Super Junior’ı Sevme Nedenleri ve Grup Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Bence Suju’yu sevmek hiç zor değil, ancak yine de bu grubu neden sevdiğimi(zi) açıklama ihtiyacı duydum. Aslında yazı uzun zamandır taslaklarda son rötuşları bekliyor, yeni albüm gelmeden de yayınlamak istemiştim ama albüm geldi bile. Neyse sadede gelelim zira konuşacak konu çok, yazıyı sonuna dek okumanızı tavsiye ederim zira şok edici açıklamalar yapicim 😛

Kpop’u seviyoruz. Yani en azından ben ve benim gibi bir kaç kişi daha tanıyorum Kpopla yatıp kalkan 😀 Bu kişiler arasında benim gibi daha önce popla pek haşır neşir olmamış kişiler de var. Yani en azından Kpop ile tanışana dek hiç bir pop şarkıcısı ya da grubunun hayranı olduğumu iddia etmemiştim, sadece belli başlı şarkıları severdim.

Sonra Kpop geldi ve ben de kendimi tanıyamaz hale geldim. Ancak halimden memnunum. Son yıllarda her müzik tarzına açık hissediyorum kendimi ve inatla tek müzik tarzına ya da sadece bir gruba sadakatini korumaya çalışanları hayli geri kafalı buluyorum. Kpopu seviyorum. Çoğu benden güzel grup üyelerini de, ıptısçaktıs şarkılarını da, dans performanslarını da, balladlarını da seviyorum.

Kpop alemi içinde en çok çıldırdığım ve bağrıma bastığım gruplardan biri Suju. Belki de tarza ısınma turlarımı onların şarkılarını dinleyerek attığımdandır ya da Suju’yu sevmemin sebepleri sayamayacak kadar fazladır. Ancak ben o sebepleri bu yazıda saymaya çalışacağım, en azından bir kısmını.

* Suju Kore’nin en çalışkan grubudur. Belki diğer “en”ler tartışmaya açık-malum zevk meselesi vs.- ama ben bu maddeyi tartışmam arkadaş. Sadece son albümleri Mr Simple’ın ardından düzenledikleri Super Show 4 turnesi kapsamında kaç ülkede kaç konser verdiklerine bakmanız bile yeterli. Uzak Doğunun Malezya’sından Tayvan’ına kadar gittiler. Paris’te solo konser veren ilk Kore grubu oldular. Defalarca Japonya’ya gidip, kralların sahnesi Tokyo Dome’u iki gün hıncahınç doldurdular, hatta Lady Gaga’nın rekorunu egale ettiler. Bir haftaya kalmadı soluğu Amerika’da aldılar. Bakın sadece konserlerden bahsediyorum, solo projeler, TV ve radyo programları, tanıtımlar, müzikaller, Opera ile Japonya’da yapılan comeback ve SM’in I AM filmine falan daha değinmedim bile. Üstelik Suju’nun son çıkardığı albüm 17 şarkı içerir, diğer Kpop grupları 5-6 şarkılık mini albümlerle yetinirken Suju dolu dolu albümler yapar. Hatta daha bir yıl geçmedi ama 6. albüm de geldi (Yeni albümleri de şimdilik 10 şarkıdan oluşuyor, repackaged versiyon gelirse sayı aratabilir). Japonya’da da albüm çıkarmalarından, Eunhyuk ve Donghae’den oluşan alt gruptan (Ki yeni single geliyor), SJM VE SJ KRY’dan yine bahsetmiyorum. Sadece şu maddeyi açıklamak için ayrı bir yazı yazmak lazım.

* Super Junior sadece bir proje grubu değildir. Ya da sadece bir ‘grup’ değildir. Üyelerin tek tek kişilikleri, ayrı ayrı sayamayacağım çoklukta projeleri vardır. Leeteuk, Eunhyuk ve Shindong Strong Heart haricinde Star King vb. pek çok programın aranan isimleridir, Ryeowook ve Sungmin radyo programı sunarlar, Shindong’un da ayrı bir radyo programı vardır, Siwon ve Donghae’nin oyunculuk kariyerleri de vardır, Kyuhyun an itibariyle müzikalde rol almaktadır, Kyuhyun ve Yesung pek çok dizinin soundtrackine de katkıda bulunmuştur.

* Sanılanın aksine üyelerin hepsi gayet yeteneklidir. Tüm üyeleri şarkı söyleyebilir ve dans edebilir. Belki aynı seviyede değil ama hakkını vererek yaparlar, zaten hiç bir grupta tüm üyelerin şarkı söylemede çok iyi olduğunu söyleyemeyiz. Grupta tize çıkabilen, güçlü sesli bir kaç üyeden başkası şarkı söyleyemiyor sanılır, bilmeden dinlenirse tabi. Diğer gruplarda o sese sahip tek bir üye bile yoktur gerçi. Ancak şarkı söyleme yeteneği çoğunlukla eleştirilen Siwon bir kaç videonun kurbanı olmuştur, Astrea’nın şu yazısına bakarsanız, anlarsınız. Şöyle özetleyeyim aslında, Eunhyuk kendisi grubun en kötü seslerinden biri olduğunu düşünür (ki aslında şahane bir rapper ve dansçıdır ve buna ihtiyacı yoktur) ve kendisini son sıraya koyar mesela ama bu grubun en kötü olduğunu iddia eden sesi bile alttaki gibi ballad seslendirebiliyor. Varın gerisini siz düşünün.

* Çıkış parçalarından çok daha fazlası olduğu için. Evet çoğu kişi Suju’nun sadece çıkış parçalarını dinler ve ahkam keserler. Oysa ki Suju dolu dolu albümler çıkarır ve sizin sadece gaz parça olarak yorumladıklarınızın çok daha fazlası o albümlerde mevcuttur. 5 albüm içinde hangi şarkıyı seçsem de tavsiye etsem bilemiyorum. Derken bir de 6. albüm geldi ki baştan sona şahane bir albüm. Ben sevdiği grubu fanatikçe savunanlardan değilim, yeri gelir beğenmediğim şarkı ya da performanslar olur. Ancak bu albümü iki gündür baştan sona, çılgınca dinliyorum.

*Suju samimi ve mütevazıdır. Çünkü Suju üyeleri birer idol olmalarına karşın birbirlerinin iğrenç fotolarını twitterda binlerce insanla paylaşabilir. Yıllardır piyasada olmalarına ve artık sunbae olmalarına karşın, diğer gruplara -kendi şirketlerinden olsun olmasın- her zaman destek verirler. Mesela herhangi bir ödül töreninde performanslar sergilenirken çoğu grup sadece kendi şirketlerinden çıkan sanatçılara destek verip, diğer performanslarda sıkıntıdan ölüyor gibi otururken, Suju üyeleri ortamın hiç kasmadan en çok eğlenenleri olmuştur.

* Suju eğlencelidir.  Aslında bu maddede de kimse boy ölçüştürmeye kalkmasın zira görünen köy klavuz istemez. Bir gün bir hayran yazmıştı “Suju seviyorsanız gününüzün sıkıcı geçmesi imkansızdır.” diye, bu söze sonuna dek katılıyorum. Katıldıkları TV programlarında hakkı yenmeyecek bir katkıda bulunur, adeta programı sürüklerler, bu yüzden bazı TV programlarının daimi konuğudurlar. Konserleri ve canlı performansları eğlenceli anlarla doludur. Kendi aralarında iddiaya girip yaptıkları saçmalıklar, twitterda paylaştıkları fotolar ve daha niceleri onların birer komedyen olarak bile sayılmalarını sağlayabilir. Bir ara eşek şakalarına takmışlardı, şu videoda ne kadar acımasız olduklarını da görebilirsiniz hatta. Suju sulu şakalar haricinde, iddiaya girmeyi de sever. Mesela burada taş, kağıt, makas oynayarak yemeği kimin ödeyeceğini kararlaştırıyorlar. Burada ise Leeteuk bir iddia sonucu havaalanının ortasında dans etmek zorunda kalıyor.

Mesela hangi grubun canlı performansları incelenince bu kadar çok gizli detay bulunabilir, üstelik bunlar sadece No Other performansından, dediğimi anlamak için alttaki videoyu izleyin. Taş kağıt makas oynayanlar mı ararsınız, dövüşenler, moonwalk yapanlar ya da el ele tutuşup bakışanlar mı?

*Suju üyeleri yakışıklıdır. Şimdi yüzeyselleştik belki ama söylemeden de geçemem, Suju üyeleri iyi görünür, bunu kabul edelim. Tamam pek çok grubun hayranı olduktan sonra gözümüze güzel gelmeye başlıyor üyeler ama Suju daha ilk andan göze hitap eder. Belki ilk başta insanlar Siwon’u görür hep ama zamanla Kyuhyun, Donghae, Eunhyuk ya da Sungmin de göze çarpmaya başlar.

*Suju ne özletir ne de bıktırır. Suju özletecek kadar uzun zaman kaybolmaz ortalardan ama ne kadar sık görürseniz görün bıkmanız da zordur. Bunun sebebi biraz da üstteki maddelerle ilintili. Üyeler bu kadar eğlenceli, içten ve sevilesi olunca bıkmak imkansız. Mesela başka grupları bu kadar sık görünce sıkılıyorum ben, çok sevsem de bazı günler o grupla hiç ilgilenmediğim oluyor. Ancak Suju’yu her gün de görsem bıkmıyorum.

* Suju üyeleri tam bir aile gibidir, kavga ederler ama sonra bundan gülerek bahsedebilirler. Mesela geçen yıldan beri benim için karanlıkta kalan bir video vardı, yakın zaman önce aydınlandı. Mr. Simple döneminde grup yine Inkigayo’da kazanmıştı. Ancak Eunhyuk’un gözleri dolu doluydu ve mutsuz görünüyordu, şu videoda görebilirsiniz. Uzun zaman merak ettim nedenini ama kimsenin bir fikri yoktu. Geçenlerde Strong Heart’ta Leeteuk Eunhyuk ile bir Inkigayo günü kavga ettiklerini söyledi, gerçi hemen ardından Dream Team çekiminde barışmışlar. Gerçekten de videoyu izleyince birbirlerine ne kadar uzak durduklarını görüyoruz. Normalde zafer konuşmalarını yapan Leeteuk sözü Hyuk’a bırakıyor, belki barışmaya çalışıyor bilmiyorum ahahah.

*Suju, Kpopu çoğu kişiye tanıtan gruptur. Açıkçası Kpop’u ilk kez onlarla beraber duydum, o zamanlar diğer grupların varlığından bile bihaberdim. Grubun hallyu dalgasını yaymada en büyük katkıları sağladığı tartışılmaz. Yani bilemiyorum bu kadar çok ülke dolaşan ikinci bir grup duymadım, hapishaneler içinde bile ELF bulabilirsiniz, öyle diyeyim. İnanmıyorsanız izleyin.

Şimdi gelelim grup hakkında az bilinen gerçeklere. Baştakiler belki az bilinmiyor ama bilinmesi gerektiği halde yeterince bilinmiyor, bu yüzden yazma gereği duydum.

Suju Hakkında Az Bilinenler

* Super Junior ilk çıktığında grubun ismi SM Junior idi ve çok uzun süreli bir proje olması planlanmıyordu. Ayrıca o zamanlar Kyuhyun grupta yoktu ve grup 12 kişi olarak çıkış yaptı. Kyuhyun altı ay kadar sonra, U single’ı ile gruba katıldı. Hatta ilk katıldığı sıralarda grup çoktan kaynaştığından yabancılık hissetmiş ve biraz da dışlanmış. O dönemlerde sıkıntısını bir tek Ryeowook ile paylaşırmış. Sonrasında bir ödül töreninde Leeteuk ona sarılıp, iyi iş çıkardığını söylemiş ve gruba tam anlamıyla kabul edilmiş.

*Grupta şu anda olmayan üç üyenin akıbeti ise şu şekilde. Hangeng şirketle sıkıntılar yaşadığından ayrıldı. Kibum oyunculuğa odaklanmak için ayrıldı ancak hala hem o arkadaşlarına hem de arkadaşları ona destek olur. Heechul ise malum askerde. Ancak Suju hala konuşmalarında 13 kişi olduğundan bahseder ve hala ayrılan arkadaşlarına sadakatlerini korurlar. Çoğu ELF ise Super Junior M’den Henry ve Zhou Mi’yi de sayar ve grubun 15 kişi olduğunu söyler.

* Donghae çok sulugözdür, grup üyeleri sık sık ağlamasının taklidini yaparak ona takılırlar. Debut öncesi bir seferinde Junsu ve Eunhyuk “Sen ünlü olunca değişeceksin, herkes değişir.” diyerek onu ağlatmışlardır. Eunhyuk da grupta en kolay ağlayanlardandır.

* Shindong’un uzun zamandır devam eden ciddi bir ilişkisi vardır. Nari adlı kızımıza evlenme teklifi bile etmiştir.

* Konser ve canlı performanslar için sahnede yapılacakların karar aşamasına Shindong ve Eunhyuk da katılır, koreografilerde de en etkili isimlerdir.

* Siwon zengin bir ailenin oğludur.

* Sungmin pembeyi çok sever. Donghae eskiden onunla aynı odada kaldığı dönemlerde bu yüzden pembeden nefret etmiştir.

* Kyuhyun oyun manyağıdır, konserlerin sahne arkasında, saçı yapılırken bile oyun oynadığı görülmüştür.

* Yesung kaplumbağaları çok sever ve besler.

* Leeteuk bir ELF ile evlenmek istediğini söylemiştir.

* Kyuhyun kızlara duygularını itiraf etmez çünkü reddedilmekten korkar.

* Ryeowook mutfakta pek marifetlidir.

* Eunhyuk SM’den ayrılıp, dava açan Junsu ile hala görüşür, bundan daha önce de bahsetmiştim. SJ üyelerinin şirketin kuklası olmadığını göstermek için tekrar yazmak istedim. Kendi şirketiyle davalık olmasına karşın Eunhyuk Junsu hakkında hala radyo ve TV programlarında konuşur, twitterda yazışır ve görüşmeye devam eder. Hatta yakın zamanda önce en sağlam idol dostlukları listesinde 4. seçildiler, videoyu buradan izleyebilirsiniz, gerçi her zaman benim bir numaramdırlar. Geçenlerde Hyuk Strong Heart’ta da yine Junsu’dan bahsetti, tam da Junsu solo albümüyle döndüğü sıralarda. Daha önce de tam JYJ’in yeni albüm çıkardığı gün Leeteuk ile radyoda onlardan bahsetmişlerdi. Ben gizliden gizliye destek olduğunu düşünüyorum.

* Kyuhyun’un matematiği çok iyidir ve boş zamanlarında problem çözmeyi sever. Yesung ise matematikte berbattır ve bu yüzden sık sık Kyu’nun alaylarına maruz kalır.

* Bir keresinde yurtta Donghae ve Heechul büyük bir kavga eder hatta birbirlerine bir şeyler fırlatıp ortalığı birbirine katarlar. Onlar 5 dakika içinde barışıp, yurttan çıkınca ortalığı toplama görevi Leeteuk’a kalır.

* Donghae, Eunhyuk ve Leeteuk’u birlikte görünce kıskanır. Hae yalnız olmayı sevmediğinden ona hep Hyuk eşlik eder. Hatta Hyuk Teuk’a dışarı çıkalım deyince Donghae hemen “Neden bana da sormadın?” diye kavga çıkarırmış. Aynı şekilde Leeteuk da Eunhyuk ile uzun süre konuşursa ona kızıp “Neden sürekli Hyuk ile ilgileniyorsun?” dermiş.

* Grubun en eğlenceli üçlüsü Shindong, Eunhyuk ve Leeteuk’tur, bu yüzden Strong Heart’ın daimi konuğudurlar ve bunun dışında pek çok TV programının aranan yüzleridirler.

* Kangin içmeyi çok seven ve en çok içen Suju üyelerindendir (zaten vukuatlarını da biliyoruz:P). O sarhoş olunca yardım edip, toplayan Leeteuk olur hep.

* Siwon vücudunu bu hale getirmek için yıllarca uğraşmıştır, Heechul ise 2 haftalık diyetin ardından pes etmiştir.

* Ryeowook kız olsaymış Donghae ile evlenmek istermiş.

* Kyuhyun’un sağlık sorunlarından dolayı askere gitmeme olasılığı var. Bu sağlık sorunları grup üyelerinin bir kaç sene önce geçirdiği kaza ile bağlantılı. Bu arada o kaza olmadan hemen önce Kyuhyun ve Ryeowook büyük bir kavga etmiş. Kaza sırasında ise Eunhyuk kendi yaralarını önemsemeyip durumu daha kötü olan Kyuhyun’un yanında elini tutup, ona destek olmuş. Aynı şekilde Heechul da başka bir kaza nedeniyle uzun dönem hastanede kaldığında ona Hangeng destek olmuştu. Üyeler birbirine o kadar düşkün ki evlenseler bile yakın evlerde yaşamak istediklerini ve birbirlerinden ayrı kalmanın nasıl olacağını bilmediklerini söylerler.

* Suju üyeleri çaylak zamanlarında DBSK ve menajerlerle aynı evde yaşamıştır. O zamanki banyo kuyruğu maceraları dinlenmeye değer diyorum.

* Donghae Heechul’ın dedikodularını dinlemeyi sever.

* Zhou Mi alışveriş yapmayı o kadar sever ki, Kyuhyun’a göre bu onun yaptığı tek spordur.

* Çok zayıf olduğu için Eunhyuk’un lakabı myeolchi yani hamsidir. Ayrıca grup üyelerine göre en çirkin üye odur ve bu yüzden bir diğer lakabı da maymundur. Bu lakaptan büyük bir One Piece fanı olduğu için kendisi de memnundur. Bu vesileyle ona çirkin diyene şu videoyu gönderiyorum.

* Bir keresinde Kangin taksideyken “Don’t Don” çalmaya başlar ve şoför çok yüksek tempolu olduğundan şikayet edip radyoyu kapatır.

* Donghae’nin yazdığı ilk şarkı hakkında Leeteuk şu tepkiyi verir “Bu da ne böyle?”

* Bir imza gününde hayranlardan biri Ryeowook’un önünde sıraya girmiş beklerken Kyuhyun’u görür ve “Wow, Oppa bugün çok seksi görünüyorsun.” der, Kyu’nun cevabı “Biliyorum.”

* Kibum Leeteuk’un en güvenilir üye ve en iyi lider olduğunu düşünür.

* Eunhyuk için ideal kız arkadaş pamuk şeker sevendir. (Ben seviyorum, beni seç.)

* Ryeowook günde 18 saate kadar uyuyabilir. Henry de akşama kadar yataktan kalkmamasıyla ünlüdür.

* Heechul çocukken çok zekiymiş ve sınıfın bir numaralı öğrencisiymiş.

* Kyuhyun göbeğini göstermeyi sevmez çünkü kazadan dolayı yara izi vardır. (Çok şey kaybediyoruz.)

* Donghae’nin cyworld’e katılması için Eunhyuk, Eunhyuk’un twitter açması için Donghae gaz vermiştir.

* Eunhyuk en zayıf üyelerden olmasına karşın en çok yiyen üyedir. Ancak deniz ürünlerinden nefret eder ve abur cubur, özellikle tatlı ve şekerli şeylere bayılır. Bu arada Hyuk’un en yakın arkadaşı Donghae tam tersi olarak deniz ürünlerine bayılır ancak tatlılardan nefret eder. Ancak ikisi de sütü çok severler. Dikkatimi çeken bir şeyi de söyleyeyim bu arada, son albüm fotolarında her üye Yunan mitolojisinden bir Tanrı’yı temsil eder. Eunhyuk Athena, Donghae ise Artemis’tir. Bu iki Tanrı bazı açılardan çok benzer bazı açılardan çok farklı olduklarından sürekli karşılaştırılırlar. Fotoğrafların altında her zamanki gibi derin anlamlar yatıyor yani.

* Eunhyuk söylenene göre grubun en cimri üyesidir. SHINee’den Minho bile en son Eunhyuk’un çok cimri olduğunu, abi olarak ona hiçbir şey ısmarlamadığını söyledi. Eunhyuk buna “Yemek ısmarlanacak kişi var, ısmarlanmayacak var. Minho’ya bakarsanız o boyla kimsenin karnını doyurmasına ihtiyacı yok.” diye karşılık verdi.

* Eunhyuk Hangeng ile ilk tanıştığında adının Won Bin olduğunu söylemiş ve zavallı Hangeng üç ay boyunca buna inanıp ona Won Bin Hyung diye seslenmiş.

* Heechul Leeteuk’a Peter Pan lakabını takmıştır, bunun sebebi Teuk’un büyümek istememesidir.

* Siwon katı bir ailede büyümüştür ve babasından çok korkar. Babasını son zamanlarda twitter vasıtasıyla biz de yakından tanıdık nitekim.

* Siwon gerçekten çok güçlüdür, bir keresinde esnerken fazlaca gerilip tişörtünü yırtmış, bir keresinde de dans ederken Leeteuk’a çarpıp burnunu incitmişliği vardır. Bir keresinde de birilerine yol verirken Hyuk’a çarpıp, kanalizasyona düşmesine neden olmuştur. (Kıyamam.)

* Sungmin bir keresinde anti-fanlarını yemeğe çıkarmıştır.

* Eunhyuk kızkardeşinin Siwon ile evlenmesini ister, bunun nedeni Siwon’un centilmen ve kibar olmasıdır. (Bir de çok parası olması:P)

* Donghae çilekleri o kadar çok sever ki bir keresinde Ryeowook’tan çileklerini saklamasını bile istemiştir çünkü birinin çalacağından korkmaktadır. Eunhyuk ise çilekli süt delisidir.

* Siwon ve Donghae grupta “skinship”i en çok seven üyelerdir. Diğer üyelere sürekli sarılıp, öptüklerini görmeniz mümkündür.

* Hyun Bin’in Secret Garden’daki saçı aslında Ryeowook’tan gelmektedir. Binnie’nin kuaförü Wookie’yi TVde görüp, saçını beğenmiş ve Hyun Bin’de aynı modeli denemiştir.

* Donghae çocukluğunda komşuların ziline basıp kaçan tiplerdenmiş. SM’deki çaylak dönemlerinde ise balkondan aşağıdaki arabalara bozuk para atarak eğlenirmiş.

* Donghae SJ üyelerinin ortak kullandığı mutfağı kendi fotoğraflarıyla donatmasına karşın asla yemek yapmaz.

* Dans ederken en çok hata yapan üye oy birliğiyle Kyuhyun seçilmiştir, hatta o bile kendisini göstermiştir.

* Kyuhyun “evil” olarak bilinir çünkü karşısındakinin kırılmasını önemsemeden dürüstçe aklındakini söyler. Kendinden yaşça büyüklere bile adlarıyla (Hyung eklemesi yapmadan) hitap eder. ELF yorumlarına bile umursamaz cevaplar vermesiyle ünlüdür.

* Grup hakkında az bilinen ve hepinizi şok edeceğine inandığım bir diğer gerçek de beni tanıyor olmaları. Bakın şu videoda Leeteuk 10. saniyede “Kimbapsushi arkadaşımdır” diyor ahahaha. Harbi Kimbapsushi diyor ama dimi, yanlış duymuyorum. Hyuk’un aynı benim gibi, yani ümüğü sıkılan bir ördek gibi hıçkırmasına da sevindim. Ortak noktamız çok tatlım, ara beni, öptüm sçs.

* Heechul en çok slow şarkıları sevmesine karşın onlarda bile dans etmeden duramaz.

* Ryeowook grubun aşçısıdır ve yemek yapmaya bayılır. Daha geçenlerde Eunhyuk onun yaptığı bir yemeğin fotoğrafını paylaştı. Wook, üyeler yemeklerini yemeyince üzülürmüş.

* Lisedeyken Kangin bir erkekten aşk itirafı almıştır.

* Yesung’ın elleri SNSD ve f(x) üyelerinden bile küçüktür.

* Heechul Donghae’ye Pinokyo ismini takmış olsa da, Donghae yalan söylemede çok beceriksizdir.

* Kibum da oyun delisidir, hatta Kyu’ya Starcraft oynamayı öğreten odur. (Naptın Kibum?)

* Yesung havlusunu banyoya götürmeyi hep unuturmuş. Başka üyeleri çağırmaya çekindiğinden hemen odasına sığınmayı yeğlermiş. (Öhöm, ShinMin?)

* Leeteuk ve Shindong SNSD’nin yurduna giren ilk ünlüler. (Yakıştı mı?)

* Suju’nun Sorry Sorry videosu Youtube’da en çok “like” alan yoruma sahiptir. Videonun sonra yüklenen versiyonu değil de, şu ilk versiyonundaki sanırım.

* Donghae sürekli Suju üyelerini öylesine konuşmak için arar ve telefonu çok zor kapatırmış. (Beni arayabilirsin, ben sıkılmam. Numaram: O5ksjıjsıodlsjd)

* Kibum uzun süredir grupta aktif olmasa da, asla gruptan tamamen ayrılmayı düşünmediğini söylemiştir.

* Kyuhyun sadece kendisi için yemek yapar. (Evillll)

* Eunhyuk ilk kez 27 yaşında doğumgününde (yani geçen Nisan) alkol almıştır. Daha önce almamasının nedeni Junsu’ya verdiği alkol ve sigara kullanmama sözüymüş. (Oldu mu ama bebişim, nasıl anlaşıcaz biz senlen?)

* Donghae grup üyelerinin telefonlarında fotoğraf çekip, duvar kağıtlarını kendi fotoğrafıyla değiştirmeye bayılırmış.

* Secret Garden, Hyuk’un en sevdiği dramalardandır. (Benim de, benim de:))

* Yesung da grubun cimrilerinden, biri ondan bir şey aldığında unutmamak için not edermiş.

* Sungmin jajangmyeonu (Bir Kore yemeği) çok severmiş. Tabi o diyetteyken Kyuhyun eve jajangmyeon ısmarlamış ve karşısında afiyetle yemiş.

* Donghae şiir yazmayı sever.

* Donghae bir keresinde Yesung’a o kadar sinirlenmiş ki annesini arayıp şikayet etmiş.

* Kyuhyun bir klip çekiminde rol gereği ağlaması gerekse de bir türlü becerememiş. Yönetmen onu üzecek bir şey olup olmadığını sorunca oyun oynamadığı zamanlar üzgün olduğunu söylemiş. Yönetmen bunu düşünmesini ve ağlamaya çalışmasını tavsiye edince de, çekim sonrası oynayabileceğini ve üzgün olmadığını söylemiş.

Benden bu kadar dostlar. Suju’nun comeback’inin adım adım yaklaştığı şu günlerde bu yazıyı daha fazla geciktirmeyeyim dedim. Bu arada bu bir SJ tanıtım yazısı değildir, zira müziklerinden sonra, başka bir yazıda bahsedeceğim. Tüm ELFe selam olsun, ELF olmaya meyledenlere de kolaylıklar dilerim şimdiden:) O halde Suju’dan sizlere gelsin.

78 comments on “Super Junior’ı Sevme Nedenleri ve Grup Hakkında Az Bilinen Gerçekler

 1. Vayyyy ellerine sağlık dostum bu postun gelmesini en çok bekleyen benim sanırım. Tabi bu yazdığını uzun zamndır bildiğimden olabilir ahahha
  Ama beklediğime değmiş dostlar okurken çok eğlendim 😀
  Az Bilinenlerden bazılarını bliyormuşum ama (adı üzerine zaten azını biliyomuşum adsdds) bilmediklerim de çokmuş. Kyu’nun şu umursamaz cevaplarına bayılıyorum hatta sırf onun yaptıklarından oluşan bir yazı okumuştum üst üste okuyunca adama hayran oluyorsun böyle bencillik böyle umursamazlık olmaz diye:)
  Ben de hemen bir az bilinen ekliyeyim (tabiki Siwon hakkında)
  Siwon görünenin aksine aslında çok alıngan ve çabuk kırılan biriymiş. Üyeler ona iri olduğu için at gibi dediler diye, bir gece sabaha kadar Leeteuk’un başının etini yemiş gerçekten at gibi mi görünüyorum diye üzülmüş ahahah kıyamam 😀
  Yukarıdaki bir çok olayda da Leeteuk’un gerçekten bir lider olduğunu görüyor isimen değil adam ruhen lider doğmuş. Herkesin arkasını toplayan destek olan o, askere gidince yeri en çok aranan kişi olacaktır bence^^
  No Other performans videosuna koptum yalnız ilk performansta bildiğin eğlenmek için yapmışlar herkes kendi kafasına göre davranıyor. Arada doğum günü kutlamaları falan:) Heechul her zamanki gibi ortalarda umursamazca dolaşıyor ona alıştık ta hepsi aynı şeyi yapınca bomba olmuş. Siwon 456. hatayı yapınca videoya “Hug” yazmışlar bende o an o duyguları hisettim ahahah
  Bir de danslarda gelip geçerken çaktırmadan birbirlerine vurmalarına koptum ahahha arada çaktırmadan yapıştır nasılsa kaynar mantığıyla adsaa
  Bak yine bir videodan 453465 yorum çıkarmaya başladım sonum iyi değil.
  Uzun lafın kısası eğer bir ELF’seniz gerçekten sıkılmanız mümkün değil her gün eğlenmek için yeni bir malzeme çıkıyor:)
  Artık klibimiz çıksa da canlı performanslarımızı izlesek:D
  Tekrardan ellerine sağlık kuzu 😉
  Super Junior’u çok seviyoruzzz ♥♥♥

  • Hahaha aynen sana yüzyıllardır yazıyorum dediğim yazı sonunda geldi 🙂
   Kyu’nun umursamaz cevabı çoktu ama yazının içeriğini değiştirmemekçün kendimi engellemek durumunda kaldım.
   Siwon katkına teşekkürler bu arada.
   Teukkie şahane bir lider, ben bazen bakışlarından bile çözüyorum, fazla duygusallaşmayayım bende kalsın devamı ahahha
   No Other videosu şahane, uzun zamandır onu ekleyecek bir yazı arıyordum aslında çok önce Yaran Video yazılarına ekleyecektim ama buna sakladım. Boşuna sevmiyoz kerataları 😀
   Klibimiz gelsin ulağğğğğn 😀
   Sağol kuzucum yorumun için.

 2. Muzikleriyle ilgili cok net bir fikrim olmamasina ragmen kendimi Elf ilan ettim kisa bir sure once 🙂 Cunku grup uyeleri dunyadaki diger unlulerden cok fakli. Birbirleriyle iletisimleri, fanlarina karsi olan tavirlari, star havalarina girmeyisleri, alcak gonullulukleri, yetenekleri, mizahlari vs. insanin kendini onlara cok yakin hissetmesine sebep oluyor. Onlari izlerken bazen zekalarina hayret ediyorum. Konulara cok ilginc bir yerinden yaklasip, akla gelmeyecek cikarimlar yapiyor bunu da pek essiz cumlelerle dile getiriyorlar 🙂 Ayrica epey bir hosgoru sahibi olduklarini da dusunuyorum. Cogu toplumda kabul gormus dislama ve kucuk gorme sebebi farkliliklar, onlara sira geldiginde anlamini kaybediyor. Farkli dinden ya da etnisiteden olanlar, escinseller, sismanlar, zayiflar ya da pek guzel sayilmayacak kisiler onlara kendilerinden asagi yabanci bir form gibi degil, kesfedilip ogrenilecek yeni bir dunya gibi gozukuyor. Asagi yukari herseyi ilgi cekici buluyor, tadini cikariyorlar 🙂 Bu yuzden de seviyorum her bir uyeyi.
  Muziklerini de senin bir sonraki yazinda paylasacagin tavsiye niteligindeki sarkilariyla kesfedecegim sanirim 🙂

  • Hahaha biliyorum öyle ilan ettiğini, yorumunla sevinmiş idim.
   Suju’yla ilk tanışmam tamamen TV program videoları ile olmuştu, üyeleri tanımama karşın uzun zaman tek bir şarkılarını dinlememiştim, o yüzden içinde bulunduğun süreç meyvelerini verecek, üç vakte kadar hanene..ay pardon ne diyordum, müziklerini de seveceksin yani.
   Bu arada yorumun o kadar güzel ki, çerçeveletip blogun köşesine asasım? geldi. Suju üyelerinin samimiyetiyle ilgili söylediklerin o kadar doğru ki, onlar gibisi yok. Onların samimiyeti ve yakınlığını hiç bir kpop grubunda bulamadım, nerde benim Şucum. Türkü yakmama az kaldı 😛
   Sen de kısa zaman içinde çok doğru tanımışsın Şucu’yu, tebrikler alkışlar.

 3. ”Kpop ile tanışana dek hiç bir pop şarkıcısı ya da grubunun hayranı olduğumu iddia etmemiştim, sadece belli başlı şarkıları severdim.” Kesinlikle ben de 😀 Şimdi ise bununla gurur duyuyorum 😀

  *Eunhyuk’ın ses tonunu seviyorum ben ve videoda da güzel olduğunu kanıtlamış zaten 🙂

  KPop gruplarını sevmemizin bir sebebi de samimi olmaları 🙂
  Grupların hatalarını izleme gibi bir hobim de var 😀 Ve videoya bayıldım! Acayip tatlılar 🙂

  *Eunhyuk çirkin değil aksine çok güzel bence 🙂 Bir de çok tatlı bir gülümsemeye sahip 😀

  ”Sungmin bir keresinde anti-fanlarını yemeğe çıkarmıştır.” Harikaymış!!! 😀 😀 Çok tatlı 🙂

  Müthiş bir yazı olmuş çok eğlendim 🙂 Hem de SuperJunior’ı biraz da olsa tanımış oldum.Ellerine sağlık ^^

  • Aynen, ben ki fanatik boyutlarda rock dinler, başka türe el atmazdım, şimdi gururla söylüyorum pop dinlediğimi 😀
   Hyuk rapteki başarısını aslında diğer şarkılarda da gösteriyor, bütün üyeler öyle. Keşke insanlar sadece çıkış şarkılarını, bir de kimin söylediğine bakmadan şuursuzca dinlemeyi bıraksa da cevherleri fark etse. Tabi konserleri de izlemek gerek.
   Hata videoları benim de resmen boş zaman uğraşım.
   Hyukkie’nin dişetli, kocaman gülümsemesine, herşeyine olduğu gibi, bayılıyorum♥ (İçimdeki susmayan fangirl)
   Suju’yu tanıttıysam ne mutlu ve güzel sözlerin için teşekkürler 😉

 4. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş.Her grup hakkında yazılmalı bu ki benim gibi k-pop özürlüler bir şeyler öğrene bilsin.Vaktim olmadığından hepsini okuyamadım.En kısa zamanda uzun uzun yorum yapacağım okuyup 🙂 Ellerine sağlık^^

   • Çok hoş bir yazıydı.Çok şey öğrendim SUJU hakkında ön yargım yoktu sadece haklarında bir sürü şey öğrenmiş oldum ve bu sırada çok eğlendim yazıyı okurken 😀
    Diğer gruplarla ilgilide böyle yazı olmalı. 🙂

   • Sanırım bu yazıyı yazarak büyük bir sorumluluğun altına girdim, istekler gelip duruyor. Diğer gruplar da olacak tabi ilerde, tabi ben tembel biri olduğumdan yakında zor 😀
    Güzel sözlerin için teşekkürler, beğenmene sevindim 🙂

 5. Aynen dediğin gibi Kimbapsushi yazını sonuna kadar okudum. ellerin kolların dert görmesin çok güzel bi yazı olmuş. Benim için çok yararlı, faydalı işe yarar bi yazı olduğunu düşünüyorum yarım yıldır ELF’imsi bişeyim, Super Junior sempatizanı belki daha doğru neyse daha çok şey öğrenebildiğim için mutluyum. Bilmediğim bazı şeyleri öğrendim. Kyu’yu taş falan atmazsan eğer ollardan itiraf etmeliyim hala sevmiyorum. Banane diycen duydum hatta dedin bile, söyleyesim geldi ne bilem belki ilerde özel yazı yazarsın yazınla birlikte severim falan filan mesela jfbjkfbwr 😀 Siwon’nun gücüyle yaptıgı sakarlıklara allahım yarıldım gülmekten ya kanalizasyona nasıl yani ha? diyip bi da okudum bi da güldüm.
  Suju’yu daha doğrusu Kore’ye uzaktan uzaktan bakarken ilk zamanlar, herkeste bi suju fanlığı, yılışması, oppalığı olduğundan fanlar yüzünden soğumuştum. Anca anca üstümden o oppacılık sendorumu etkilerini atıp tanışabildim. Şimdi diyebilirim ki, Suju sevilesi, sayılası, gülünesi, yiyilesi, şaşırılası bi grup, tanıdıktan sonra Suju’yu bi grup değil daha çok birey olarak görüyorum ben. Of çok uzattım teşekkürler güzel yazın için, sori sori uzun yorumum için. ^^

  • Suju’ya ben hiç görmeden, bilmeden antipati beslemiştim aynı sebeplerden ama tanıyınca sevdik, bağrımıza bastık.
   Ben de uzun süre ELFimsi dolaşmış, sonunda sadık bir ELFe dönüşmüş biri olarak aman dikkat diyorum 😀
   Kesinlikle sevilesi bir grup, yirim.
   Yorumun için teşekkürler, burada istediğin uzunlukta yorumlar yazabilirsin 😉

 6. Uzun zamandır grubu tanımadan, üyelerin seslerini-adlarını doğru düzgün bilmeden atıp tutan, şunun sesi güzel şunun kötü tarzı yorumlar yapan( üyelerin seslerini tanımadan hem de!) tipleri gördükçe ELF damarım kabarıyor ve şöyle bi yazı yazsam diye planlayıp duruyordum. Hislerime tercüman olmuşsunuz, benim bir şey söylememe gerek kalmamış zaten çok daha iyisini yapmışsınız. Kısacası bayıldım yazıya. 😀

  SJ’La ilgili olarak da; maalesef SM’İn tarzı böyle, pek çok üyenin yetenekleri gizli kalıyor, grubu tam anlamıyla tanımadıkça keşfetmek çok zor. Ben o yüzden hep diyorum SJ’ın tüm şarkılarını, üyelerin sololarını, özellikle de Super Show performanslarını izlemeden yorum yapmayın diye. Her neyse, çok da gerekli değil yani sevmeyenler sevmesin ama abuk subuk da konuşmasalar daha güzel olacak. Tekrar elinize sağlık. *-*

  • Dediklerinin altına imzamı atıyorum öncelikle ve güzel sözlerin için çok teşekkürler. ELF yorumları beni pek mutlu ediyor.
   SM yeteneğe yoğunlaşmıyor ama 10+ kişilik bir grup için de bunu yapmak hayli zor. Bu yüzden derinine inmek gerek dediğin gibi ve bence de tanımayanlar altı boş, zemini çürük yorumlarıyla ortalıkta kendi egolarını parlatmaya çalışabilirler. Bilen biliyor 😀
   İnsanlar hala şizofrence “Bilmemne dünyanın en iyi grubu” diye dolanırken aklı başında insanların da olduğunu bilmek güzel 🙂

 7. süpeerrr ötesi bi yazmışsın kimbap..ellerine sağlık çok eğlendim okurken..herşeylerini biliyorum sanırdım bilmediğim ne çok şey varmış kendime yok artık dedim yani..

  hyuk’un ballad söylediği kısıma bayıldım..nasıl içten nasıl duygulu söylüyo öyle..aishh kalbimden 3-5 bişi koptu sanki… 😦

  sujunun çaylaklık döneminde ki banyo sırasını ben hiç bilmiyorum..bi ara onada değinsen ne mutlu olurum..:D

  suju hatalarının olduğu video seri halinde ve ben komple 2-3 kez izledim sanırım..performans sırasında yaptıkları şeyler çok şeker..yirim onları kuzucuklarım benim..^o^

  yorumumun gidişatı hiç hoşuma gitmedi..:D ben burda kesiyorum ama suju bilgilendirmesini ara ara devam ettir olur mu? (walla kendim için bişi istemiyorum maksat insanlar bilgilensin..:D)

  • Bilinmeyen şey çok gerçekten, SJ yavrularımı tanıtmak en kutsal vazifem 😀
   Hyukkie parçaladı beni orda, sorma. İlk gördüğüm gün kaç kez izledim bilmiyorum.
   Banyo sırasıyla ilgili anılarını pek çok yerde anlattılar, ilk aklıma gelen Happy Together programı. Videoları bir ara itinayla gönderirim 🙂
   SJ hatalarının serisi var aslında o adreste ama ben abartmamak için birini seçmek durumundaydım, o videolar çok keyifli oluyor.
   SJ yazıları sizlerin de desteğiyle devam edecek merak etme ve güzel sözlerin için çok teşekkürler 😉

 8. Suju’dan ciddi manada hiç haz etmiyordum. Taaaaki şu yazıyı okuyana kadar. Yukarıdaki ‘No other’ performanlarındaki videoya tek kelime ile BA-YIL-DIM 😀
  Adamlar sahnede gösteri yapıyor kimse kimsenin umurunda değil. Akıllarına gelirse koreografiye uyuyorlar sonra yine şebeklik 😀
  Bundan sonra Super Junior’a daha ılımlı yaklaşacağımdan emin olabilirsin 😀

  • Sanırım beni en çok mutlu eden yorum bu oldu. Yazılarıma gelen ELF yorumlarına çok seviniyorum ama biri gelip sayemde fikrinin değiştiğini söyleyince daha da mutlu oluyorum 😀 SJ’ya yeni hayranlar kazandırmak ya da en azından olumsuz fikirleri değiştirebilmek süper.
   Kesinlikle ılımlı yaklaşmalısın çünkü izlediğin Suju samimiyetinin çok küçük bir kısmı. İçine giren çıkamaz, öyle diyeyim.
   Teşekkürler 😉

 9. Hiç sevmez idim bu grubu bende 😛 Sayende neler öğrendim demek böyle neşeli çocuklarmış bu keratalar hmmm 😀

  Bakalım öncelikle bu beblr ne yedirip içiriyorsun kuzular reklamını yapayım derken helak oluyorlar 😀 Ciddi ciddi kimbapsushi diyor yahu şoklardayım 😀 Hangisinin boğazındaydı o sırada bıçak onu bari söyle işimi kolaylaştıyor gaco

  Hyukjae nin ballad söylediğini gördüm ve kaldım. Çilekli sütümü getirin bana 😀 Muhteşem bir tanıtım kıvamında bilgilenin ve hemen ELF olun uleeeyn yazısı olmuş bu ;D

  DBSK ve SUJU aynı mekanda hmm anlatmalı bizleri aydınlatmalısın 😀 İzleyecek araştıracak yerlerim ağrıyor ayrıca sexy & free deki Kyu kuzusuna daha binlerce kez bakmam gerek Çook çalışmam lazım çoook

  Heechul bebek sensiz sexy & free 1 eksik 1000 eksik

  • Ahahaha bilmez miyim, alakan yoktu senin Suju’yla değmi?
   Valla tehdit yok, zorlama yok. Çocuklar beni seviyor. Teukie her akşam arar “Yenge, var mı bir isteğin?” “Noona, sksljshdjjdks bogoşipda?” deyu. (Teuk bana niye noona dedi ben de anlamadım, Korecem de bir yere kadar!)
   Çilekli süt üretim ve tüketimini tamamen durdurmama az kaldı, bodrumdan babamın tüfeğini çıkarmadan bu sevdadan cay gacım.
   DBSK-SUJU maceralarının bu kadar istek alacağını bilsem iki bahsederdim, başka bir yazıya söz.
   Kyu sahnelerini ezberle sen bakalım gacım.
   Heechul reyizi özlüyoruz ama SJ her haliyle muhteşem.

 10. voowwww süper bir yazı olmuş ellerin dert görmesin çingum 🙂 yorum yaparken çok zorlanacağımı hissediyorum ama girişeyim işe 😀

  * Kesinlikle gördüğüm en çalışkan grup, takip ederken canım çıkıyor Teuk’a endişelenmekten uykularım kaçıyor bazen… Üstelik boş işler de değil yaptıkları. Adım attıkları her projeyi, her konseri tam bir başarıyla bitiriyorlar… Yine de bu başarılarını çekemeyip aldıkları ödülleri aşağılayana beyinsiz zihniyetleri anlayamıyorum…

  * Sungmin de bir müzikalin oyuncu kadrosunda şu an: Jack the Ripper 😀 Şu müzikalleri izleyememek ne koyuyor biliyor musun 😦

  * Grup üyelerinin hiçbirisi asla yeteneksiz değil. Siwon’un solo söylediği şarkılarda sesini beğenmişimdir mesela 🙂 Ayrıca Eunhyuk’un bu performansını nasıl kaçırmışım ben yaa yuh bana bayıldım 😀 (haa video bittikten sonra Hyuk’un iğneden korktuğu video belirdi seçeneklerde dikkatim dağıldı dur şimdi…)

  * Kesinlikle eğlence konusunda onlara rakip olabilecek bir grup tanımıyorum 🙂 Güldüklerini görmem bile gülmeme neden oluyor 🙂 Nasıl bir bağlılıksa adamlar gülünce gülüyor ağlayınca ağlıyoruz 😀 Bir ara kendimi youtubeta sürekli kaybediyordum… Zaten bir bulaşınca dur şunu da izliyim aaaa bu da varmış demekten çıkamıyorsun işin içinden 🙂 (Teuk’ın gülüşünü mü duydum ne bak yine dikkatim dağıldı cık cık cık :D)

  * Sungmin nasıl göze çarpmasın yaa bebikim o benim sarı sarı pek datlu oldu 😀 Sayın yüzeysel yazar bu güzelliklere değinmeden nasıl geçersiniz 🙂 Geçenlerde arkadaşımla birlikte SS3 izledik azıcık Siwon’u görünce dibi düştü zavallıcığın da bulamadık 😀

  * Super Junior aylarca ortadan da kaybolsa (Allah korusunnnnn dilim kopaydı da demeyeydim 😛 ) eski videolarını izlemekten özlemeye vakit bulamayabiliriz.. O kadar çok işin içine girmişler, o kadar çok programa katılıp ortalığı yıkmışlar ki 🙂 aylarca sürekli SuJu videosu izlemiş olmama rağmen hala görmediğim videolarla karşılaşıyorum 🙂 (okuyucu burada bunu söylerken bir yandan da Teuk askere gidince ben nidicüüüm diye düşünür 😦 )

  * Şu ağlamaları beni öldürüyor zaten 🙂 Sanırım bir Strong Heart bölümünde görmüştüm Donghae ile dalga geçtiklerini… Ayrıca Shindong’un gruptan gitmesini isteyen yarım akıllıları da hiçbir zaman anlayamayacam sanrıım.. Bildiğim kadarıyla Shin de sık sık ben grubu yavaşlatıyorum diye düşünürmüş eskiden.. Biri ona grubu yavaşlatmak ne kelime harika hale getiren ögelerden biri olduğunu söylese iyi olur adam eğlence kaynağı yahu 😀

  * Teuk’a o kadar dedim şu ELF’le evlenme konusunu herkese söyleme kapımızda yatacaklar diye bak yine açık vermiş cık cık cık 🙂 Yavrum yaa arka toplama işleri evde de ona kalıyor zaten hep benim ne kadar dağınık olduğum söyleyip duruyor (araya biraz şizofreni karıştı kusura bakma 😛 )

  * O kazada Leeteuk da Kyu’nun yanında almış soluğu.. Hatta Teuk, Kyu’nun kazadan sonra katıldığı ilk program olan Star King’de Charice ile düet yapmasına ağlamasıyla dikkatimi çekmişti 🙂 O kadar hoşuma gitmişti ki duygusal olması çok tatlı ama diğmiiiiii 😀

  Yaa nasıl bir yazı olmuş bu okurken suratımda oldukça şapşal bir gülümseme vardı, bir türlü düz tutamadım suratımı 😀 Grup hakkında bilmediğim şeyler olması da ELF’liğime leke sürer mi bilemedim ama sanırım büyük oranda Teuk odaklanması yaşamam nedeniyle oluyor bu 🙂 Grup üyelerinin hepsi çocuk ruhlu ama içlerindeki en büyük çocuk şüphesiz Teuk (peter pan lakabının hakkını veriyor sanırım)

  Neyse canım daha yazarım ben bu yorumu sabaha kadar ama sığmayacak diye korkuyorum 🙂 Grubu yeteneksizlikle, SM uşağı olup ödülleri onun adıyla aldığını iddia edenler azıcık grubu tanımaya çalışsalar diyorum… Aldıkları ödüllerin çok daha fazlasını sonuna kadar hak ediyor bebelerimiz 😀 Ellerine sağlık canım artık susayım diyorum ben 🙂

  • Ödülleri aşağılayanlara popomuzla gülelim mi? Tartışılacak bir yönü yok. Suju’ya kıyak geçildiğini düşünen son Mnet 20s Choice Ödüllerinde Siwon’un başına geleni araştırsın bir zahmet.
   Sungmin sonradan aklıma geldi, aslında bildiğim kadarıyla o eski müzikali, şimdi tekrar sahnelenecek sanırım Japonya’da. Atladığım çok şey vardır zaten illa ki, çocuklar durmuyor ki yerlerinde 😀
   SJ üyelerinin yeteneklerini ise iki örnekle geçiştirdim ama bir yazı yazılır üstüne. “Underrated” dedikleri bu olsa gerek.
   Üyelerin güzelliğine kısa bir madde ile değinmek zorunda kaldım ama biliyorsun çok daha ötesinde şeyler yazardım imkan olsa 😛
   Shindong’un gruptan ayrılması mı? Shindong o cüssesine karşın baştan beri grubun en önemli ve etkili dansçılarından olmuştur ve sahnede kilosuna karşın sırıtmaz. Rap vokalinde iyidir. Üstelik onca yakışıklı adamın içinde grubun sözcülerindendir, sözünü dinletir. Bunu kaç kişi başarabilir acaba?
   Teuk’un muhteşem bir lider olduğunu ve üyeleri kardeşi gibi kolladığını söylemeye ne hacet? Bayılıyoruz.
   Son dediklerine gelirsek, madem grup SM sayesinde topluyor o ödülleri, konserleri kim dolduruyor, videoları kim izliyor? Tüm müzik gruplarının olduğu organizasyonlarda bile neden en çok ELF tezahüratı duyuluyor? Nasıl SJ yurtdışında en çok konser veren, hatta uzak doğu ile bağlantısız Amerika, Fransa gibi ülkelerde bile onbinleri peşinden sürükleyen grup oluyor? Keşke konuşanlar biraz da kanıt gösterse, biz de inansak 😛
   İşte bilen biliyor.
   Uzun yorumun için senin de eline sağlık 😀

 11. Suju üyeleri çaylak zamanlarında DBSK ve menajerlerle aynı evde yaşamıştır. O zamanki banyo kuyruğu maceraları dinlenmeye değer diyorum. bunu bilmiyordum bak 😀
  Eunhyuk Athena, Donghae ise Artemis’tir. Bu iki Tanrı bazı açılardan çok benzer bazı açılardan çok farklı olduklarından sürekli karşılaştırılırlar. Fotoğrafların altında her zamanki gibi derin anlamlar yatıyor yani. Gerçekten de öyle o.O
  Donghae çocukluğunda komşuların ziline basıp kaçan tiplerdenmiş. SM’deki çaylak dönemlerinde ise balkondan aşağıdaki arabalara bozuk para atarak eğlenirmiş. AHAHAH sesli güldüm 😀 bende ibalkondan üzüm atardım, ama küçükken 😀

  Leeteuk ve Shindong SNSD’nin yurduna giren ilk ünlüler. aferin beni çocuklarımaa 😀

  Yesung da grubun cimrilerinden, biri ondan bir şey aldığında unutmamak için not edermiş. hiç yakışmadı bee abiiicim 😀

  bayıldım sujunun bilinmeyen taraflarına ❤ bu uzuuuuuuun ve güzel yazı için teşekkürler ^^

  • Ben de balkondan çanak çömlek attığımdan hemmen bunu Donghae ile ortak noktam görüp, bir fishy olarak sevindim kendimce 😀
   Suju öyle bir grup ki, teaser fotolarının bile altında bir felsefe yatıyor anlayana. İlgi çekmek için garip saç ve imajlara bürünmüyorlar, yaptıkları şeyi bir nedeni olduğu için yapıyorlar 😀
   Ben de yorumun için çok teşekkür ederim 🙂

 12. ahh, tamam şimdi doğru yerdeyim ♥
  Kimbap nesin sen böyle blogunda kendimi kaybediyorum resmen, hahahahha.
  Yüksek dozda ELF’im şu sıralarda. Bir de geçen gün senin bu yazını okuyunca, her bir ufaklığa ayrı ayrı abayı da yaktım tekrardan. SuJu farklı. Yapı olarak farklı, duruş olarak farklı, bireyler olarak farklı, tarz olarak farklı. yılmadan yorulmadan, aksine tempolarını arttırarak devam ediyorlar yollarına. Bu enerjiyi nereden bulduklarına, bu kadar şeyin altından nasıl kalktıklarına şaşıyorum bazen. Kendi hayatlarında yahut arkadaş ortamında son derece sulu, geyik oluyorlarken; konu işleri olduğunda disiplinli, ağırbaşlı ve tamıtamına ‘olmuş’ oluyorlar. Taa ilk zamanlarındaki halleriyle şimdiki hallerini karşılaştırınca, başarılarının katlanarak hatta çığ halinde büyüyerek arttığını görüyor olsak ta onlarda kişisel tarzları dışında fazla bir değişiklik yok. Yani star havalarına girip insanları hiçe saymak, ne bileyim kibirlenmek gibi bir davranış takınmamışlar. Yaptıkları işleri star havasıyla yapsalar da, her zaman hayranlarıyla beraber, her zaman toplumun içinden biri olmuşlar. Bizde ki starlar gibi -nerde olduğundan emin olmadığım- küçük dağları ben yarattım havasında değiller. Müzikal anlamda ise; çok kolay sıkılan biri olmama karşın; şimdiye kadar hiç sıkılmadan dinlediğim ve -asla ve asla- izlemekten hiç bıkmadığım bir gruptur. Tarzlarına gelirsek; şahsi tarz olarak en çok Siwon’u beğenirim çünkü erkeksi bir giyim tarzı vardır. Çekik millete aşinalığı olamayan biri dahi olsa ilk bakışta Siwon;’un erkek olduğunu anlar, görüntü olarak da en olgunu odur bence, diğerlerinin de tarzını seviyorum ama bazılarını bazen feminen bulduğum oluyor -fazla rengarenk giyiniyorlar, ama bu onların camiasında bir zaruriyet gibi bişi; göze hitab etmek- ve banamana, Mr. Simple, Opera, Sory Sory tarzını benimsemiş bir ELF (ve her birine abayı yakmış bir fan-girl ^_^) olarak onları erkeksi görmek istiyorum haliyle, ama bu halleriylede kabulümler yani 😀 Son albümleri gerçekten çok-çok-çok güzel ve dopdolu olmuş. Şimdilik favorim Rockstar ve Now daha sonra ne olur bilmiyorum.
  Çok konuştum; wordpressten intikamım olsun bu; üstüne alınma sen 😀
  Her zamanki bilgilendirici ve eğlendirici yazın için de parmakların dert görmesin
  (düşünmüyorum değil; doping alıyor olabilir misin, bu yazıları yazmak için 😀 )
  Arayı çok açmadan senden bir JYJ yazısı alsak aynı içerikte harika olurdu, bilmiyorum saçlarım ağarmadan okuyabilir miyim onu da 😀
  Tekrar ellerine sağlık canım.

  • Hahaha sorunu cevaplayayım dopingim Suju, ELF kanı damarlarımda akmasa zordu yazmam 🙂
   Gelelim yorumuna. Ya siz, bu yazıya yorum yapan herkes, ne güzel şeyler yazıyorsunuz. Yazı, yorumlarla daha güzel hale geldi. İfade edemediklerimi ettiniz, unuttuklarımı söylediniz.
   Senin yorumunu da o açıdan çok beğendim, bu yorum oldukça farklı olduğundan diğerini silmiyorum bu arada sakıncası yoksa 🙂
   Bu arada giyim tarzlarına bayılıyorum, ben androjen olanları ve renkli giyinenleri de seviyorum. Bir de, Donghae’nin giyimini de erkeksi bulurum ben, özellikle havaalanı fotoları her daim çok cooldur ama olmasa da sıkıntı yok, Taemin, Key, Ren ve nicelerine bayılan biri olarak o tiplere de ayrı bir sempatim olduğunu söyleyeyim.
   Gelip, tekrar yorumladığın için ve güzel sözlerin için çok teşekkür ederim, güzel bir JYJ yazısı yazmak ben de istiyorum, bakalım, umarım yapabilirim 🙂

 13. Bu yazının neresinden yorumlamaya başlayacağımı bilemediğimden günlerdir gelip gidiyorum bloğuna.Ortasından sonundan neresinden olursa girişmeye karar verdim sonunda.
  Aylar önce senin Yaran KPOP Videolarınla başlayan SJ sevgim bugün bambaşka yerlere geldi.Yeni albüm heyecanı, klip, comeback… heyecan içinde geçirmemi sağlıyorlar son dönemlerimi.Evet ,fangirllere döndüm ama utanmıyorum bu durumdan. Geçte olsa böyle duygular yaşamak güzel hissettiriyor.

  Diğer KPOP gruplarınının halini çok bilmiyorum (SHİNee hariç.Ne de olsa yeni Shawol lardanım.) ama SJ’in çalışkanlığı içimde biraz burukluk oluşturuyor.Dinlenme fırsatları olmadan birer robot gibi çalışıyorlar.Özellikle Mnet ödül törenindeki hallerini görünce bir tuhaf oldum.Keşke katılmasalardı da o saatlerini dinlenerek geçirseler diye düşündüm.SS4 konserleri yeterince yorucuyken eşzamanlı SMTown konserlerinde yer almaları, Siwon ve Donghae’nin dizi çekimleri (özellikle Donghae, çünkü konserlerde Siwon’dan daha aktif.Hatta en aktiflerden biri.) Yesung’un da I do I do Ost’u (Yesung, çılgın atmış bu şarkıda tabi.çok beğendim) , LeeTeuk, EunHyunk ve Shindong’un katıldığı tv programları.Ve bu kadar çok çalışmanın üstüne yeni albüm için stüdyoya girmeleri.İtiraf etmem gerekirse bu kadar yorucu geçirilen ayların üstüne böyle güzel bir albüm beklemiyordum.Ama tabii ki yanılmış olmamın keyfi bambaşka. İlk dinlediğimde 3-4 şarkıya takılmıştım ama şimdi hepsi dilime dolandı.(Kendimce söylüyorum çoğu kısmını o ayrı bir durum.) Şimdi SS5 konserleri, dizi tanıtımları, tv programları derken yine çok yorulacaklar.Nasıl üzülmem ben bunlar için yaa…Kabul ediyorum, SJ benim anaç duygularımın su yüzüne çıkmasına sebep oluyor.Kıyamıyorum onlara bakmaya.
  Bu kadar çok çalışmanın karşılığında gördükleri sevgi yorgunluklarını biraz hafifletiyorsa onları daha daha daha da çok sevmeye hazırım haberleri olsun.

  SJ, yazdığın gibi sadece bir grup değil.Birbirlerini gerçekten seviyor ve beraber olmaktan keyif alıyorlar.Bu keyif onları izleyene de geçiyor ve onları birden sevmeye başlamada bunun etkisi oluyor.Benim için öyle oldu en azından.İlk bir afallıyorsun ne oluyor diye ama yavaş yavaş kanına işlemeye başlıyorlar.Özellikle konserleri izledikten sonra onlara hayran olmaktan başka seçenek bırakmıyorlar.Bir bakıyorsun bir şarkıda seksilikleri tavan yapmış, bir sonraki şarkıda sevimli şebeklere dönmüşler, bir sonraki şarkıda oldukça pozitif ve enerjik olmuşlar.Tüm bunları aynı başarıyla gerçekleştirmeleri onların oldukça yetenekli olduğunun kanıtı değilse nedir?

  Kıdemli ELFlerle arayı biraz da olsa kapatabilmek için bir solukta piyasadaki konser kayıtlarını izlerken bir şarkının kaç değişik versiyonu olduğunu ve bunların koreografilerinin bile farklı olduğunu gördüğümde daha da saygı duydum hepsine.(Tamam Siwon’a değil.Daha bir türlü ısınamadım kendisine.Daha önce Ryeowook’tan da çok hoşlanmadığımı yazmıştım.Tamamen değişti bu düşüncelerim.Onu da pamuklara sarıp sarmalamak istiyorum artık.Siwon içinde değişebilir günün birinde belli olmaz.)

  No Other videosu gerçekten evlere şenlik.SJ, beni bu tarz evlere şenlik videolarıyla tavladığından, bu videoları izlemek en büyük eğlencem haline geldi.Onlar eğleniyorsa ben daha çok eğleniyorum.

  Yakışıklılık konusuna gelirsek, tüm anaç duygularımı bir kenara bırakıyorum.Veee Eunhyuk’a çirkin diyen tüm üyelere buradan aduket çekiyorum.Özellikle Heechul’un omuzuna yaslandığı, elele sevgi köprüsü oluşturdukları fotoğrafta gözlerim tek Eunhyuk’u görüyor.Yeşil saçlarıyla dahi hoş görünmeyi başarabiliyorken diğerlerinin bu yaklaşımına kıskançlık gözüyle bakıyorum.Hele saçları sarıyken sahnede sadeceo varmış gibi gerçek bir jewel’e dönüşüyor.Gözlerimi ondan alamıyorum.
  (Söylemezsem çatlarım.Bugün ki From U performansında inanılmazdı.Seksiyd, sevimliydi herbişeydi.)
  (tamam, tamam, sustum…)
  Vee Donghae.Eğer boyu biraz daha uzun olsa bu çocuğu kimse Asya kıtasında tutamazmış gibime geliyor.Yakışıklılığı Kore sınırılarının üzerinde.Yesung’un ise yanakları topiş topiş olmasa (saçlarla gayet iyi kamufle ediyorlar bu durumu gerçi) onun da gideri var diyor yakışıklılık konusunu kapatıyorum.

  Az bilinen gerçeklerle beni kalbimden vurdun.Donghae’nin çileklerine çok güldüm.Tabi Eunhyuk’un kanalizasyona düşmesine üzüldüm.Bir de o ağlamaklı videosu.O videoyu ilk izlediğimde, ödülü kazandıkları için mutluluktan öyle ağlamaklı diye düşünmüştüm.Halbuki insan mutluyken öyle mi olur.Yüzeyselliğim üzerimdeymiş izlerken demek ki.

  Idol, filmini izledikten sonra KPOP Ultimate Audition’a sırf KPOP’un iç yüzünü biraz da olsa öğrenmek için baktım.(Diziyi ileri sararak birkaç saatte izlemiştim o da ayrı bir durum tabi.) İzlerken aklımda hep SJ vardı.Bak yine anaç tarafım ortaya çıkmaya başladı.Çok sevdiğim için çok üzülüyorum bu çocuklara.Umarım o acımasız çarklardan en az yarayı alarak devam ederler, SJ olarak yollarına.

  Çok uzattım, gidiyorum.Sadece SJ ile ilgili duygularımın birazını da olsa seninle paylaşayım diye yazdım bu yorumu.

  Gelecek SJ yazılarını merakla bekliyorum.Diğer yazıların içinde geçerli bu durum tabi ki.

  • Ah ELF/Shawol hoobaenim, ben de seni çocuğum gibi falan görmeye başlıcam yakında, kendini iyi geliştirmişsin, iyi bir fangirl olmuşsun valla. Çoğu ELFin takılmadığı detaylara takılman ve bilmediklerini bilmene bayıldım. Senlen gurur duyuyorum asjlakklşka
   Suju Kore’nin en çalışkan grubu aynen, görüşlerim belli, hem onlara doyamıyorum hem de yorulmalarını istemiyorum ama onlar hayranları için şarkılar yapan bir grup olduğu için ELFten gereken gücü alırlar diye umuyorum.
   Yakışıklılık konusundaki yorumlarının Hyuk ve Hae etrafında dönmesi biraz kıllanmama neden olsa da, bu sevginin kardeşçe olduğunu umarak bu bahsi kapatıyorum aşlaşisliş
   Hyuk’un o videosu bir yıldır benim için muammaydı, program günü neti talan etmiştim bir şey öğrenmek için ama baya beklemem gerekmiş meğer. Tabi onlar tam o gün diye açıklamadı ama ELF yorumu kavganın o gün gerçekleştiği yönünde.
   SJ hakkındaki duygularını her daim burada paylaşabilirsin, teşekkürler 🙂

 14. Hepsinin noonası olurum da EunHae’nın noonası olmam…olabilemem…Hem SHİNee’nin bebelerine bile sulanmaya başlamışken, benden 2 yaş küçükler diye EunHae’nin noonası olamam….hahahaahaaa
  Senin popçular koğuşunun ilk iki sırasında yer alıyordu bu ikili.Ve ben o yazıyı okuduğumda tanımıyordum onları.Kabul ediyorum çok sinir bir durum böylesi.Ben de uyuz oldum şimdi kendime.Ama kıdeme saygım sonsuz demedim mi ben sana.Bırak uzaktan da olsa ben de seveyim…Lütfen…
  Ayrıca bunları paylaştıktan sonra ne bekliyorsun…buna nasıl kayıtsız kalabilirim ki… http://25.media.tumblr.com/tumblr_m6okc1bGUl1qg6b7ko1_500.gif
  Kendin ettin, kendin buldun…hahahahahahaa…

  • Nedeğğğnnn, neden benim bebelerim? Onca yakışıklı, kaslı adamın arasında neden EunHae? Boşver Hyuk zaten çirkin, Hae de bücür.
   Dokunulmazlarımdı onlar benim, kıymatlılarımdı 😥
   Yalnız ben sürekli foto gif paylaşarak kaç arkadaşımı bebelerime hayran ettim sonra da yandım derdime tahmin edemezsin, bir tepik de senden gelsin be, vurun ama beni yenemezsiniğğz aksşlakşlaks
   Valla suç bende, haklısın, o son gifi paylaşmayacaktım ajskljasşkl

 15. Geri bildirim: Korece ve Japonca Şarkılardaki Türkçe Sözler | Kimbapsushi's Blog

 16. Ben bi ELF’im ve yazdıklarınız gerçekten çok güzel.Bilmediğim bir çok şeyi sizin sayenizde öğrendim, teşekkür ederim 🙂 Ve gerçekten bazı kendini ELF sananlar Super Junıor hakkında atıp tutuyorlar ben kesinlikle onlara ELF demiyorum herkes bildiği kadar konuşmalı.Bizim bir tanecik üyelerimize gelince hepsini ayrı ayrı çok seviyorum kimisi yakışıklı kimisi sempatik kimisi karizmatik , tatlı , çekici kimisi de maymun Eunhyuk gibi 😀 Her türden oppa var bu grupta ❤ Sesleri,duruşları,bakışları çok ama çok mükemmel.Benim ve tabi Koreninde incisi onlar.Hepsinden biraz daha farklısı bence Siwon abi ondaki kaslar ne öyle yaa ölürüm onaaa 😀 ❤ Neyse ergenliğin lüzumu yok 😀 😀 Neyse sonuna kadar ELF'im ve onları ölünceye hatta sonrasında da çok sevicem inşallah 😀 ❤

  • Kendini ELF sananlardan ziyade, anti olmayı halt zannedenler yapıyor gibi. Neyse zaten gereksizler, haklarında konuşmaya lüzum yok.
   Yorumun ve güzel sözlerin için teşekkürler 😉

 17. Unni mükemmel ötesi bir yazıydı, süpersin, nomu nomu nomu kamsahamnida! Ben ELF olma yolunda emin adımlarla ilerleyen (veya kendini ELF zanneden?) biri olup çıkmış durumdayım, hele hele bu yazıdan sonra SuJuuuu diye haykırırken buldum kendimi. 😀 Bonamana KPop alemine dalışımı sağlayan şarkıdır ki yeri çok ayrı bende. ^^ Bu arada ballad nedir, hep merak etmiş ama tembellikten araştırmamışımdır da, ehehe.. ^^”

  Bu arada Siwon’un gücüyle Eunhyuk’u kanalizasyona uçurması, OMG! o.O Gumiho mu kaçmış bunun içine yahu, tırstım. 😀 😀 Bir de babası, omo omo, adam bu kafayla Siwon’u delirtmemiş iyi ki, neydi o twitterdaki hadise, saçmaladı, kendinden geçti adam.

  Ve söylemeden geçemeyeceğim: SuJu’nun şarkılarının ritm ve kliplerine bayılıyorum ama sözler çok karışık (hatta bir araya gelince anlamsız) olduğundan neöy? diye kalıyorum bazen. O bana özgü bir şey mi, benden başka böyle düşünenler var mı?

  Yazı için tekrar teşekkürler, sayende çooooook şey öğrendim. ^^

  • Süper, yeni bir ELF kazanıyoruz demek. Kendini ELF zannediyorsan, öylesindir zaten 🙂
   Bonamana’nın yeri bende ayrıdır ama Sorry Sorry daha da başka sanırım.
   Suju şarkılarının karışık olduğunu düşünmüyorum, sadece göndermeler içerebildiklerinden ne olduğunu anlamak için biraz daha tanımak gerek sanırım. Bir de bazı şarkılarda sözden çok ritim öne çıkıyor dediğin gibi, Amerikan popunda da üzerine düşününce anlamsız bulunabilecek çok söz var bu yüzden ben pek üstüne düşmüyorum.
   Ben de yorumun için teşekkür ederim 🙂

 18. SJ gerçekten tüm çabalarıma rağmen sevemediğim tek gruptur.Ama Heechul’u çok sevdim ya hatta bir Petal’ım ne kadar Elf olmasamda 😀

  Ve gerçekten çok komik oldukları su götürmez bir gerçek ama nasıl desem bir SHINee videosu izlediğimde içimdeki kıpırtılar onları izlediğimde olmuyor.Ve gerçekten sıcak ve samimiler,buna inanıyorum ama işte olmuyor,SHINee’ye hissettiğimi onlara karşı hissedemiyorum.

  Çok güzel bir yazı ellerine sağlık

  • O halde sevemediğim derken abartmışsın, sıcak, samimi ve komik bulduğunu söylemişsin çünkü:) Sadece ELF değilsin ve olmak zorunda da değilsin 😀
   Ben hem Shawol, hem de ELFim. Hepsi içimi kıpraştırıyor ahahaha
   Teşekkürler ayrıca.

 19. yazına bayıldım suju yu dinleyeyim mi dinlemeyeyim midiye çok gidip gelmiştim , bigbang den sonra , çok kalabalıklar diye bu grup biraz gözümü korkutuyordu açıkçası 🙂 ama yazın sayesinde ben de bunları dinlemeye başladım eklediğin videolara bayıldım ve suju nunn aslında ne kadar sevimli, eğlenceli, yetenekli … bir grup olduklarını anladım 😀 sayende bunları keşfetmiş oldum kendi adıma teşekkür ederim… 🙂 yeni yazılarını da takip edicem ellerine sağlık .D

  • Ve bir Sujusever daha yarattık, belki zamanla ELF de olursun 😛
   Güzel sözlerin için teşekkür ederim, zaten amacım Suju’yu sevdirmek olduğundan bu tür pek çok yorum da gelince amacıma ulaştığımı hissediyorum.
   SJ kalabalık ama bikaç video sonra herkesi tanırsın emin ol. Ben de ilk sardığım dönem ne ara ezberledim tüm üyeleri bilmiyorum, arkadaşlarım nasıl aklında tutuyorsun diyordu ama onlar da kısa zaman içinde tanıdılar:D
   Suju eğlencelidir, şarkıları da güzeldir ama. İlerde öyle bir yazı da yazacağım umarım:)

 20. ben de umuyorum yakında ben de ELF olabilirim sanırım . Birşey soracağım bunların yüzleri çok tanıdık dizi veya filmlerde falan oynadıkları var mıydı bunların ?? bir de bu grubun hangi şarkılarını önerirsin başlangıç için yardımcı olursan çok sevinirim 😀 oynadılarsa dizi veya filmlerde de izlememi önerebileceğin var mı ?? 😀

  • Dizilerde ufak tefek görünen çok ama önemli rollerde oynayan Siwon ve Donghae.
   İkisi beraber Tayvan dizisi Skip Beat’te oynadı. Donghae It’s OK Daddy’s Girl’de oynadı bir de. Şu an da yeni bi dizide oynuyor.
   Siwon Oh My Lady, Athena, Poseidon’da oynadı hatırladığım kadarıyla. Ama TV programlarında da sürekli varlar, ordan da tanıyor olabilirsin.
   Şarkı tavsiyesi 6 albüm çıkarmış (single, ost, sub unit hariç) bir gruptan şarkı tavsiye etmem zor. Yazımı beklemen iyi olur 😀

   • evet siwonu gördüm epey doğru 🙂 bi de leeteuk , kyuhyun bi de kim kibumu gördüydum dizilerde veya filmlerde galiba 😀 teşekkür ederim evet 6 albüm içinde seçmek zor olur tabii haklısın en iyisi yazını bekliyim yavaş yavaş da dinlemeye başlayayım en iyisi 😀 sory sory, no other , bonamana gibi bikaç şarkılarını dinledim ama daha da dinlerim. 😀

 21. Eunhyuk youtube’da gazetecilere yurtlarını gezdirdiği vidyoda “Aranızda en çok yemek ısmarlayan kim?” sorusuna bir süre düşündükten sonra “Ben” diye cevap verince cimri olduğunu anlamıştım XD

 22. Şu yaşımda fangirl oldum ya ne diyim kınıyorum SuJu\’yu.
  Öncelikle bu post için çok teşekkürler, çok eğlenceli bir yazı olmuş, hele no other incelemeli klibe bayıldım!^^
  Hakkaten bu grubun enerjisine bayılıyorum, baştan ne ya ordu gibi grup derken kısa sürede 13 üyeyi rahatlıkla ayırır(ayırmayı bırak özgeçmişlerine hakim oldum), hatta şarkılarını dinlerken ahanda bu Donghae\’nin sesi, şu LeeTeuk diye ayırdeder hale geldim.
  Bir de genelde hani bir kaç üye çok sevilir bir kaçı sevilmez falan, uğraşıyorum şu üyeye de gıcık olayım diye yok olmuyor hepsi çok tatlı( en azından gösterildikleri yüzleri kadarıyla). Hani sıralamak istiyorum ilk üçü sıraladıktan sonra kalanı arasında sıralama yapmak zor geliyor. Heechul, Donghae ve Sungmin favorim, sevme sebeplerim ayrı. Heenim\’i karakter olarak kendime benzettiğim için, Donghae\’nin super sahne enerjisi için, Sungmin\’i de sevimli, naif bulduğum için.
  Donghae\’nin sahnede süper çekici durması dansından kaynaklanıyor bu arada, sorry sorry dansında yaptığı dans alışkanlığına(bkz:Donghae\’s sorry sorryy habbit) bakılarak da subliminal olarak seksiyim mesajı verdiğini görebilirsiniz:)

  Kendileri dinlediğim tek Kpop grubu, gerçi dinlemekten çok tv showları izliyorum desem de yeri. Kpop çok tarzım değil ama cidden ona rağmen dinlenilesi işler yapıyorlar. Eminim SuJu gibi iyi gruplar vardır ama onlara bulaşmayacağım, diğer kpop tavsiyelerine kapalıyım, diğer tüm grup üyeleri fazla feminen geliyor ve ilgimi çekmiyorlar:) Hayır buna rağmen biasımın Heechul olması da tuhaf.

  • Beni de kazık halimle fangirl yaptı, derbeder etti Şucu. Ama memnunum halimden 🙂
   Hepsi çok seviliyor gerçekten, ben de hale gıcık olacak yönlerini bulamadım. O kadar içten ve sevimliler ki çok zor dediğin gibi.
   Hae her haliyle apayrı gözümde. Hyuk ve ikisi daimi favorilerimdir. Hae’nin dediğin gibi çok farklı bir duruşu var sahnede, seksilik de şirinlik de içten geliyor.
   Ben de ilk Suju ile ve ağırlıklı olarak Tv programları ile başladım, bir baktım deli gibi Kpop dinliyorum. O yüzden çabuk karar verme. Gerçi hala en çok Suju’yu seviyorum ama bir SHINee ya da B2ST de başkadır benim için.
   Başlarda ben de çok feminen bulmuştum, bir süre sonra baktım SHINee’den Taemin ya da NUEST’ten Ren’e bayılıyorum. O yüzden Heechul tehlikeli, aman diyeyim 😛

 23. aklımdan geçen ve hissettiğim şeyleri yazmışsın bu kadar olur…sevdiğimiz oppalar bile aynı sadece ve sadece suju diyorum o kadar 🙂

 24. ahhh ahhh bu ne güzel bi yazıdır böyle.. bambaşka bir şey ararken karşıma çıkan yazında kendimi gördüm resmen. pek kıdemli olmasa da 3 yıllık ELF(ish) hayatımda bilmediklerim de varmış dedirtti bu yazı 🙂 birkaç noktaya değinmek istiyorum.

  *Bir kere Eunhyuk’a çirkin diyenlerin gözü yok be arkadaş! (SuJu hariç :D) Böyle yakışıklı bi abide nasıl çirkin olur yahu?! son iki albümdür gözlerimi Hyukie’den alamıyorum *,* Tabi bunda bir diğer etkende EunHae coupledır tabiki 😉 Sarı saç ve göz makyajı bir insan bu kadar yakışır *,* *,* söylemezsem içimde kalacak: Hyukie dans ederken bambaşka birine dönüşüyor fark etmişsindir. O haline bayılıyorum onu dans ederken izlemek muhteşem bir duygu..

  *Siwon.. o “onda ses yok sadece görünüm için orda” diyenler acaba konservatuvar mezunu mu nedir?! nerden biliyorsun arkadaşım sesi olmadığını? Oh My Lady OST, Who I Am ve Looking For The Day (her ne kdar içinde Jesus geçiyo olsa da alıştık artık :P) severek hatta bazen olur ki günlerce dilimde dolanan şarkılardan olmuşlardır.

  *ELF oldum olası konusu açıldığında gözlerimin dolmasına sebep olan 3 olay vardır.
  1- Donghae’nin baba özlemi
  2- Kyuhyun’un kazada yaşadıkları ve sonrasında olanlar
  3- Hangeng’in gruptan ayrılışı
  Bir ELF olarak bunlar kadar canımı(zı) yakan birşey var mıdır bilmem. Aa birde 2010 GDA olayı var ki o ayrı bir konu :@

  * SuJu’dan bıkmak mı?! Bu imkansız birşey. Youtube’a girmeyeyim. En az 1,5 saatim Sujuyla ilgili videoları izleyerek geçiriyorum. İzledikçe izleyesi geliyor ❤ SF&S MVsi çıktıktan 1 gün sonra 10 günlük geziye çıktım -ki gittiğim yerlerde net yok-. Ben albümü telefona attım bu 10 gün boyunca sadece 6. albümü dinledim ve bir kez olsun "off sıkıldım başka bir şey dinleyeyim" demek aklımın ucundan bile geçmedi. Onlar sıkılınacak bir grup değil.

  *Yeni ELF adaylarına izninle bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Exploration of Human Body programını izlesinler. Eski bir program Kyu'nun kaza sebebiyle geç katıldığı bir program. Ben Suju'yu bu programla tanıdım. Kliplerden önce bunu izledim. Çünkü klipte kim kimdir belli olmuyor. Hele ki yeni yeni tanıyorsan.

  Oww ne uzun yazışım yine :/ Konu SuJu olunca biraz çenem düşüyor da benim kusura bakmayın 🙂 hem yazıyı hemde yorumları okuyunca SuJu aşkım pek bi kabardı. Yazılacak çok şey var da.. Onlar da başka SuJu yazısına 😀

  emeğine yüreğine sağlık. teşekkürler.

  • Çok teşekkür ederim öncelikle, hem güzel sözlerin hem de yorumun için 🙂
   Hyukkie’nin dans ederken başkalaşım geçirdiğini fark ettiğim için bir Jewel’ım, merak etme 😛
   Yazdığın göz sulandıran maddelere sonuna dek katılıyorum.
   Suju’dan bıkmak benim için de imkansız, denedim ama yok yani 😀
   Bu arada tavsiyeni tuttum. Ben de daha dinlemeye başlamadan önce programlarla takip etmeye başlamıştım Suju’yu, kesinlikle işe yarıyor 🙂

 25. Şöyle bir baktım da Donghae’den neredeyse hiç bahsetmemişim O_O sanırım bu bir ilk 😀 Donghae Odaklı olmayan ilk yorum whoaw aşmışım kendimi 😛 😀

 26. Geri bildirim: Super Junior’ın Müzik Serüveni 1- Apaçi mi Bubblegum mı? | Kimbapsushi's Blog

 27. Çok güldüm saol 🙂 🙂 Suju bitane ya 🙂 (HEpsi çok iyi ama FAvorim Donghae: tabi bunda aynı günde doğmamız çok etkin bi sebep 🙂 ) tekrar saol.:)

  • blogu kurcalarsanız ilk iki albümleri hakkında detaylı bilgi var, tabi asıl olay sonrakiler ama umarım bir ara diğer albümlerini de tanıtıcam:D kpop kategorisindeki yazıları kurcalamanız faydalı olabilir.

 28. K pop adına hiçbir şey bilmememe rağmen o kadar eğlenceli, güzel bir üslubunuz var ki hayranım 🙂 Paylaştığınız fotoğrafların, videoların kime ait olduğunu, k pop adına paylaştığınız bir çok şeyi bilmesem de Twitter’da da sizi takip etmemin nedeni bu 🙂 Ama bir gün Hae’ler çok karıştı. Kimdir bu Hae kaç tanedir falan diye bir araştırayım dedim 🙂 Bloğunuza baktım bu yazıyı gördüm yine yüzümdeki gülümseme hiç silinmedi yazı boyunca. Hatta sık sık kahkaha boyutuna ulaştı 🙂 Videolara bayıldım. Hala kim kimdir pek bilmiyorum ama çok eğlencelilermiş gerçekten. Vaktim oldukça blogtaki yazılarınızı okumaya çalışacağım neşenizin, güzel enerjinizin bana da bulaşması adına 🙂

  • Çok teşekkür ederim, utandım^^;;
   Kpopu sevmemin en önemli sebeplerinden biri eğlendirmesi zaten, aslında her türlü müziği dinliyorum ve pop kesinlikle önceliklerim arasında değildi bir süre öncesine kadar ancak Kpopun renkli dünyası içine çekti bir şekilde 🙂 Kötü yönleri de var gırla, eleştirdiğim de çok ama işte kopamıyorum şimdilik 😀
   Hiçbir şey bilmemene rağmen yazımı okumana, vakit ayırmana çok sevindim, teşekkürler^^

 29. Super Junior’u yeni yeni tanımaya başlamış birisi olarak yazınızı çok beğendiğimi belirtmek isterim 🙂 Henüz şarkılarını detaylı olarak inceleyemesem de çıktıkları programlar ve yaptıkları röportajlar sayesinde baya ilgimi çekmeye başladılar. Samimiyetlerini hissedebiliyorum. Elf olmaya pek bir meyilliyim ama Super Junior üyelerinin isimlerini aklımda sayarken “bi kişi daha olması lazım ama kimdi bu ya:((” tarzında cahil düşüncelerimden kurtulamadığım sürece Elf aday adayı olarak kalmayı kendime daha uygun görüyorum. Bir süre daha süper cuniyor ile ilgili araştırmalarıma devam edicem gibi görünüyor 🙂 Blogunuza tekrar geldiğimde Elf olarak gelmek isterdim. Bu yorumu iğrenç bir sonla bitirmek de istemezdim ama tutamadım kendimi bu espri aklıma bir kere gelir, gelmişken değerlendirmeliyim….
  Espri yeteneğimi geliştirerek blogunuza uğramayı diliyorum. Bu son daha güzel oldu sanki?..
  Daha fazla saçmalamadan bu yazı için teşekkürlerimi iletip kaybolayım! 🙂

 30. Yorumumu tekrar okuyunca yaptığım esprimsiden çok utandım…………….. İlk yorumum diye görmezden gelsek olur mu ki?? 😛

  • SJ’in samimiyetini hissetmeyende sorun ararım ben açıkçası, özellikle yeni grupları gördükçe bu fikrim sağlamlaşıyor^^
   Kanının kaynamasına sevindim, umarım diskografilerine de el atar, kısa zamanda aramıza ELF olarak dönersin. Her yeni ELF benim için mutluluk sebebi (bana noluyorsa?)
   Bu blog benim türlü iğrençliğime göğüs gerdi, bir şey olmaz merak etme:D

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s