Still You ve Gölgede Kalan Diğer Donghae&Eunhyuk Şarkıları

Evvela içinizden “Ne şarkıları lan? Bi Oppa Oppa bi de bu son çıkan değil mi işte” dediğinizi duyar gibiyim. Öyle değil arkadaşlar işte. Neyse ben önden bir şunu atayım önce.

Tabi ki Kimbap’ın yarım yılı aşkın post yazma orucunu bozacak şey bu olacaktı. Şaşırdınız mı? Bence hayır.

Bu yazıyı yazma sebebim Still You hakkında gök kuşağı kusmak değil düşündüğünüz gibi. Tabi onu da yapacağım zamanı gelince ama başka önemli işlerimiz de var. İkili ve şarkıları hakkında az ya da yanlış bilinen mevzularla ilgili siz değerli Kpop severleri aydınlatmak istiyorum. Bu yüzden işin en başına dönmem gerekiyor; Donghae ve Eunhyuk’un sub-unit haline gelmesi nasıl oldu, karanlıkta kalan EunHae şarkıları neler, hep funkylerdi de ilk kez mi romantizme vurdular yoksa aslında onlar hep böyle parçalar mı yapıyordu vs.

Donghae ve Eunhyuk’un Sub-Unit Olma Süreci ve İkili Performansları

tumblr_mxyhayLqWn1qbtf5qo11_r1_500

Aslında bu iş düşündüğünüz gibi SM‘in “Ay bunların gayliklerine kızlar bayılıyolla, haydin sub-unit yapah” demesiyle falan olmadı, gayet de Donghae ve Eunhyuk’un birbirlerinin işlerine salça olma hevesiyle ve zamanla ortaya çıkmış bir şey bu. (Zaten birbirlerinin işlerine salça olmadıkları zaman bile köşeden fanboyluk yapıyorlar şu videonun sonunda gördüğünüz gibi)

İkilinin gruptan ayrı olarak ilk kayda değer performansı 2009 yılında gerçekleşti diyebiliriz. Super Show 2 (ki yazının kalan kısmında Super Show’un SS olarak kısaltılacağını bilmeniz hayrınıza olur) için Donghae bir solo sahne hazırlamıştı. Sözü ve bestesi kendisine ait olan Beautiful parçası için koreografi hazırlarken tabi ki Eunhyuk’u yardım etsin diye dürtükledi, sonra bir de baktık performansın dance break kısmında Eunhyuk da Donghae’ye eşlik etmiş bir şekilde.

eunhae__beautiful_by_eunhaeisloved-d47zlnl

Bu konuda çeşitli rivayetler var. Eunhyuk “Donghae yalnız başına bir şey beceremez, o yüzden beni sürükledi.” derken Donghae “Eunhyuk solo sahnesi olmadığı için benimkine salça oldu.” der. (Bu cümlelerde en ufak bir abartı yok bu arada, gerçekten dedikleri bu) Buyrunuz söz konusu performansı buraya tıklayarak izleyiniz. Beautiful yine Donghae’nin fanlara hediye ettiği bir parçadır. Bir de bu paragrafta verilen bilgi ile iki şeyi anlamış olmanız gerek. İlki Beautiful hiç ıpısçaktıs bir parça değil, ikincisi Donghae ilk kez Still You‘da beste, söz yazarlığı işlerine girmedi.

047304

Bir yıl sonra, 2010 yılına geldiğimizde bu kez “Bari ayrı kalamıyorsak şu işi tam yapalım.” demiş olacaklar ki direkt Donghae ve Eunhyuk solosu izledik SS3’te. Bu kez şarkıyı beraber yazıp besteledikleri için beklendik bir şeydi, gerçi parça daha çok Donghae’ye ait, Eunhyuk rap kısımlarında devreye girmiş. I Wanna Love You benim hala favori EunHae parçalarımdandır, özellikle soundu nedeniyle. Zaten ikilinin besteledikleri ya da sözünü yazdıkları şarkılar yaygın kanının aksine hep R&B, mid-tempo ya da slow oluyor. Neyse, I Wanna Love You‘da ikili bir kızı paylaşamazken, performansı izleyen kimse kıza bakmıyor. Buyrunuz siz de buradan izleyiniz.

Yine bir yıl atlıyoruz, geliyoruz 2011’e. Bu kez sıra SS4‘e geldi. İkili yine birlikte sahne alacak ancak bu kez parçamız Team One Sound ekibine ait, gayet funky bir parça olan Oppa Oppa. Yine bilinenin aksine bir sub-unit çıkarma amacıyla değil, sadece konserde söylensin diye üretilmiş ve en fazla konser albüm ve DVDlerinde kendine yer bulacak bir parçaydı, yani I Wanna Love You ve Beautiful‘un kaderini paylaşacaktı. Ancak öyle olmadı malumunuz. Geçenlerde şarkının bestecilerinden Peter’ın bir röportajda söylediğine göre Lee Soo Man konserde izleyince çok eğlenmiş, o coşkuyu da görünce “Haydi bunu single olarak çıkaralım.” demiş. Konser için üretilen şarkı birden başka bir boyuta geçmiş, kısa zaman içinde müzik marketlerdeki yerini almış. Singledaki diğer parçaya geçmeden önce parçanın Shindong tarafından çekilen pek eğlenceli -ve geyiğine çekilse de favorim tabisi- ikinci MVsini izlemek için tıklayınız.

tumblr_lwaf1yrhuh1qeb8vno1_r2_500

Singledaki diğer parça ise çoğu kişinin pek de dikkat etmediği First Love idi. First Love yine gayet soft bir parçaydı ve sözleri Donghae’ye aitken, müziğinde Donghae’nin yanı sıra Team One Sound ekibinden Peter’ın da katkısı vardı. Dinlemek için tıklayınız. Bunun birkaç ay sonrasında ikili aynı iki parça ile bir de Japonya’da çıkış yaptı.

Sonra birden, yine sadece Japonlara has bir güzellik olarak SS4 Tokyo’da Oh No peydah oluverdi. O dönem Team One Sound ekibi sağolsun, attıkları tweetler sayesinde parçanın onlara ait olduğunu öğrenmiştik. Fanlar parça yayınlanacak mı diye sorduğunda ise Peter bilmediğini söyledi, nitekim parça hiç yayınlanmadı. Neyse ki elimizde şu performans var. Japonya konserleri sağolsun!!

2013 başına geldiğimizde Super Junior M comeback yaptı ve Çin dolaylarında birkaç ay boyunca pek çok Fan Meeting düzenlendi. İşte bu esnada Hello diye bir parça söylemeye başladı Donghae ve Eunhyuk. Kimse parça cover mı, değilse çocukların bestesi mi, nereden peydah oldu anlamadı. Hala da bilinmiyor (ya da ben kaçırdım?). Sonrasında bazı SS5 konserlerinde (Meksika, İngiltere vs.) de icra edildi Hello. İzlemek için tıklayınız.

Hello SS5 repertuvarına sonradan eklendi, o ayrı. Ancak daha geriye gidersek, konser turnesi ilk olarak başladığında da EunHae başka bir yeni parçayla karşımıza çıkmıştı zaten. Ancak bu sefer performansta onlara Siwon ve Henry de eşlik ediyordu. Bahsettiğim parça yine henüz albümlerde kendine yer bulamamış; So Cold ve cidden çok beğendiğim bir parça. Slow demek zor belki ama kesinlikle hareketli de denemez. İçerik olarak gayet duygusal bir parça aslına bakarsanız. Bu parçanın sözleri Eunhyuk’a ait, müzik ise Henry ve ekibi Noize Bank‘e. So Cold‘u dinlemek için tıklayınız (Bu kez performansı değil çevirisini tercih ettim).

tumblr_mp5h98rmIh1qiq56ao1_500 (1)

Sonra yine EunHae ve Team One Sound‘un “Kayıttayız” tweetleri gelmeye başladı ve sonunda I Wanna Dance single’ı geldi, şu yazıda biraz bahsetmiştim. Tabi Japonya için planlanan bir comeback olması bizler için büyük hayal kırıklığı oldu, bunun nedeni promosyon dönemi eksikliği tabi ki. I Wanna Dance dinlemek için tıklayınız.

Tabi ki I Wanna Dance dosyasını hemen kapatmıyorum çünkü single içinde bir parça daha vardı. Love That I Need dinlediğim anda favori EunHae parçalarımdan oldu. Garip bir şekilde hem iyi hissettiren hem de hüzünlendiren bir şarkı. Parça Henry ve ekibi Noize Bank‘e ait. Hatta parçadaki rap kısmında Henry ikiliye eşlik ediyor. Yine soft, smooth olarak nitelendirebileceğim bir EunHae parçası. Her ne kadar I Wanna Dance‘i de sevmiş olsam da Love That I Need‘e MV gelse nasıl olurdu merak etmeden duramıyorum. Eunhyuk da ona da klip çekip çekmeme konusunda kararsız kaldıklarını söylemişti. Keşke çekeydiniz be gülüm. Neyse ne diyorduk, kesinlikle dinlenmesi gereken parçalardan Türkçe sayfaları takip etmediğimden haberim yoktu ama aradığım videonun silindiğini görünce dailymotiona daldım ve bunlara rastladım. Şu ilk Türkçe çevirisi, şu da diğeri.

Bu parçalarla beraber fanlar “Acep Kore Comebacki de olur mu? Bu parçaların Korece versiyonlarını da dinler miyiz?” diye kaşınmaya başladı tabi, hatta TLJ’de (Hyuk’un annesinin cafesi) Hyuk’a sordular. Hyuk “Kore’de de promosyon yapacağız.” dedi. Tabi biz fan raporunun gelişiyle havalara uçtuk…ta ki ertesi güne kadar. Hyuk bizim heyecanımızı fark etmiş, birden “Nasıl desem bilemiyorum…Şeyy” tarzı tweetler atmaya başladı ve en sonunda ağlayan, sümüklü çocukları paylaşarak özür diledi. CB konusunda şaka yapmış meğer -,- Ne yazık ki Jewel‘lar olarak hala Hyuk’un TLJ’de söylediklerinin %95’inin geyik ve trollük olduğunu kabullenemedik.

Yaz böyle geldi geçti, sonbaharın gelip, yaprakların dökülmeye başlamasıyla yine Team One Sound ve EunHae’nin “Kayıttayız” şeklinde tweet atıp, video ve foto paylaştıkları günler başladı ve bu dönem tahmin edeceğiniz gibi uzun sürdü. Aslında şu, şu ve şu videolar sonrası ben ortaya çıkacak şeyden baya endişeliydim. Ölmüş bir prodüktör ve oyuncak köpekle oynayan bir EunHae. Hmm.

Neyse bu esnada SS5 Osaka‘da bir açıklama bizi bekliyordu. Buna göre EunHae 2014 başlarında Japonya’da full albüm yayınlayacaktı ve bir konser turnesi düzenleyecekti.

Evet. Her şey Japonlar için! (şınav çekerek okuyunuz)

BbkFKGKCIAELtw0 (1)

Neyse biliyorsunuz ki sadece üç gün önce gecenin vakti birden teaser fotoğrafı geldi ve EunHae’nin Still You adlı bir dijital single yayınlayacağı açıklandı. Tabi ben burada biraz şaşırdım çünkü yukarda bahsettiğim tüm o twitterdaki kayıt muhabbetleri o kadar uzun sürmüştü ki sadece 1-yazıyla-bir! şarkı beklemiyordum, onca kayıttan sonra en azından mini albüm olur diyordum. Şimdi “E Japonca albüm çıkacakmış, onu kaydetmişlerdir o kadar zaman.” diyebilirsiniz (evet sürekli sizi konuşturuyorum zihnimde). Ancak bir fotoğrafta Donghae “Kayıttayız” dedi ve bir kağıt fotoğrafı paylaştı, üzerinde Love That I Need yazıyordu. Parça zaten Japonca olarak yayınlandığı için albüme tekrar konması saça, koyacaklarsa bile tekrar kaydetmezler diye düşündüm ve otomatik olarak aklıma Korece albüm fikri geldi. Üstelik Still You ile tam olarak bir comeback yapılmayacak gibi çünkü parçanın ilk olarak SMTown Week‘te Super Junior‘ın Treasure Island konserinde seslendirileceği söylendi. Bunun anlamı promosyon dönemi olmayacağı sanki? Belki bu önden verilir, asıl albüm sonraya saklanmıştır diye asla gerçek olmayacağına emin olduğum bir arzum var bu nedenlerle. (Bugün Donghae yine kayıtta olduklarını söyledi Instagram’da bu arada. İstiyorlar ki Kimbap kalan iki gıdım aklını da yitirsin)

Still You‘ya geri dönersek, bir ay önce Londra’da MV çektikleri haberini bizzat Donghae’nin twitter bombardımanı sayesinde öğrenmiştik. Duyar duymaz soft bir parça olabileceğini düşündüm çünkü sokaklarda çekildiği için dans parçası olmadığı kesin gibiydi (Malum SM için dans=kutu) ama tabi yine de tahmindi. Özellikle Donghae şöyle videolar paylaşınca “Bunlar bu modla nasıl romantikleşecek?” demedim değil ama becermişler. Yine onca EunHae güzellemesi içinden funky bir parça seçilecek diye ödüm kopmuştu ama bu kez SM işi çocuklara bıraktı tamamen ve umarım ne kadar akıllıca bir şey yaptığının farkındadır.

Parçanın sözleri Donghae’ye ait, müziğinde ise Team One Sound da katkıda bulunmuş. Şarkının biz ELF için bir diğer önemi ise direkt bize 8. yıl hediyesi olarak sunulması. Bunu öyle laçkalaşmadan, öyle göze sokmadan ve mütevazı bir tavırla yapmışlar ki, tekrar bu adamları seviyor olmaktan gurur duydum açıkçası.

Sözler ayrılık sonrası bir sevgiliye yazılmış gibi. Hala onu sevdiğini ve ayrılığı atlatamadığını anlatıyor Donghae. 8. yılını devirmiş bir gruptan gelmesi tam da bu nedenle manidar. Donghae bir gün grup dağılırsa ya da fanların çoğu onları bırakırsa nasıl hissedeceğini anlatmak istiyor bence, şarkının ELF’e yazıldığını göz önüne alınca bu şekilde yorumluyorum.

BbsuO9tCUAIvApE (1)

Klibe geldiğimiz zaman ikilinin Super Junior M‘in Perfection döneminden kalma bir şapkanın (Bkz: Üstteki foto) peşinde dolandığını görüyoruz…demeyeceğim tabi. Klip baştan sonra göze hitap eden ve içimizi sıcak hislerle dolduran bir klip olmuş. Beğenmediğim bir nokta yok ama gözüme batan iki nokta var. İlki Donghae’nin arabaya sağdan yanaşması ancak sonra sürerken solda oturması. Neden yönetmen oradan binmesini istemiş gerçekten bilmiyorum, belki yol tarafında kalmadığı içindir. Her nedense saçma ama tüm o güzellik adına affediyorum.

tumblr_mxxrg7od5R1skwb9lo2_250 (1)

 

Bir diğeri ise Eunhyuk’un o parlak kıyafeti giydiği sahne. Klibin kalan kısmıyla alakasız, muhtemelen şu uğradıkları butikte çekilmiş bir sahne olduğu için koydular (Butik derken çekimler sırasında uğradıklarını duyduğumuz bir mekandan bahsediyorum). Gerçi Eunhyuk dolanıp durduğu için (Çünkü Hae klas mekanlarda takılan, lüks arabalar süren zengin bebesini, o işte işçilerle selamlaşıp, kamyonu “Az sağa yanaş” diye park ettiren halk çocuğunu oynuyor :P) “Bir de mağazaya uğramış” şeklinde düşünülüp, klibin kalanıyla bağlantı da kurabiliriz.

Sonuç olarak devamının geleceğini umuyorum ve Still You kalbimi her şeyiyle kazandı. Beynimde bir yerlerde sürekli Donghae “Acik do nan” Eunhyuk “Kıdarenoğğ” deyip duruyor^^

Sözü/Müziği Donghae ya da Eunhyuk’a Ait Diğer Parçalar

Gelelim Eunhyuk ve Donghae’nin diğer parçalarına. Üstteki parçaların hepsi ikili olarak söyledikleri parçalar ve çoğunun söz ya da müziğinde katkıları var gördüğünüz gibi. Şimdi ise çok derinine inmeden, hızlıca ikilinin beste ya da sözüne katkıda bulundukları diğer parçaları paylaşacağım. Bu parçaların toplu olarak bir yerde bulunduğuna rastlamadım çünkü Wikipedia’da bile listeye eklenmeyenler var.

Eunhyuk üstteki parçalar içinde I Wanna Love You‘da katkıda bulunmanın dışında So Cold‘un da sözlerini yazmıştı biliyorsunuz. Bunun dışında SJ’in TVXQ ile birlikte seslendirdiği Show Me Your Love Eunhyuk’un söz yazımına katkıda bulunduğu en eski parça sanırım.

Yine bir diğer Eunhyuk’un söz yazımına katkıda bulunduğu parça ise Don’t Don albümünden I am.

One Love yine Eunhyuk ve Donghae’nin ortak çalışması. Özellikle canlı Eunhyuk ve Junsu performansını sevdiğim için SJ versiyonunu değil, onu paylaşıyor ve HyukSu dostluğunu kendimce yad ediyorum.

Eunhyuk ve Donghae ortak çalışmalarından bir diğeri ise A Short Journey. Parçanın sözleri Eunhyuk’a müziği Donghae’ye ait. Bu parça Kangin skandallar dolayısıyla sıkıntılı bir dönem geçirirken ona hediye olarak yazılmış bir parça. O askere gitmeden kaydedilmiş, sonrasında Bonamana Repackaged albüme eklenmiştir. O yüzden benim için çok ayrı bir öneme sahip çünkü Suju dostluğu çok başkadır.

Eunhyuk’un söz yazımına katkıda bulunduğu bir diğer parça Mr. Simple albümünde yer alan ve grubun f(x) ile kaydettiği Oops. Parçada herkes kendi kısmını yazmış yani diğer söz yazarları doğal olarak Donghae, Leeteuk, Heechul ve Shindong oluyor.

Son olarak (tabi kronolojik olarak en son So Cold ama) Sexy, Free and Single albümünde Gulliver‘ın sözleri Eunhyuk’a aitti. Benim albümde favori parçalarımdandır, gaza gelmek istediğimde açar açar dinlerim.

Gelelim Donghae’ye. Zaten yukarda bir çuval dolusu parçasından bahsettik. Toparlarsak Beautiful, I Wanna Love You, First Love, Still You, One Love, A Short Journey, Oops Donghae’nin söz yazımı ya da bestesine katkıda bulunduğu parçalar. Bunun dışındaki parçaları da altta kısa kısa vereceğim.

Mr. Simple albümünde Y parçasının sözleri Donghae ve Chance’e (Team One Sound) ait, bestesinde de yine ikilinin adı var ama Super D de katkıda bulunmuş. Albümden favorilerimdendi.

Donghae tabi ki oynadığı dizilerin hepsinde soundtracke katkıda bulunmuştur. İlk örneği It’s Okay Daddy’s Girl için Ryeowook ile sözlerini yazıp besteledikleri Just Like Now.

Skip Beat dizisi içinse bu kez yine Henry ve Team One Sound‘dan Chance ile birlikte That’s Love‘ı ortaya çıkardılar.

Dizilerden gitmişken en son oynadığı Panda and Hedgehog soundtrackindeki yine kendi seslendirdiği Plz Don’t ve Don’t Go parçaları da ona aittir.

Sadece diziler değil, mesela Strong Heart (biliyorsunuz Leeteuk, Eunhyuk ve Shindong uzun süre programın kadrolu konuklarıydı) için de şöyle bir Logo Song yapmışlığı var.

Bunun haricinde As One grubuna Only U adlı söz ve müziği kendisine ait parçasını vermiş, şarkının bir kısmında onlara eşlik de etmiştir.

Tekrar Super Junior parçalarına dönersek tuhaf bir şekilde Donghae’nin bir tane daha Only U parçası var ancak bu kez sözler ona ve Leeteuk’a ait ve parça Super Junior SPY albümünde yer alıyor. Dinlendiren parçalardan, zaten Donghae parçalarının böyle bir özelliği var.

Son olarak yine aynı albümde söz ve müziği Donghae’ye ve Kwon Sung Il’e ait olan Haru vardır bir de. Yine bebeğimden beklenecek şirinlikte bir parça. (Şu ana dek fangirllüğümü iyi dizginlemiştim bence artık zamanıydı)

Aslında hepsi aklımda olduğu için bu yazının kısa zamanda bitmesini ummuştum ama neden asırlar boyunca yazdım gerçekten bilmiyorum. Umarım birileri sonuna dek okumuştur (buna hiç ihtimal vermiyorum). Dua edin EunHae Korece albüm dileklerim kabul olsun da kısa zaman içinde tekrar yazayım. Şimdilik bye.

tumblr_mxy2pniFUW1qmvqero3_500

28 comments on “Still You ve Gölgede Kalan Diğer Donghae&Eunhyuk Şarkıları

 1. sonuna kadar okuduuuum. ama bağlantıları tıklamadım tıklıcam yorum sonrası çok beğendim öldüm dediğim olacaktır ama bunu gizli tutayım dedim (yalan-yorumu yazayım sonra üşeniyorum dedim aslında)
  sabah klibi izledim vee senin şi,pır kalbine acıdım tabi bir de haberdar ettiğim, senin de tahmin ettiğin, tahmin edeceğini bildiğim bir isteğim olduğunu belirttim. face e gelcem kimbap ben zaten belki de ilk kez bi isteğimi yapcan bence malum konuda. sen yapmasan da içindeki eunhaeci duramayacak işallah 😛
  yazıya baktım da yuh arkadaş neler de bilirmiş benim minik kimbapım dedim (sevgi doluyum – ilginç)
  çok bilgilendirmişin yine okuyup aydınlanacaktım ki dinlemeden olmadı dinleyip aydınlanayım soora yine konuşuruz 🙂

  • Neyse okumana da şükür, dinlersin de umarım bir ara^^
   İçideki şipır tabi ki de rahat durmadı ve beynim teaserdan beri tam gaz çalışmakta, hiç endişe etmeyiniz gönül dostlarım 😛
   Sevgi dolu olduğunu görünce bi yadırgadım, bi tüylerim ürperdi, oda kaynağını bilmediğim bir soğuk hava dalgasına kapıldı…

 2. Ellerine sağlık Kimbap. O kadar güzel derlemişsin ki, açıp hepsini en baştan dinlicem.

  Donghae’nin bütürn şarkılarında cidden dinlendirici, sakinleştirici hava var ve bunu çok seviyorum. Umarım devamı daha fazla gelir.

  Kangin için besteledikleri şarkı kalbimi her seferinde kalbimi bıçaklıyor. Bu kadar güzel grup nasıl olur ^_______^

  Emeğine sağlık.

  • Teşekkürler.
   Bunlar çoğu yerde yok, hatta bir kısmını bırak ELFi ikilinin fanlarının bile bilmediğine emin olduğum için yazdım. Madem yıllarımı verdim bu iki salağa, insanlar faydalansın dedim 😀

 3. Eline emeğine sağlık hocam çok severek okudum ve sayende bilmediğim bir çok bilgi aldım yine bunun için ayrıca teşekkürler :’) Bi bu kadar daha olsa severek okurdum ve umarım istediğin gibi dolu dolu bir EunHae Korece albüm yaparlar da sende donatır sın buraları 🙂

 4. Donghae ve Eunhyuk un bir parçasını yıllar önce dinlemiştim. o aralar çok takip ederdim. uzun süre haber alamıştım.. demek haberlerini buradan almak nasipmiş. vay be görmeli neler neler yapmışlar.

 5. çok güzel bir yazı olmuş her zaman ki gibi kaarşim ellerine sağlık :’)

  hepsiciğini okudum şarkıları da dinledim aydınlandım bir bir oh Allah razı olsun kashdfhjdsjad

  şarkılar çohoş bu arada.. zaten bildiğim şarkılardı bir çoğu ama bilgilenip dinleyince daha bi güzel geldiler asjdfjhfdshj

  Korece albüm gelsin şöyle dolu dolu, kimbap yazı yazsın yine yareppim amin dspodıfdsadfj

 6. Ağlayabilirim şu an :’) Çoğunlukla sessiz bir okurum ama bu yazıya yorum yapmadan geçemeyeceğim. 😀 Öncelikle üslubunu çok beğendiğimi söylemeliyim. 🙂 Tabi konu EunHae (dolaylı olarak SuJu) olunca direk fangirl moduna girdiğim yazı boyunca kendi düşüncelerimden parçalar buldum. 😀 Donghae ve Eunhyuk bireysel olarak da, ikili olarak da çok üretken. Müzikal anlamda. Still You teaser’ını görünce “İşte bu.” dediğim bir şarkı oldu, daha sonra da yıldırım hızıyla gelen klip beni benden aldı. Hala da etkisindeyim. *-* Arkadaşlarımla izleyip uzun uzun kritik yaptık asdfgh neyse. Senin de dediğin gibi umarım bu tam anlamıyla bir Kore comeback’i olur ve Japonca albümden önce düzgün bir Korece albüm görebiliriz. 🙂 Eğer haberler doğruysa mayıs-haziranda da Kyu solosu geliyor, ya bir an önce şu haber doğrulansın ya da öleceğim. 😀 Öhöm biasım Kyu da. 😛 Bu uzun yorum için üzgünüm, kendimi tutamadım. ^^ Ellerine sağlık! 🙂

  • Teşekkürler, keşke sesini çıkarsaydın böyle anları beklemeyip 😀
   Tabi EunHae de benim sevdiceklerim olunca yazıya yansımış demek. Gerçi elimden geldiğince profesyonel davrandım ve fangirllüğümü kusmadım ama olsundu^^
   Kyu’nun solosu doğrulanırsa, EunHae Korece albüm gelirse dünyanın en mutlu insanı oliciğim. Umarım bir an önce gelir:”)
   Yorumların uzunluğu için özür dilemeyin, uzun yorum yazanı sadece mutlu eder. Teşekkürler.

 7. EunHae shipper’s queen^^ (dimek istediğimi doğru dimisimdir umarım:’D ) hanımım cok hos ve ayrıntılı anlatmışın bir kez daha 2linin nasıl farklı ve özel olduğunu göstermişsin arigato ~~

 8. sonuna kadar okumamak???? Lütfeeen 😀
  Bir EunHae delisi bu tip fangirl kaynaklı yazıları okumalıdır. Hele de bu kadar kaliteliyse de..

  Ağzına eline sağlık. Çok zevk alarak okudum.. Diğer bütün SJ konulu postların gibi.

 9. Bu nasıl bilgi dolu bir yazıdır öyle :O Yazmak için ne kadar emek harcadığını tahmin bile edemiyorum, ellerine bilgilerine sağlık Kimbap. Bilmediğim bir sürü şey öğrendim ve bunca şeyden bihaber yaşarken nasıl kendime ELF diyebildiğimi düşünüp kendisi’mi kınadım 😀

  Donghae’nin klipteki hali için “halk çocuğu” benzetmesi süper olmuş. Sonlara doğru kendini gösteren fangirllüğün için ise sana mikemmel bir şarkı armağan etmek istiyorum. Şarkının adını bilmiyorum ve araştırmak da istemiyorum ama sözleri yanılmıyorsam “Bebeğim oldun daha ilk günden” şeklinde, ha ha 😀 Bu kıro yorumumun sonuna gelirken yazı için teşekkür ediyor ve daha nice yazılara diyorum^^

  • Belki ben bu ikiliye fazla odaklandığımdandır Kendisi, kendini kınama^^ Çoğu ELF bilmiyordur eminim, malum adamımız çok ve hepsine vakit ayırmak, her yaptıklarıyla ilgilenmek çok zor 🙂
   Fangirllüğümü iyi dizginledim bence, aslen fangirl yazısı olaydı duramazdınız buralarda 😛

 10. Blogunun pasını alacağın zamanı o kadar bekledikten sonra yazını yorumsuz bıraktığım için utanıyorum sunbaenim.Gün bu utancı temizleme günüdür 🙂

  Şimdi…Önce Still You dan başlamam gerekirse.Sevdim ben bunu bayağı.Klipte şarkı da çok hoş olmuş.Donghae’nin sanki ağzında şeker varmış gibi şarkı söylemesini seviyorum.K.R.Y yanına eklenmiş Sungmin ve Donghae’yi de çok seviyorum.Dinlerken huzur veriyor sesi.Klipteki parlak kıyafetli kısma gelince şarkının değişip dansa başlayacaklar filan sandım itiraf ediyorum.Çok alakasız cidden.

  Beautiful, I Wanna Love You performanslarını çok sevdiğim şarkılardı.Şarkılarda Donghae’nin parmağı olduğunu sayende öğrendim.Şarkı sözlerini anlamadığım için performans ve müzik odaklıyım öncelikle.(Çevirili hallerini çok sonra keşfettim zaten 😦 )

  First Love’ı daha önce sadece bir kere dinledim.Bir de bu yazıda karşılaştım.O zaman da hoş gelmişti şimdi de öyle.

  Ben SUJU’ya bulaştığımda Oppa Oppa bile eskimişti.Donghae’nin buradaki hali hep farklı geliyor.Sevmiyorum sanırım o konser performansı.Donghae’ye yabancılaşıyorum.Sebebini de bilmiyorum.Hyuk için aynısı söz konusu değil ama.Hem eğlencesi hem de bu sebepten Shindong’un çektiği klibi izlemeyi tercih ederim her zaman.Ben şarkıyı sevmiyorum niye zorluyorsam hâlâ.

  Oh No…Buna bayılıyorum işte.Hala çok eğleniyorum bu performansla.Hem danslar hem de müzik çok eğlenceli.

  Hello…İlk defa izlediğim bir performanstı.Bu tarz direk fancamler olunca çok fazla bir şey anlamıyorum maalesef.Aynısı So Cold için de geçerli maalesef.SM bunları temize çeksin lütfen…

  I Wanna Dance…Bu sevdiklerimden işte.Hem de çok.Hem klibe hem danslara hem de şarkıya bayılıyorum.Japonca olmasına rağmen.Donghae’nin saçı hariç 🙂 Bu sürtük sarısı saçı sevmiyorum yaaa.Donghae de bu kadar yeniliği sevmiyorum.Hyuk sonuna kadar yapabilir ama maymuna her şey yakışıyor 😛 Donghae bir daha yapmasın, Jonghyun da bir an önce kurtulsun bu sürtük sarısından.(Belki dileklerin kabul olduğu bir an’a denk gelir diye onu da sıkıştırdım.çaktırma)

  Love That I Need.Slowlar yakışıyor bu pisliklere.Japonca da Korece de olsa farketmiyor.Bu da sevdiklerimdendi.

  Oops’ta herkesin kendi kısmını yazdığını biliyordum ama A Short Journey, Y ♥ , Only You (Yesung’un uri diye girişleri ♥) Haru ♥şarkılarında parmağı olduğunu bilmiyordum. Çok sevdiğim şarkılardı onun da işin içinde olmasına sevindim.Hatta gururlandım.

  Anammm Hyuk pek öksüz kaldı.Sanki hep Hae mi yazdım ne? Onun da Gulliver’i var işte.O da çok eğlenceli.

  Ve EunHae.Beni SUJU’ya bulaştırdığında niye bunları birbirine yakıştırıp, EunHae is real modunda insanlar diye yadırgamıştım.Sonra noldu?? Sonrası iyilik, güzellik…
  Bu ikili için söyleyebileceğim en önemli şey.Önyargılarımı yıkıp, farklı pencelerden bakmamı sağlamaları oldu.Çok farklı bir noktadalar.Çok fazla sevdiğim sıpalar var Kpop aleminde.Yenileri de ekleniyor zamanla ama EunHae her zaman çok farklı bir konumda.Aynı zamanda SUJU da öyle.SUJU ailesini çok seviyorum.Onlar bizim evin oğlanları modundalar.SUJU gerçek bir aile.Bunu da sonuna kadar hissettiyorlar.Daha da büyük bir aile oluyoruz böylece.Yaşadıkları sıkıntıları da bu ailenin gücüyle atlatacaklardır.Çünkü onların arasındaki bağ çok kuvvetli.

  Gecikmiş yorumum için umarım affedilirim ♥ Her şeye tek tek değinmek istediğim ama bunu yapacak halet-i ruhiyeye de bir türlü sahip olamadığım için bu kadar gecikti.Ama böylece her yazmayı deneyişimde tekrardan aynı şarkıları dinlemiş oldum.Kârdayım yani.

  Oldukça dolu ve bilgilendirici bir yazıydı.Teşekkürler.♥

  Çok gevezelik ettim.Okuma bence.

  • Şimdik şarkılar hakkında yorumlarının büyük bir kısmına katılsam da sürtük sarısı olayına katılmıyorum. Jjong artık boyasın OK ama sarı ile Donghae sürtük değil anca melek gibi oluyo tonu nolursa olsun. Bence siyaha çabuk dönmüştü geçen sene, umarım tekrar açar. Tabi asıl dileğim tekrar turuncu olması ya da siyah ve uzun saç ama yapmıyu:'(
   Ve evet SJ kocaman bir ailedir ELF ile birlikte♥
   Canım istediğin zaman yorum bırakabilirsin, geç erken mühim değil. Takılmıyorum bunlara biliyosun hoobaenim^^
   Uzun yorumlar♥Ben ayrıca. Teşekkürler *-*

 11. Blogunu yeni hatim ettim. Bir sürü izlencek flim ve dizi çıktı sayende bende japonyaya gitmek istiyorum ya o kadar parayı nerden buldunuz .d bu arada blog türkçeydi değişniş dili ne oldu acaba bende sizinle görüimek istiyorum astreatıdatakip ediyorum böyle benim gbi jpon kore anime fanlatınn bulunması bebi mutlu ediyor .d

  • Teşekkürler öncelikle.
   Valla parayı herkes farklı yollardan bulacağından o konuda tavsiye veremem maalesef:P
   Bir de blog hala Türkçe?
   Türkiye’de artık sayısız anime, kdrama, kpop vb. fanı var^^

 12. Geri bildirim: D&E – Ride Me Albümü | Kimbapsushi's Blog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s