi ki sadece yaşça büyükler değil, her yaştan insan grubun hayranı oldu. Bu hayran topluluğunun resmi adı, grubun ilk albümüyle aynıydı, The SHINee World ya da daha çok tercih edilen kısaltılmış versiyonuyla Shawol.

Replay mini albümünün ardından grup o yaz ilk ödüllerini aldı ve ilk büyük çapta konserlerini verdi. Grup 2008 yazının sonlarına doğru ilk albümlerini de çıkardı. The SHINee World adlı bu albümden gelen ilk single ise Love Like Oxygen oldu. 80’ler popuna selam çakan, grubun kendi deyimiyle Michael Jackson tarzına yakın bu parça da kısa zamanda sevilen SHINee eserleri arasında yerini aldı. Benim de sevdiğim SHINee şarkılarından olan bu parçanın koreografisi de izlemeye değerdir, her SHINee koreografisinin olduğu gibi. Bu yüzden videonun dans versiyonunu da izleyin derim.

Ardından grup kariyerlerinin daha başında olmasına karşın bir kaç önemli ödül daha aldı. Ekim ayında The SHINee World albümünün Amigo adlı yeni bir versiyonu çıktı ve albüme adını veren parça çıkış parçası olarak kullanıldı. Amigo kelimesinin bildiğimiz Amigo anlamına gönderme yapmasının dışında aslen “Bir güzelliğe aşık olduğunuzda kalbiniz sızlar” gibi çevirebileceğim bir Kore deyiminin kısaltılmış versiyonu olduğu bilgisini de araya sıkıştıralım. Altta grubun Tokyo’daki şahane Amigo performansını izleyebilirsiniz.

Kasım ayında düzenlenen MNet Asya Müzik Ödülleri’nde SHINee 2AM, 2PM ve U-KISS gibi diğer grupları sollayarak “En İyi Yeni Erkek Grubu” ödülünü aldı. Golden Disk Müzik Ödülleri’nden de eli boş dönmedi. Bu ödül törenindeki performanslarını da alttan izlemeyi ihmal etmeyin.

SHINee’ye bu kadar ödül kazandıran ilk albümlerini biraz daha derinine inceleyip, bir kaç şarkı tavsiye etmem gerekirse daha önce adı geçen single’ları es geçerek şu şarkıları söyleyebilirim. Albümden hareketli olarak The SHINee World kesinlikle dinlenmelidir. Graze benim bayıldığım bir parçadır ve Romantic de en şukela SHINee balladlarındandır. Repackaged versiyonunda Forever or Never vardır ki, dinlememesi yazık olur. Aslında tüm albümü gözünüz kapalı dinleyebilirsiniz ki ben yarısını tavsiye ettim zaten:P

Romeo ve 2009, Year of Us Dönemi

2009’u da ödüllerle açan grup Seul Müzik Ödülleri’nde yine “En İyi Yeni Grup” ödülünü kucakladı. Grup 2009 yılının 21 Mayıs’ında yani bir önceki albümlerinden 7 ay kadar sonra yeni bir mini albümle dönüş yapacağı açıklandı. Ancak Onew’in sağlık problemi nedeniyle albümün çıkışı 25 Mayıs’a ertelendi. SHINee bir yıl önce aynı tarihte resmi çıkışını yapmıştı (ki benim de doğumgünüm olur).

Romeo adlı bu mini albüm benim de konsept olarak en sevdiğim SHINee albümlerindendir. Albümden çıkan ilk parça sözleri Jonghyun’a ait olan Juliette‘dir. SHINee’nin hareketli parçaları içinde kuşkusuz en sevdiğim parçadır. Aynı zamanda Minho gibi ben de bu parçanın koreografisini çok keyifli buluyorum.

Romeo mini albümünden dinlemeniz için bir kaç tavsiye daha. Öncelikle slow kategorisine alabileceğimiz Hit Me dinlemeye değerdir. Senorita benim dansı, latin havası ile çok sevdiğim parçalardandır. Aşağıdan canlı performansını izleyebilirsiniz. (Canlı performans The SHINee World Tokyo’dan alınmıştır. Bu konser esnasında Jonghyun yeni bir ameliyat geçirdiği için dans edemiyordu. Bu yüzden grupla beraber dans edemiyor. Onun yerine şu anda EXO grubunda olan Lay dans ediyor.)

Grup 2009 Ekim’inde üçüncü mini albümleri Year Of Us çıktı. SM bu albümün grubun vokal yeteneklerini daha çok ortaya çıkaracağını açıkladı. Albümden seçilen çıkış parçası Ring Ding Dong olsa da, Jo Jo da tanıtımı yapılan parçalardan oldu. Ring Ding Dong SHINee’yi daha büyük kitlelere ulaştıran parçalardan oldu. Jo Jo da benim çok sevdiğim şarkılarından biridir. Albümden bunlar haricinde Y.O.U (Year Of Us) da kesinlikle tavsiye edeceğim parçalardandır (canlı performansı burada).

SHINee bu yıl da ödül törenlerinden eli boş dönmedi ve Golden Disk Ödülleri’nde Popülarite, Seul Müzik Ödülleri’nde Bonsang ödülünü aldı.

Lucifer Dönemi

Grup 2010 yılının Temmuz ayında Lucifer ile tekrar sahalara döndü ama ne dönmek, Lucifer dansı benim hala bir gün yapmak istediğim ve çok zor bulduğum bir danstır, ne dediğimi anlamak için şu videoyu izleyin. Bu parça anında dile dolanması ve büyüleyen dansıyla hemen patladı. Üstelik SHINee hit olma potansiyeli taşıyan bir kaç gaz parçanın arkasına da saklanmadığından yeni albümde çok daha fazlası olduğunu biliyorduk. Zaten bana göre SHINee sevmeyen birinin sevmeme nedeni genelde sadece çıkış parçalarını dinlemesinden kaynaklanıyor. SHINee’nin her hangi bir albümünü baştan sona dinleyen veya canlı performansını izleyen birinin uzun süre bu gruptan uzak kalabileceğine inanmıyorum. Özellikle kanında az da olsa pop sevgisi dolaşıyorsa… Üstteki Lucifer dans versiyonu hatta konserler ve tüm parçaların dans versiyonları bir şeyi daha anlatıyor. SHINee beş üyesinin beşi de dans edebilen bir grup ki bence beş kişilik bir grupta herkes gerçekten iyi dans etmeli çünkü az olduklarından beceremeyip, saçmalayanlar göze batıyor. SHINee’den başka bu özelliğe sahip bir gruba rastlamadım.

Albümün ikinci versiyonu da Hello adlı dünyanın en şirin parçasının ve bir kaç yeni parçanın daha eklenmesiyle Ekim ayında geldi. Grup ikinci albüm tanıtımları haricinde SM Town konserine katıldı ve bunun haricinde pek çok konser de verdi. En önemlisi ilk bağımsız ve büyük çapta SHINee konseri olan SHINee The 1st Concert “SHINee World” Aralık ayında başladı. İlk konser 24.000 kadar Shawol’un katılımıyla Tokyo’da gerçekleşti. Bunun ardından SHINee 2011 için Japonya’da albüm çıkaracağını ve Japonya çalışmalarına ağırlık vereceğini açıkladı.

Lucifer albümüne dönüp bir kaç tavsiye verelim yine. Üstte bahsettiklerim dışında hareketli olarak Up & Down, Ready or Not dinlenmeli. A Yo da çok iyi bir parçadır, buyrun burda da canlı performansı. Slowlardan Quasimodo, Obsession güzeldir. Electric Heart ve Love Pain de güzel, hepsi güzel ulan tüm albümü dinleyin.

SHINee’nin Japonya Çıkışı ve The First

SHINee yeni yıla Seul konseriyle başladı ve ardından Tayvan, Çin, Singapur ve Japonya’da konserler vermeye devam etti. Bu arada grubun Japonya çıkışının yakında gerçekleşeceği açıklandı. Çıkış gerçekleşene dek grup şirketten diğer gruplarla SM Town konserleri vermeye devam etti, bu konserler Kore dışında Paris, Tokyo ve New York’ta da düzenlendi.

SHINee Replay’in Japonca versiyonuyla ve şu video ile Mayıs ayında Japonya çıkışını gerçekleştirdi. Single ilk hafta 91.000’in üzerinde sattı. Haziran ayında da 100.000’i geçtiği için altın plak şeklinde adlandırılmaya hak kazandı.

SHINee Haziran ayında Londra Abbey Road Stüdyolarında sadece 130 kişinin katıldığı özel bir resepsiyonla Japonca albümlerini tanıttı ve ardından Japonya’nın pek çok şehrinde konserler verdi.

Ağustos’ta ise Juliette’in Japonca versiyonu geldi- bu arada SHINee’nin en sevdiğim saçları da bu videodadır, Onew dışında (Favori Onew saçım alttaki fotoda diyerek gereksiz bir bilgi vereyim). Buradan da canlı performansını izleyebilirsiniz. Ekim’de ise Lucifer Japon versiyonu geldi şu video ile. Lucifer ile beraber SHINee Japonya’da bir ilke imza attı ve Oricon listesinde üç single’ı birden çıktığı hafta ilk üçe sokmayı başaran ilk yabancı sanatçı ünvanını kazandı.
Ekim’de grup Londra’daki Kore Film Festivali’nin açılış grubu olarak davet edildi. Oradaki performans haricinde SHINee in London adlı bir konser de düzenlediler ki bu performansın biletleri rekor sürede tükendi. SHINee Londra’da  konser düzenleyen ilk Koreli grup olma şansına da erişti.

Aralık’ta ise sonunda ilk Japonca albüm geldi, The First. Albümdeki yedi şarkı daha önce çıkmış Korece şarkıların Japonca versiyonlarıyken, beş tane de tamamen yeni Japonca şarkı vardı. Bu beş şarkı Better, To Your Heart, Always Love, Start ve Seesaw. Bir de bonus olarak Stranger var.

Bunun haricinde SHINee’den Onew, Key ve Taemin Barselona’ya bir seyahat gerçekleştirdi ve grup bir seyahat rehberi yazan ilk Koreli grup oldu, rehberin adı ise Son of the Sun idi. Fotoğraflardan birini görmek için aşağıya bakmanız yeterli.

SHINee’nin bu Nisan ayı itibariyle Japonya turuna çıkacağı da duyuruldu, grup yedi şehirde konserler düzenleyecek.

Ve Sherlock Geliyor!

2012 yılı itibariyle grubun dönüşünün yakında gerçekleşeceği duyuruldu. Bundan da önce grup Şubat başında bir konser albümü çıkardı, albüm solo performansları da içeriyordu.

SHINee’nin bir buçuk yıl sonra Kore çıkışı gerçekleşeceği için hayranları çok heyecanlı ve grubun ilk tanıtım fotoğraf ve videoları yayınlandı, şarkıyı dinlemek için ise üç günümüz kaldı. Tüm bu güncel haberleri şuradan takip edebilirsiniz. Ben albüm çıkınca zaten özel bir Sherlock yazısı yazacağımdan derinlemesine giremiyorum.

Favori SHINee Performanslarım

Zaten yazı boyunca çoğu şarkının canlı performansını paylaştım ve zaten genelde o hallerini dinlemeyi yeğliyorum. Ancak bazı performansları da var ki benim için biraz daha ayrı bir yere sahipler. İlk olarak orkestra eşliğinde canlı Graze performansı vardır ki şahanedir. Onew katılamasa da şahanedir. Buyrunuz aşağıdan izleyebilirsiniz.

Üstteki parçanın dansını merak ediyorsanız şu videoya alıyorum sizi.

Onew’siz performans içime sinmediğinden size bir de In My Room veriyorum, yine orkestra eşliğinde söylenmiştir ve de çok içli bir şarkıdır.

Tabi ki Lucifer‘ın konser versiyonunu unutmamak gerek. Oldukça güçlü bir performanstır, remix versiyonunun hafiften rock’a selam çaktığı yerler, seyircilerin katılımı ve SHINee üyelerinin sahne karizması bir araya gelince böyle güzel bir performans çıkmış ortaya.

Yine slowlara dönersek, Quasimodo performansını vermek gerekir. Ben anlatmıyorum artık, siz izleyin ve kararı kendiniz verin.

Bunlar haricinde beğendiğim pek çok performansı yazıda paylaştım. Umarım bu grubu bir kaç kişiye de olsa sevdirmeyi başarabilirim ama çok da sevmeyin çünkü şu yazıda da ilan ettiğim gibi hepsi benim (Tamam ShinMin ortak, kızma hemen, senin de).

Sherlock için heyecanlı bekleyiş sürüyor, o yazıya dek becerebilirsem bir de mim cevaplayacağım.

Sevgiler.

72 comments on “Yeni Başlayanlar İçin SHINee

 1. Sanki SM daha mı az önemsiyor Shineeyi SuJu falan daha popüler. Bir SNSD tabii. Sayende grupla ilgili detaylı bilgiiler öğrendim. Keşfettim 🙂 geç oldu ama artık sağlık olsun Kpop aleminde yeniyim malum 😀 Güzel çocuklarmış. MinHo damı senin 😛 ??

 2. Ahhh Kimbapımsuşim 🙂 Ben bileydim bunca yetenekli oğlan olduğunu daha önceden dalardım aleme 🙂 Sen de hiç ses etmedin aşk olsun ha ha ha 🙂 Yazı çok iyi ama cidden ellerine sağlık 🙂

 3. Shinee’yi çok severim ve bu yazı gerçekten harika olmuş! Daha ne diyebilirim ki:) Shinee beni k-pop dinletmeye başlatan gruptur ve bu yüzden bende çook ayrı bir yeri var. Onları o kadar çok özledim ki, Japonca klipler çok hoş olsa da bizi kendilerinden çok mahrum bıraktılar, o yüzden Sherlock’u büyük bir heyecanla bekliyorum. Fotoğrafları genel olarak pek beğenilmedi ama bence çok kötü denilemez, ama öte yandan şarkıların teaserları gerçekten çok güzel, farklı şeylerle geliyorlar ve ben özellikle Sherlock’u çok beğendim o kısacık girişten bile, Shinee is back, shinee is back:) Benim de blogumda Shinee’yi anlattığım bir yazı var, ancak açıkçası bu yazının yanında bayağı acemice kalmış benimkisi. Sonuç olarak ellerine sağlık:)

  • Sevilmez mi hiç? O halde bloguna bir ziyarette bulunup, o yazıyı okumalıyım. Bir Shawol’un yazımı beğenmesi de ayrıca mutlu etti.
   Geçen yıl ben de her yeni Japonca şarkı ile mutlu olsam da hep asıl dönüşlerini bekledim. Ben de o kısacık kısmı bile 284782 kez dinledim sanırım, şahane bir şey geliyor belli. Fotoları beğendim ben bir kaçı dışında, zaten ilgi çekip, merak uyandırmak için. İmajları daha farklı olacak. Klip çekimlerinde farklılar. Her şekilde kabulümdür ama orası ayrı 😀
   Güzel sözlerin için teşekkürler.

   • ben koreaden geliyorum adımdan anlaşılır 3 yıldır turkish deyim 27 yaşındayım turksh konuşmayı turkısh gelmeyi çok istiyodum 7 yaşından beri turksh çalıştım artık türk gibiyim

    doğru shınee yi sevmiyen delidir

 4. Yorum yazıp yazmamakta direndim kpop hakkında yorum yazmak pek bana düşmez ben sadece parçayı beğenirsem dinliyorum Howl dışında adam gibi takip ettiğim kişi yokken son zamanlardaki çıkışı ile Baek Ji Young takip eder oldum. Shınee rin ring gibi bir parçaları ile dikkat kesildim ve ara ara güzel parçalara denk geliyorum. Senden okuyunca madem bu kadar kitlesi var işte boşuna değilmiş dedirtiyor. Yalnız sen harbi harbi sahiplenmişsin:)) Hemde hepsini:)) Yüreğinde baya oda varmış mübarek tek tek haremlemişsin:)) Helal diyorum:)

  • Hahah evet dinlemeye değerler zaten ilk gönlümü çalan da o oldu ama izlemeye de değerler. Ben hepsini çok ayrı seviyorum, tabi bu muhabbetler hep geyik ama çok sevdiğim de gerçek hani. Haremimin yeni yeni büyüyen cariyeleri onlar 😀

 5. Öyle güzel ve ayrıntılı olmuş ki çok beğendim ellerine sağlık umarım sayende SHINee sevenlere yenileri de eklenir ama mümkünse sadece şarkıları sevsinler:)
  Yazının sonunda benden de bahsetmişsin vallah duygulandım şimdi evet evet onlar benim yani bizim:)
  Hepsini ayrı seviyorum hep Teamin desem de aslında grupta en çok sevdiğim üye Onew^^Onun sakarlıkları sesi gülüşü görünüşü hepsinden daha güzelmiş gibi geliyor:)İlk duyduğum ilk dinlediğim ses olmasının etkisi bunda büyük o ayrı mevzu:)
  Tüm şarkılarını seviyorum fakat benim için Lucifer dönemi başkadır.O şarkının bende yeri ayrı hala bıkmadan usanmadan izleyip dinleyebiliyorum…Pc’im de 903486769479089 ayrı Lucifer performansı var çocukların aldığı nefesi bile indirmişim:)Abartmışım ama naparsın dayanamıyorum….
  Az Lucifer dansı yapmadım çok çalıştım çok (Rüyamda bile çalıştık Taemin ve Onew ile beraber ama her seferinde öğrenememiş numarası yaptım maksat tekrar görüşmek….Hatta en son vakamızda Onew ile takılırken Yesung bastı ortalık karıştı rüyalarım bile ayrıntılı neyse)
  Ben şarkıların Japonca versiyonlarını da çok sevdim (ne yapsalar seveceğim kesin) Juliette ve Lucifer en beğendiklerim bunların klipleride çok hoş içinde ki çocuklar hoş olunca klipte öyle oluyor mecburen:)
  Uzun boyalı saçlar renkli pantolonlar hepsi SHINee içinde mevcut daha ne olsun….

  Yeni albümü ise 4×4 gözle bekliyorum çok merak ediyorum eminim her zaman ki gibi çok güzeldir…Teaser fotoları çoğu kişi tarafından beğenilmese de bence gayet hoş olmuş zaten amaç dikkat çekmek değil mi bunu da fazlasıyla başardırlar…
  Önemli olan şarkıların nasıl olduğu danslar vss tabi görüntüde önemli ilk sahneye çıkışları nasıl olacak acaba ne giyecekler vss diye düşünmeye başladım şimdiden:)
  Amma dertli gacıyım düşündüğüm şeylere bak…..

  Ve bence SHINee en iyi Kpop gruplarından birisi gayette başarılılar…Umarım uzun yıllar böyle devam eder yavrularım elimde büyüdü:)))Hepsini ayrı ayrı seviyorum

  Herkes dinlesin sevsin istiyorum onların tarzından ve görünüşünden dolayı laf edenleri de sanatlarını takdir etmeye davet ediyorum….Lütfen seviniz SHINee bunu hakediyor….Ama bacılar lütfen yavşamadan seviniz ben uyarımı yapayım:)))

  Yine saçmaladım yine uzattım vsss
  Kim Bap cidden harika bir yazı olmuş eline sağlık^^

  • Ay çok teşekkürler ortakcım. Beğenmene sevindim. Ve çok doğru demişsin albümdeki şarkılar ve performanslar çok daha önemli ki fotolar da bence şahane 🙂
   Bu çocukların beşine de bayılıyorum ben de ama yeri ayrı olanlar var ki sen biliyorsun kim olduklarını.
   Benim favori albümüm Lucifer sanırım, her şarkıya bayılıyorum ama o dönemki imajlarındansa Japonya dönemi imajlarını yeğliyorum, gerçi o dönem de iyiydi karar veremedim şimdi 😛
   Herkes dinlesin sevsin ama samimiyeti abartmasın, tek istediğimiz bu 😛
   Yorumun ve güzel sözlerin için teşekkürler canım.

 6. “Sahnede yuvarlanan bir şey görürseniz bilin ki o Onew’dir.” Bu uyarıyı dikkate alacağım 🙂
  Jonghyun adını hala ezbere yazamadığım. En soğuk gelen üye 😛 açık açık birlikteliği için ayrı teprik ettim 🙂 abilerine kötü örnek olsa da 😛 (neyse ki ayrıldılar tepkisini de sevdim)
  “Minho, ayrıca uzun boyu sayesinde en erkeksi görünen üyedir” boy önemsiz bir detay ben minhoyu pek işlevsel görüyorum 😛
  Taemin için diyecek tek kelimem yok. Zaten bu konuda her türlü tehdidi işittim sanırım 😛 ama taemin yaa 😦
  Lucifer dansı kesinlikle süper. Bir de taemin in o üzerindeki baş dönmesi yapmasa 😛
  Eline sağlık kuzum bu performansları tek tek tekrar tekrar izleyeceğimden emin olabilirsin. Bilgilerinin önünde saygıyla eğiliyorum 🙂

  • Teşekkürler kuzucum. Faydalı olduysa verdiğim bilgiler ne mutlu.
   Jong hiç de soğuk değildir gayet de şabalak ve sempatik bir çocukceğizdir ama sen onu soğuk bil ve sevme, az önce dediklerimi de hemen unut. Taemin mevzusuna ise hiç girmiyorum 😀 Zaten geçen günkü hallerimi gördükten sonra hala SHINee’ye yazmanı deli cesareti olarak karşıladım bilesin 😀
   Güzel sözlerinizle beni şımarttınız efendim, teşekkürler tekrar yorumun için de. Performansları kesinlikle izlemelisin 🙂

 7. Ellerine sağlık bomba bir tanıtım olmuş gacım (: Detaylara inerek yeniden ele aldık bu sevimli çocukları (:

  Noona Nomu Yeppo sözüne aldanıp izlemeye başladım Shinee grubunu bende gacı (: Asılma söz konusu değil ama düşününce benim favoriler genelde maknealardan yana çıkıyor (: Sakarlığıyla Onew de çok tatlı ama Maknae candır (:

  SM çıkardığı grupları bir şekilde parlatmasını çok iyi beceriyor ^^ Bahsettiğin bütün parçaları dinlemiş olduğumu fark edince şaşırmadım değil aslında (: Özellikle dinlediğim bir grup olmasa bile arşive atacak kadar önemsemişim sevgili Shinee’yi.

  Graze şarkısıyla yeniden buluşturduğun için ayrıca teşekkürler (: Jo Jo şarkısıda çok eğlenerek dinlediğim şarkılardandı ama aslında tek tek isim yazmaya üşeniyorum ulen ben (: Yeniden albümlerine bakayım bence (:

  • Sevilmez mi onlar noonası:D Maknae iyidir hoştur ama Taemin bambaşka bir maknaedir, piyasadaki hiç bir gruptaki maknae onun yerini alamaz 😀 Çocuğun ayrı bir sevimliliği var ki kalp dayanmaz 🙂
   Ben tabi burda bütün parçaları yazsam olmazdı, elemek için baya uğraştım bunlar kaldı, seçimlerimi beğenmene sevindim gacım^^

 8. Anam ne güzel ne dolu dolu bir tanıtım olmuş böyle, ellerine sağlık dostum 😉
  Kaç gündür netle haşir neşir olamadığımdan yeni okuma fırsatı buldum^^
  Ah ah Shinee ile ilgili duygularımı anlatırsam (özellikle bazı üyelerle ilgili) direk kovulurum blogdan:P
  O yüzden direk Sherlock’u pek beğendiğimi söyleyerek sıvışacağım^^
  Albümde ki diğer şarkıları da birazdan dinleyeceğim, tanıtımlarda bir iki şarkıyı çok beğenmiştim bakayım onların ismi neymiş 😀
  Tekrardan ellerine sağlık diyorum;)

  • Teşekkür ederim canım, SHINee’yi sevin ama uzaktan zaten sanırım isteseniz de benim kadar sevemezsiniz 😛
   Sherlock’a ve hatta tüm parçalara bayıldım, dünden beri dinliyorum.

 9. çok güzel bir yazı olmuş… çok teşekkürler.. K-pop içinde bu grubu her bakımdan tek geçerim.. sabah akşam dua ediyorum onlar için, canlarım benim… Stand by Me şarkılarına da ölüyorum ki o da eşşiz bi parça.. Ben bi de şarkıların güfte ve bestecilerini merak ediyorum… bulamadım
  tekrar emeğinize sağlık..

  • Teşekkür ederim, SHINee benim de tek geçtiğim bir gruptur. Sanırım bütün albümlerini sürekli dinlediğim tek grup, hala sıkılmadım.
   Şarkıların bazılarında grup üyelerinin de katkısı var yazıda belirttim, bir kaç tane cover var. Bunun haricinde çeşitli isimlere ait, şuradan http://en.wikipedia.org/wiki/Shinee_discography grubun diskografisine erişebilirsin, albümlere tıklarsan tek tek her şarkıyla ilgili gerekli bilgilere ulaşabilirsin:)

   • Çok teşekkür ederim, istediğim tüm bilgilere erişmiş oldum..
    Diğer grupları da takip etmeye çalışıyorum ama yine dönüp dolaşıp SHİNee ye geliyorum, kürkçü tükanım benim onlar.. acaba yıllardır nerelerdeymişim bu çocuklardan bihaber, onu merak ediyorum. Hastalığım o boyutlarda ki öğrencilerime de bulaştı, benim kaa olmasa da .. Teneffüslerde kliplerini izletiyorum kuzuların.. Oyyy ablaları kurban olsun onlara 🙂
    Yeni albümleri de bi harika olmuş… favori şarkım Honesty
    Geçenlerde SuJu nun Sorry Sorry sine yaptıkları cover videosunu izledim ve bittim.. Nerdeyse aslından mikemmel diicem suju haayranlarından tırsmasam..
    Velhasıl.. ii ki böyle bi sayfa var da içimi dökebiliyorum 🙂 Meğer ne birikmiş varmış arkadaş …

    Kolay gelsin….. ve…. Teşekkürler.. 🙂

 10. @LeyyaL
  Öncelikle güzel sözlerin için teşekkürler. SHINee benim için de bir numara, en çok dinlediğim ve sevdiğim gruplardan biri. Yalnız ben Suju hayranıyım aynı zamanda koyu bir ELFim, aslından iyi olduğunu düşünmesem de Sorry Sorry coverına bayıldım. Yıllar önce yapmışlardı aslında radyo programında ama bu daha profesyonel oldu.
  Ben de öğretmenim bu arada ama bir kaç öğrencimi Kore sineması ve dizilerine sardırmaktan öteye gidemedim. Takdir ettim 😀
  İstediğin zaman içini dökmeye gelebilirsin 😉

 11. Gruba asik oldum sonunda 😥 Hareketli sarkilarinin cogunu seviyordum ama balladlar..Vay canina…Mukemmel otesi. Ustelik canli performanslari kayitlardan cok daha iyi.Hic detone olmadan nasil da guzel soylemisler oyle. Shinee World’deki Quasimodo, Romantic ve Graze performanslari ile bu konuda acik ara favorim olacaklar. In My Room’da oyle. Bu sarkilari dinleyip dinleyip sanki ask acisi cekiyormusum gibi hissedicem, yalandan 🙂 Hani her youtube videosunun altinda “I’m still crying…” yazar ya, o gercekmis iste, feyk degilmis :))
  Iki gun icinde Shawol ve Elf oldum. Kendime inanamiyorum. Iyi ki yazmissin yaziyi.

  • Aşık olunmaz mı? Çok sevindim bir Shawol ve ELF olarak yeni bir nefer kazanmamıza 🙂
   Genelde insanlar “Ay küçücük çocuk bunlar, saçma sapan giyinmişler” kısmına takılıp aşağılıyor ama bence SHINee hele canlı performanslarda en sağlam isimlerden. Üstelik çok daha deneyimli gruplara taş çıkarırlar. Ben de youtube’u açınca klipleri değil canlı performanslarını izlemeyi tercih ediyorum.
   Beğenmene sevindim 🙂

 12. Bu bilgileri bizimle paylaştığın için çoooook teşekkür edirim SHİNee ile ilgili bir çok şeyi öğrendim çok sağol jonghyun oppamı daha iyi tanımış oldum

 13. Bu yazıyı ekledikten sonra bir türlü tam okumadım.Daha doğrusu okudum da kafamda tam oturtamadığımdan anlamıyordum.(Tamamen benim kalın kafalılığımdan kaynaklı bir durum) Her seferinde başlayıp sonunu getiremeden bırakıyordum.Aklımda sadece kadife sesli Onew kısmı kalıyordu.Devamı bir türlü gelmiyordu.Bunda benim yeni şeylere hemen adapte olamamın etkisi çok büyük tabi.Sherlock geliyor nidalarından sonra albümü indirdim.Öylesine dinlemeye başladım.Sadece playlistte değişik şarkılar olsun diye dinliyordum açıkcası.Günlerden bir gün yine youtubeda SJ videoları izlerken Eunhyuk ve Leeteuk’un, Minho’nun kucağındaki çocuğa yaptığı şebeklikleri izleme şansını yakaladım.Aaa bu da neymiş ki diye birkaç video daha izledim.Ardından da Hello Baby’i 1.bölümden izlemeye başladım.Baktım bu çocuklar baldan tatlı hemen Shinee World Tokyo Konserini izlemeye başladım.(Şu an bu konseri kaç kere izlediğimi sorsalar, cevap dahi veremem.Sayısını unuttum.) Konseri izlemeyi bitirdikten sonra hemen yazını yeniden okumaya başladım.Bu sefer tüm taşlar yerine öyle güzel oturdu ki.Shinee hakkında yeterli birikimi yaptım ve sahaya çıktım.Ama kendime bir türlü Shawol yakıştırmasını yapamıyordum.Sebebi kesinlikle süslü püslü oluşları değil yaşları oldu.(Bu konuda oldukça yenilikçiyim.Süslü giysiler, makyajlar çok yakışıyor hepsine.Kpop’u böyle seviyorum.Eğer onlar keyif alıyor ve mutlu oluyorlarsa ben daha çok keyif alıyorum onları izleyip dinlemekten.)
  Onew 89 lu olsa da çoğunun 91 li oluşu hayallerimi yıktı.(Daha büyük olsalar sanki birşey olacaktı.) Ama diğer albümleri de indirdikten sonra anladım ki ben onların seslerinden, şarkılarından çok keyif alıyorum.Şarkıların açılışını Jonghyun yapıyorsa o an mutluluktan ölebilme ihtimalim de oldukça yüksek.Postta da yazdığın gibi şarkı söylemek için doğmuş bu eşşek sıpası.Onew’in ise sesine, sevimliliğine, gamzelerine ne denir bilmiyorum.Shinee World Tokyoda tatlılığın kitabını yazıyor.Key’in de tabir-i caizse her telden çalmasını seviyorum.Ne ararsan var çocukta, çok eğlenceli.Minho’yu biraz soğuk bulmuyor değilim.Bir de Shinee’nin tarzına daha çok Key’in rap kısımları uyuyormuş gibi geliyor.Rap müziği de sadece Eunhyuk söylediği için sevmeye başlayan bir insan olmamın etkisi de büyük tabi bu duygularımda.Vee Taemin…Bakmaya kıyamıyorum.O kadar narin, o kadar masum ki sadece güzellik olsun diye gruba katılmış gibi dursa da işin aslı öyle değil. İmmortal Song2 de ki performansını izledikten sonra sıradan bir şarkıcı olmadığını gördüm.
  Tarzlarına, şarkılarına, kendilerine bayılıyorum.Shawol olmaktan da gurur duyuyorum.(Hepsi senindir kabulümdür, emeğe saygısı olan bir Elf ve de Shawol’um sonuçta.)
  işin özeti, senin zevkine güvenip peşin sıra gelseymişim daha uzun zamandır Shinee’nin tadını çıkarıyor olurdum.Neyse, geç olması hiç olmamasından iyidir diyelim.Ne de olsa geçen yıl bu zamanlarda Kdrama ve Kpop hiç bilmediğim kavramlardı.Hatta K bana oldukça uzak bir ülkeyken şimdi içinden çıkamaz oldum.
  Kpop konusunda kılavuzum ilan ettim seni haberin ola.(Teşekkürler.)

  • Yorumunla mutluluktan göğe falan ulaştım sanırım. Bir ELF ve Shawol olarak bir başkasının ELF ve Shawol olmasında etkimin olması beni çok mutlu eder.
   Ben Kore aleminde baya eskidim, Kpop da başından beri dinliyordum ama sadece belli başlı şarkıları. İki yıldır bilinçli bir şekilde takip ediyorum ve Super Junior ve SHINee benim için en değerli gruplar. Bu grupların fan güruhuna birini katmak, bir şarkılarını bile sevdirebilmek en kutlu göre..ahahah tamam abarttım.
   Başlarda hepimiz önyargılıydık tabi, ben de. Ama dediğin gibi, ki o cümleni çok sevdim, süslü giysi, makyaj önemli değil, ben de çok beğeniyorum o hallerini.
   Yaş konusunda ise “Kabullenme ve Noona’lığa Terfi”nin bir önceki aşamasındasın, yakında “Yaş da neymiş be, yaşasın dongsengler!” dersen şaşırmam.
   Kpop konusunda her türlü kılavuzun olurum. Ve ben de güzel yorumun için teşekkür ederim:)

 14. Harikaydı. SHINee’yi daha çok sevdim. 🙂 SHINee’yi daha tanımayanlar okumalı bu yazıyı. Gerçekten harikaydı ^^

 15. çokkk güzel ben hiç shineeyi sevmezdim hep ss501 boyfriend gibi grublarla oyalnırdım ama gerçkten süpermşş teşkrlerr

 16. Shinee<31 yıldan uzun bir süredir k-pop ailesindendim ama Shinee yi geç dinlemeye başladım keşke onuda sujuyla beraber dinleseydim diyorum hep :)Bilgi için teşekkürler bnm grupta en beğendim Maknae Taemin 😀

 17. Önvelikle bilgi icin tesekkur ederim gercekten shineeyi tanimak isteyenlerin okumasi gereken bir yazi olmus. Ama merak ettigim birsey var youtube ta taemin ve minho ile ilgili videolar var onlari izledim bunlarin dogruluk payi varmidr? Yani ikisi arasinda bi iliski var mi?

  • Teşekkür ederim, faydalı olmasına sevindim.
   Youtube’ta her grubun her üyesi hakkında (abartmıyorum) benzer videolar bulabilirsin. Hayranların yakıştırması öncelikle ama idoller de bazen bilinçli bazen bilinçsiz malzeme veriyor. Bilinçli olanlara fanservice diyoruz, yani hayranları memnun etmek için yapılan hareketler. Ben gerçek olduğuna inanmıyorum, gerçek olsa da umrumda olmaz zaten 😀

 18. Yazın gerçekten çok güzel ^^ Ben 2 yıla yakın süredir Elf’im ama diğer gruplarıda çok dinliyordum ama Shinee ‘nin yeride bende çok ayrı 🙂 Aslında Shineeyi sevmemi sağlayan biricik maknaemiz Taemin 😀 Karizma desen var,yetenek desen çook daha sayamadığım birçok özellik bunlar tek Taemin için değil bütün shinee üyelerinde var ama neyse 🙂 ama benim en çok üzüldüğüm şeyse oppalarımızla olan yaş farkımız hani düşünüyorum ben koreye gittim oppam ı görmek için tabii onun için 18 yaşı geçmem gerek ben 18 olana kadar Taemin bile büyür 😦 Böyle dedim ama benide 9 yaşında sanmayın sakın 😀 Birde şey var Sulli çoğunuz biliyorsunuzdur en çok yakınlaşmak istediğin kişi diye sormuşlar Taemin demiş!Çoğu kız grubu shinee den üyeleri söylüyor 😦 Ah ah ben konudan çıktım iyice birkaç bilinmeyen şeyde söyleyim Jonghyun her gece Key i ısırıyormuş 😛 Onew en iyi 4.lider olarak seçildi bir programda daha var ama aklıma gelmedi kusura bakma

  • Yaş farkı ben de tersine işliyor, ben de hepsinden büyüğüm 😛
   Ama umrumda mı, hayır. Müziklerini sevmek yetiyor, gerisi hep geyik. Nasılsa bana yar olmayacaklar, mutlu olsunlar.
   Sadece Taemin değil, her üyenin bende yeri çok ayrı. Tüm üyeleri yetenekli olan nadir gruplardan SHINee, canlı performanslarda daha net anlaşılıyor.
   Jong Key’in kolunu açık açık da ısırdı valla durduramadık, buyrunuz videosu:)

 19. Konu için teşekkürler çok güzel olmuş 🙂 Bende hepsinden küçüğüm fazla umursamıyorum ama yinede içinde minik bir his oluyor 😀 Bu arada sen kaç yaşındasın kimbapsushi 🙂

 20. Olsun en azından diğer oppalarımızdan küçükmüşsün Suju dan Donghae var Kim Hyun Joong var Park Jung Min var 😀 daha çook. Bizde oppaları bulduk birbirimize ayarlıyoruz 😛 Yine içimde o his oluştu kahretsin galiba buna acı,hüzün ve saçmalık deniliyor yani evlenemeyeceğim evlenmeyi bırakın göremeyeceğim biri için napıyorum.Ya şuan 19 yaşında yani Taemin le aynı yaşta olsam ne olurdu ki of of 😀

  • Benim asıl olayım Suju’dan Eunhyuk ve Donghae zaten, bu yüzden yaşı dert etmiyorum 🙂
   Büyük, küçük ya da yaşıt fark etmez, boş hayallere kapılmamak gerek. Büyük hayranlarıyım ama gerçekçi bakıyorum. Beni daha çok ilgilendiren şarkıları ve dansları ama tabi adamı yakışıklı bulduysam da söylerim, o başka 😀
   Müzikleriyle mutlu etsinler yeter 😀

 21. Keşke yaş konusunda senin gibi düşünebilsem 😀 Kafaya takmıyorum fazla onlardan küçüğüm diye ama insan düşünmeden edemiyorum yinede 😛

 22. K-Pop’ta bütün üyelerini ayrı ayrı çok sevdiğim sadece 2 grup bunlardan bir tanesi BİGBANG diğeri de Shinee aslında çok uzun zamandır takip etmiyorum Shinee’yi ama kısa zamanda çok fazla şey öğrendim onlar hakkında ama Shinee ile ilgili en çok sevdiğim şey bütün albümü doldurmaları kore’de bence bu çok büyük bir sıkıntı 1-2 güzel ve hit olacak parçayı albüme koyuyorlar diğer şarkılar bana hep baştan savma geliyorlar ama o 1-2 şarkıyla zaten albümü sattırıyorlar öyle etkin promosyon yapıyorlar ama Shinee bütün albümü dolduruyor birçok güzel şarkı çıkarıyorlar bütün albümü dolduran her şarkısı dinlenen diğer grup için (bknz : BİGBANG)

  genelde her gruptan sevdiğim birileri vardır işte SNSD’Den Taeyeon’u severim , 2pm’den Junho , Wooyoung Mblaq’ten Lee Joon yada Suju Grubunu hiç sevmesemde çok sevdiğim DONGHAE ve Yesung
  ama Shinee’de Bigbang gibi her üyesini sevdiğim bir grup özellikle favorim ise Jonghyun o yandan yandan gülüşü insanı eritir

  yazı için teşekkürler

  • Rica ederim öncelikle. SHINee gerçekten de tüm albümleri dolu dolu dinlenesi grup. İlk olarak bu sebepten Shawol oldum zaten. Üyelerin hepsi ayrı ayrı çok yetenekli, hem solist hem de dansçı olarak 🙂 Tabi tüm bunların ardından doğal olarak hepsini kalbimin ayrı bir köşesine yerleştirdim. Özellikle Jong ve Onew Kpop aleminin en iyi seslerinden bence.
   Her grubu ve her üyesini sevmek zorunda değiliz. Benim de tüm üyelerini sevdiğim bir kaç grup var mesela. Suju bunlardan biri. Onların sevilmemelerinin yanlış tanınmaları olduğunu düşünüyorum çünkü üyeleri tek tek iyi tanıyorum. Kpop aleminin en içi dışı bir gruplarından. Meyve veren ağaç taşlanır misali antileri çok.
   Ama dediğim gibi fan olmak çok farklı bir boyut. Bir şekilde bazılarına daha yakın hissediyorsun. Bunu açıklamak güç. Bu yüzden ben sevmediklerimden değil, sevdiklerimden bahsetmeyi tercih ediyorum 😀

 23. minho yu çok seviyorumm nedenini bilmiyorum ama kliplerde minhoma cok az yer veriyorlar cok uzuluyorum 😦 ve minho benim kimseyle paylasmam 😀

 24. lucifer in remix si muhteşem olmuş hele de havaya doğru yükselmeleri muhteşemdi inşallah türkiye ye de gelip güzel bir performans sergilerler.minho sana bayılıyorum……….

 25. minho ya çok yakışıklı ama bana göre bilmiyorum herkes ne der ya bayılıyorum bu korelilere ayrı bir çekicilikleri var<3<3<3

 26. yıl 2015 ve ben bu yazıyı yeni görüyorum simdi ne mi düşünüyorum… onlar.. parıldayan 5 genç ve benim için onlar mucizenin tek anlamı. ne diyebirim ki.. normalde çok şey yazardım fakat hani bazen düğüm olur ya keimeler hah işte şu an o durumdayım… son bir şey demek istiyorumm ..SHINEE seni tanıyorum ve ben sizin bir fanınız değil sadece bir yıldızınızım. ewt yıldızınızm ama gökyüzünde kimsenin görmedi 5 abisiyle parılayan bir yıldız ve o yıldız şu an ne yaoıyor biliyor musunuz? engellere karşı savaşıyor.. kısacası zor ve kilometrelerle dolu bir hikaye yazıyor barolünde yıldızların olduğu…

 27. Evet gençler 2018’den geliyorum için buruk bir şekilde geçirdiğimiz zor günler var ki hala tam olarak geçtiğini ve geçeceğini sanmıyorum..Bir SHAWOL olarak hepinizi çook seviyorum :((((

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s