SM Ayrılıkları – Kris ve Hangeng Karşılaştırması

tumblr_m5vvhlCW6A1qhwh31o1_500

Kpopla ilgilenen hemen hemen herkesin bildiği gibi birkaç gün önce EXO üyesi ve EXO M lideri Kris’in bağlı olduğu şirket SMEnt’e dava açtığı haberi düştü ortamlara. Tabi bunun anlamını hepimiz biliyoruz, kontrat iptali için dava açmak demek, grubu ve şirketi bırakmak demektir.

Açıkçası artık EXO pek ilgilendiğim bir grup olmadığından bu konu hakkında pek görüş belirtmedim, sessizliğimin bir diğer sebebi ise ülkemizde yaşananlardı. Konuyu ilk etapta pek takip edemedim ancak sonrasında mevzuyu yakaladım ve yazı yazma gereği hissettim. Buna beni en çok iten sebeplerden biri özellikle geçmişteki SM ayrılıklarına dair kurulan -mişli -muşlu ama bir şekilde bilmiş cümleler ve bilgi kirliliğiydi.

Konuya daha tam olarak girmeden söylemem gereken bir şey var. Ben bu mevzuda taraf tutmuyorum. İki tarafın da kendince hatalı/haklı olduğunu düşünüyorum. SM gruplarını ezelden beri severim, en sevdiğim iki grup SJ ve SHINee bu şirketten çıkmış gruplar bir kere. Ancak asla şirket sevdalısı olmadım ve herkesten çok eleştirdim SM’i bugüne dek. Bu bilgiyi cebinizde tutun lütfen.

Bir diğer mevzu ise Kris hiçbir zaman sevdiğim üyelerden değildi EXO’da. Ancak hiçbir zaman da antisi olmadım. Yani ne SM’e ne de ona bağlı falan değilim. Bu yüzden üstte dediğim gibi, iki tarafa mesafem eşit.

Biliyorsunuz SM’de böyle ayrılıklar yaşandı daha önce. Bunlardan en önemlileri JYJ ve Hangeng idi. DBSK üyeleri Junsu, Yoochun ve Jaejoong birleşip şirkete dava açtı. Kısa zaman sonra, aynı sene bu kez Super Junior üyesi Hangeng şirkete dava açtı. Davaların görünürdeki açılma sebeplerini hepimiz biliyoruz. Kölelik sözleşmeleri muhabbeti, idollerin çok çalıştırılıp karşılığını alamadıklarını düşünmeleri, şirketin kendileri adına karar vermesi vs. Ancak bu özellikle Hangeng açısından pek böyle değildi (görünürde böyle olsa da), o kısma değineceğim az sonra.

Öncelikle SM’in idollerini çok çalıştırdığını düşünmekle beraber diğer şirketlerle karşılaştırıldığı zaman çok da uçuk bir fark olmadığını düşünüyorum. SM’in bu anlamda bu kadar göze batma sebebi hem popüler olması hem de bir kez adının kötüye çıkmış olması. Korelilerle kısa da olsa bir süre çalışmış biri olarak fazla çalışkan olduklarını, iş konusunda katı olduklarını ve herkesin gerekirse kanını akıtarak çalışmasını beklediklerini gözlerimle gördüm. En yüksek konumdaki adamın yerden çöp topladığını, broşür dağıttığını gördüm, öyle söyleyeyim -ki Asya toplumlarının çalışkanlığı şaşırtıcı bir bilgi değil kimse için zaten.

Kpop sektörü de aynı. Bir kere popüler ve göz önünde olmalısınız, bu sayede fan sayınızı arttırabilir ya da mevcut fanları elinizde tutabilirsiniz. Kpop yurt dışına da açılmış bir sektör aynı zamanda, bu yüzden uçaklar ikinci eviniz olmalı. Albüm promosyon dönemi de çoğu ülkedekine nazaran zahmetli. Arka arkaya bir dolu canlı müzik programına katılmalısınız. Fanlar bunları yorucu görmüyor genel olarak çünkü onlara göre 3-4 dklık performanslar. Ancak öyle değil. O gruplar çoğunlukla ön çekim yapıyor, ardından defalarca prova ediliyor performans ve sizin o 3-4 dakikada izlediğiniz şey için aslında gece yarılarına kadar çekimler yapılabiliyor. Üstelik üst üste gerçekleşiyor bunlar ve gruplar ertesi günkü performansı iki saatlik uyku sonrası falan sergiliyor. Bunun haricinde TV ve radyo programları falan derken çalışma temposunu siz düşünün.

Bu promosyon dönemi SM’e has değil, tüm şirketler için hemen hemen aynı. YG program seçebiliyor ama, kendi mekanı SBS’in çok dışına çıkmıyor ancak onların tüm idolleri de bu işten memnun değil mesela. Bir 2NE1 üyesi Heechul’a “Ne güzel siz tüm programlarda performans sergileyebiliyorsunuz.” demiş mesela Heechul yorgunluktan yakınırken. Yani bazı idoller de daha fazla çalışmak istiyor olabilir. Ancak bu şirketin tercihi gördüğünüz gibi.

Kpop sektörü böyle bir sektör. Yükselecekseniz bir şirkete ihtiyacınız var, şirkete bağlıysanız da kendinizi onlara bırakmaktan başka çareniz yok. İdoller salak değil, çoğu eski örnekleri görüp, bunları bilerek düşüyor bu yollara. Onlar da, aileleri de bu işin kolay olmadığını biliyorlar. Maalesef acımasız bir sektör ama bu dünyanın çoğu yerinde böyle. Yine de mesela bizler Türkiye’de kimin hangi plak şirketine bağlı olduğu ile pek ilgilenmezken Kpop söz konusu olunca haberdar olmak durumunda kalıyoruz çünkü şirketler sanatçılar adına karar verenler her zaman.

Ha ben bunu onaylıyor muyum? Tabi ki hayır. Bana kalırsa şirketlerle, başta SM ile alakalı değiştirmek ve düzeltmek istediğim o kadar çok şey var ki yazmaya kalksam bitmez ki o başka yazının konusu.

Biraz geçmişe dönersek Kpopla ilgilenmeye başladığım dönemler, 2009 sonlarıydı yani JYJ ve Hangeng ayrılıklarının taze olduğu zamanlar. O zamanlar direkt idollerin yanında yer aldım ve SM’i suçladım. Sonra görüşlerim bir nebze değişti ancak hala SM’i haklı buluyor değilim, sadece artık idolleri de %100 haklı bulmuyorum.

3vs2

Öncelikle sözleşme olayından bir bahsedelim. Bugüne dek hiçbir idol SM’in onlara zorla sözleşme imzalattırdığını iddia etti mi? Hayır. Bu durumda idol hayatlarının tüm kontrolünü şirkete gönüllü bir şekilde bırakanlar yine idoller oluyor. Bu sözleşmeleri çocuk yaşta imzalayanların da aileleri denetiminde bunu yapmaları gerektiğine göre ya bu idoller bu maddeleri gönüllü bir şekilde kabul etmiş ya da aileleri buna ön ayak olmuş. İlk ve en büyük hata budur idoller açısından.

SM idolleri sömürme hakkına sahip değil tabi ki ancak ortada imzalanmış bir sözleşme varken olay biraz alan razı veren razı noktasına da gelmiyor değil.

Tabi ki idollerin hatadan geri dönme, yaptıklarına pişman olma hakları var. Belki bu kadarını ön göremediler, muhtemelen artık dayanamayacaklarını hissettiler. Sonuçta bu alınması kolay bir karar değil. Ben hiçbir idolün şirketten ayrılmasına da, şirkete dava açmasına da karşı değilim. Gruplarını geride ve eksik bırakmaları canımı sıkan şey oluyor ama herkesin bir noktada bencil olması da gerek bence. Bu yüzden bugüne dek SM’den ya da başka herhangi bir şirketten ayrılan, ayrıldığı şirkete dava açan hiç kimseyi bu davranışı için suçlu bulamam, sadece bazı sonuçları düşünerek eleştirebilirim.

Kris’in ayrılığından önce, sürekli onunkiyle karşılaştırılan Hangeng ayrılığından bir bahsetmek istiyorum çünkü bazı açılardan fazlası ile benzer gözükse de, bazı açılardan çok farklı ayrılma şekilleri. Timeline’ıma o konuda gözlerimi kanırtan saçmalıkta sözler düşüp durdu ve dayanamadım kısacası.

Öncelikle Hangeng’in pozisyonu neden farklıydı? Hangeng Super Junior ile yola çıktı ancak Super Junior aslında Super Junior ’05 ismi ile çıkmış bir proje grubuydu. Bu tür grupların kökeni aslında Jpop’tan ve Johnny’s şirketinden geliyor, SM ve çoğu şirket ilk başlarda bu işlerde hep Jpop’a öykündükleri için SM de böyle bir proje grubu yapmak istemiş. Proje grupları dağılma amaçlı çıkan gruplardır. Pişen üyeler mezun olur ve ya başka gruba geçerler, bazen oyuncu olurlar ya da eğlence sektörüne yönelirler. Hepsi müzikal anlamda ve dans anlamda yetenekli kişilerden seçilir ancak üyenin oyunculuğa ya da eğlence sektörüne eğilimi daha güçlüyse o alanlara yönelir.

Han-geng-second-album

Super Junior ’05 de aslında 2005 yılında çıkıp, bir iki single sonrası dağılması planlanan bir gruptu. Üyeler kendi alanlarına, yeni müzik gruplarına falan dağılınca Super Junior ’06 projesi başlayacaktı. Adı üzerinde juniorlar büyüyünce yeni juniorlar gelecekti. (Sanırım SM şu anda SM Rookies ile benzer bir şeyi amaçlıyor).Ancak Super Junior ’05 şirketin beklemediği bir başarı yakaladı, kendi fandom rengine kadar seçen, sadık bir fandom edindi ve şirket grubu devam ettirmeye ve sonlarındaki ’05 ibaresini atmaya karar verdi. Kyuhyun gruba eklendi ve Super Junior resmi bir müzik grubu olarak çıkmış oldu. Tabi grubun tanındığı ismi değiştiremediler. Bizim 30luk bebelerimizin “Junior” olarak kalması da bu yüzdendir. Ha gerçi hala bazı sivri zekalılar bunu aşağılama ya da espri amaçlı kullanıyor, o ayrı. (sahi hala bu espriyi yaparak komik olduğunu sanan kaldı mı?)

Şimdi bu tarihçeye neden girdim? Çünkü Hangeng’in asıl derdi, çok sonraları verdiği röportajların da ışığında gördüğümüz gibi, oyuncu olmaktı. Hangeng ilk baştan beri oyunculuk yapmak istiyordu ancak şirket ona bu fırsatı vermedi (ki bence haklı sebepleri vardı). İlk yıllarda çok kazanamadığını söyledi Hangeng, gerçi sonra iyi kazanmaya başladığını, ev falan aldığını da eklemişti. Eh bu da normal bence, eski Kpop grupları şimdikiler gibi değildi, daha büyük zorluklardan geçtiler. ELF, Cassiopeia ya da VIP gibi fandomlar bu dediğimi iyi anlayacaktır.

Hangeng aynı zamanda SJM lideri olduğu için grubun Çin’deki faaliyetlerinde Koreli üyelerin sorumluluklarını da taşımak zorunda olmaktan yakınmıştı ayrıldıktan sonra. Dil probleminden yakınmıştı ki bana göre orada biraz saçmaladı. Çin’deki programlarda diken üstünde olduğunu söylemişti. Üyeler kalkıp Çince küfür edecek değil ve hep tercüman da vardı, bu yüzden bu ifadelerini saçma buldum. Üstelik SJ üyeleri en başından beri uyumludur, Çin programlarının aptal gereklilikleri karşısında bile gık demez, program eğlenceli olsun diye ellerinden geleni yaparlar.

Yine de bana göre Hangeng’in ilk başta dağılma amacıyla kurulmuş bir grupla çıkış yapmış biri olarak ayrılma hakkı vardı bir yerde, özellikle de oyuncu olmak istediğini düşünürsek. Ancak SM de onu hemen dizi ve filmlere itelememe konusunda haklıydı, doğru zaman gelince yapıyor çünkü SM. Şu an tüm SJ üyelerinin bireysel bir dolu faaliyeti var ve hep yetenekli oldukları alanlarda. Yani Hangeng biraz daha dayansaydı, istediği noktaya ulaşacaktı muhtemelen. SM grubun daha bir yerini pekiştirmesini ve üyelerin tanınmasını bekliyordu muhtemelen. Hangeng o zaman tanınmıyordu bile, kim onu dizide oynatmak isterdi ki? SM nüfuzunu kullanarak rol kapsa bile gerisi gelmeyecekti, gerçekçi olalım. Yine oyunculuk peşinde koşan Kibum’ın hali ortada.

Bu konuda ırkçı tanımlamalarına da ayrıca gülüyorum. Irkçı bir şirket en başından Çinli üye almaz. Üstelik Hangeng’in şikayetçi olduğu konular arasında asla Koreli üyelerden farklı muamele gördüğü gibi bir madde yoktu. İzinsiz çalışma muhabbeti de döndüğünü gördüm mesela ki o hükümet ile alakalı idi ve SM ile bir alakası yoktu. Çalışma izni çıkmadığı için Hangeng performansa yüzünde maske ile çıkmıştı ki Hangeng bile bundan bahsederken ülkedeki sistemi eleştirmişti, SM’i değil. Zaten Heechul da sonra maske ile çıkarak kendince tepkisini gösterdi sisteme karşı.

Irkçılık demişken, SM onca grubundan ilk solo çıkış yapma fırsatını kime verdi dersiniz? Henry. Henry de Çinli, ırkçı davranan bir şirket böyle altın bir fırsatı ona verir miydi? Üstelik Henry şu an Koreliler tarafından Real Man’in etkisi ile çok sevilse de geçen yıl solo çıkış yaptığında şimdiki gibi popüler değildi. Bu noktada tüm Korelileri de birkaç netizen yorumuna dayanarak ırkçılıkla yaftalamanızın saçmalığına değinmek isterim. Şu an Henry neredeyse Heechul’dan çok seviliyor mesela Kore’de.

Bir başka bilinmeyen detay ise Henry’nin başlarda Super Junior için düşünülmüş olması ancak “orijinal kadro” takıntılı fanların tepkisinden korkularak Super Junior M kadrosuna alınmış olması. Yani SM’e kalsa Henry daha bile hızlı popüler olacaktı ancak bunu engelleyen bazı şeyler oldu. Yine de Henry SJM öncesi SJ’in Don’t Don performansları ile ortamlara girdi aslında. Özet olarak SM’in eleştirilecek çok yönü var ama doğru yerden saldıralım lütfen.

Toparlarsak Hangeng istediği amaca istediği hızda ulaşamadığından ayrıldı, bu yüzden ona kızmıyorum ama SM’e de tam olarak kızamıyorum. Hangeng’e kızdığım nokta üyelerden saklanarak avukatlarla görüşmesi, gizli gizli evden eşyalarını yavaş yavaş Çin’e göndermesi ve yine gizlice davayı açıp, ortalıktan tüymesi ve tüm bunları yıllar sonra kıkırdayarak anlatması. Hangeng’i hala SJ’in bir parçası olarak görüşüm, o röportaj sonrası son buldu.

SJ her zaman, ayrıldıktan sonra bile onu grubun parçası olarak gördü. Konserde uzatılan Hangeng posterlerini alıp salladılar, hep 13 kişi olduklarından bahsettiler (Hyukjae daha 2013’te EXO üyeleriyle konuşurken “Biz de 13 kişiyiz” dedi), arkasından sayısız kez göz yaşı döktüler, hep sevgiyle bahsettiler… Kısacası ben Hangeng’i tüm bu duygusal mevzulardan dolayı eleştiriyorum, yoksa bana göre hayallerinin peşine düşmesi eleştirilecek bir şey değil. Aynısı Kris için de, JYJ üyeleri için de geçerli.

Bu arada Hangeng ve Siwon daha bir ay kadar önce karşılaştılar ve olay alttaki linkte olduğu gibi gerçekleşti. Geng’e kırgın olsam da (onun da çok umurunda) hoşuma giden bir andı.

140407-hangeng-siwon

SM ile alakalı bir diğer mevzu ise idolleri üzerindeki etkisinin büyütülmesi. Son günlerde bunu özellikle sosyal medyada EXO üyelerinin paylaşımlarından bahsedilirken gördüm. Bunun aksini kanıtlayacak pek çok örnek verebilirim. Mesela Eunhyuk ve Junsu’nun, Junsu şirketten ayrıldıktan sonra gerçekleşen twitter konuşmaları, Eunhyuk’un popüler TV programlarında sayısız kez ondan bahsetmesi, Leeteuk ve Eunhyuk’un radyoda JYJ parçaları çalmaları, üyelerden bahsederken önüne özellikle “JYJ üyesi” sözlerini eklemeleri, Heechul’un pek çok kez Jaejoong’tan bahsetmesi… Hangeng’ten zaten her dakika bahsedebilirler, onun örnekleri sayısız. Kısacası ne onlar SM’den ayrıldı ve SM’e dava açtı diye arkadaşlarını sildiler, ne de SM ağzını açabildi.

Buna değinmişken, bir diğer çok yanlış bilinen mevzuya da değinmek isterim. Benim ve birçok insanın dilinde tüy bitti ancak yeniden söyleyeyim, SM’in CEO’su 2010 yılından beri Kim Young Min’dir. Lee Soo Man kurucudur ancak uzun zamandır eskisi kadar etkili değildir şirket kararlarında. Şu andaki şikayetlerinizi Young Min’e yönlendirmeniz mantıklı olur. Soo Man genel olarak idoller tarafından sevilir, ondan hep “hoca” diyerek bahsederler ve çekinmedikleri, yanında rahat hissettikleri biridir. Teşekkür konuşmalarında Young Min’e teşekkür ettiklerine pek rastlamazsınız ama Soo Man’a teşekkürü asla es geçmezler. Yanında rahat olduklarını vücut dillerinden bile anlayabilirsiniz. Yani şu cahilce “Soo Man onları dövüyü:'(” muhabbetlerini bir keselim artık, yıllardır bekliyorum hala sonu gelmedi.

Soo Man cicişko mu, pamuk şekeri mi peki? A big NO. Tabi ki paragözün teki ancak müzik gruplarının yönetimi ile alakalı şikayetlerimizin adresi daha çok Young Min ve ekibi. Muhtemelen idollere sorarsak da Soo Man’dan önce onlar için sayıp dökerlerdi.

Şimdi tekrar Kris mevzusuna dönersek, bu mevzu üzerine yazı yazmış gibi oldum ancak asıl amacım onun ayrılığı ile Hangeng ayrılığını kıyaslayanlara farkları göstermekti. SJ’in ve EXO’nun çıkışı, gruplar için hedeflenen yol ve gelinen nokta çok farklı. Kalabalık olmaları ile benzetiliyorlar ama SJ’in nasıl çıktığını anlattım üstte. Yani Hangeng’in oyunculuğa istediği hızda geçiş yapamayınca hayal kırıklığına uğraması normaldi. Ancak Kris için bu geçerli değil, o uzun soluklu olması planlanan bir grup ile çıkış yaptı.

Bu noktada “O zomon Kris haksoz mo?” diyecekler bir zahmet birkaç paragraf üste zıplasın, hani suçlamadığımı falan söylediğim…

Ayrılık sonrası tepkilere gelirsek; Hangeng ayrıldıktan sonra SJ çok ortalıklarda konuşmadı. Ancak üzüldüler, ağlandılar, tekrar her şeyin eskiye dönmesini umduklarını, Hangeng’in hala grubun bir parçası olduğunu falan söylediler, hatta özlediklerini söylediler -ki Hangeng’in ayrılmaya sonuna dek hakkı olsa da, habersizce ona yıllarca kardeşlik etmiş insanları terk etmesi biraz sırttan vurmaydı bana göre. Ona rağmen SJ bugün, hala onun hakkında tek bir kötü söz etmiş değildir.

Kris de haklı sebeplerle ayrıldı muhtemelen, üstte sadece Hangeng ile farklarını göstermek için onca konuştum, yoksa Kris’in de farklı ama haklı sebepleri olduğuna eminim. O da görünüşe göre uzun süre bunu planlamış. Şimdi kimse çıkıp da “Bu noktada canına tak etmiş, artık bardak taşmış” mavalları okumasın. Öyle bir günde bavul toplayıp, avukatı arayıp “Hadi benim şirkete dava açak” demekle olmuyor o işler, ön hazırlık yapıldığı bariz. Kris’in uzun zamandır gitmeyi istediği çok net. Geçen yıl ayrılma dedikoduları dolanınca ve Kris Kanada’ya gidince sonra ailesini görmeye gittiğini söylenerek üstü örtülmüştü. Muhtemelen o noktada ikna oldu ya da olmuş gibi davrandı ve bu işi daha planlı yapmaya karar verdi. Eylemin planlı olduğunu düşünmeme tek sebep geçen yıl da buna girişmesi ya da bu işlerin “kocaya kaçma” gibi şipşak halledilecek mevzular olmaması değil. Şu yazıyı okursanız, bu işlerin nasıl birilerini de işin içine katarak ve uzun sürede kotarılması gereken işler olduğunu görürsünüz. Kaldı ki özellikle weiboda yürütülen kampanya, planlanmış bir şey maalesef. Tamamen SM’i hazırlıksız yakalamaya yönelik tasarlanmış bir iş.

Peki Kris bunu planlı yaptığı için suçluyor muyum? EXO üyelerini düşününce evet, SM’i düşününce hayır. Hele ki üstlerde değindiğim bencillik mevzuna dönersek kesinlikle suçlamam. Hangeng’teki gibi olaya duygusal yaklaşırsak keşke böyle olmasaymış denebilir sadece. Bunu twitterda da söyledim ama birileri hemen tek tweetten çıkarımlara girişip ortalardan laf yığdılar, o yüzden umarım anlatabilmişimdir derdimi.

EXO üyelerinin Kris sonrası tavrına gelirsek, üstte SJ örneklerini verdiğim gibi, SM düşündüğünüz gibi milletin twitterına, weibosuna karışmaz, her yazdığına burnunu sokmaz. Soksa TV programlarında Junsu deyip duran Eunhyuk’u sallandırırdı ilk, üstelik o programlar menajerler eşliğinde çekilen ve canlı yayınlanmayan programlar. Konuşulacak mevzular önceden netleştiriliyor. Yani SM istese her türlü Hyuk’un Junsu’dan bahsetmesine mani olurdu ama olmamış, demek ki sandığınız kadar da her boka maydanoz değil. Ki Hyuk’un onlardan bahsetmesi dolaylı yoldan reklamdır, düşünün. (Teuk ve Hyuk’un tam JYJ yeni albüm çıkardığı gün radyoda dakikalarca onlardan bahsetmeleri de var mesela, bariz reklamdı o hareket.)

Yani EXO üyelerinin sosyal paylaşım alanlarında kendi fikirlerini ve hislerini yazdıklarını düşünüyorum. Üzgünüm ama onlar da grubun yeterince birlik olmadığının göstergesi, Kris gider gitmez takibi bırakmaları, arkasından konuşmaları… Ben de yapardım, haklı da buluyorum -profesyonel olarak değerlendirmezsek- ama bunu mümkünse SJ ile karşılaştırmayalım. Ayrılık sonrası tavırları taban tabana zıt üstteki örneklerde göreceğiniz gibi. Ayrılık nedenlerinin muhtemelen farklı olduğu gibi. Ancak tekrar söylüyorum, muhtemelen ben de olsam Tao gibi üzüntümü içimde tutamazdım. Vurgulamak istediğim şey sadece Kris ve Hangeng aynı koşullarda ayrılmadı, ayrılmaları üzerine grup arkadaşlarının tepkisi de aynı olmadı.

Kris’i suçlamasam da keşke bu işin geride kalanları daha az yıpratacak bir yolu olabilseydi demekten de geri duramıyorum. Eğer Kris’in genel olarak oraya ait değilmiş gibi durmasını ve isteksizliğini hissetmeseydim de böyle düşünmezdim ama her şey Kris’in gidici olduğunu ve bunu uzun zamandır istediğini gösteriyor bence. Bu benim fikrim, yazıyı dikkatli okur ve doğru anlarsınız umarım çünkü iki tarafı da haklı ya da haksız bulmuyorum.

Bundan sonrası için EXO’nun gayet güzel devam edeceğini düşünüyorum. SJ üye sayısı daimi olarak değişiyor, SM özellikle kalabalık gruplarda alışık o mevzulara yani konserde koreografi ne olacak gibi saçma mevzular konusunda endişelenmeniz gereksiz bence. Genel anlamda değerlendirirsek Kris ne rapper, ne dansçı ne de vokal olarak yeri doldurulamayacak biri değildi, dürüst olalım. Lider olarak da keza zira liderlik grup adına sözcülük yapmak ya da gerektiğinde Çinde ya da İngilizce konuşmakla sınırlı değildir. Bu yüzden EXO da EXO M de yoluna güzelce devam edecektir. Tabi ki bir süre üyeler üzülecekler, yıpranacaklar ama uzun vadede etkisi azalarak kaybolacaktır.

Çin’de Koreli üyelere ırkçılık yapılma ihtimali de düşük bence, tabi eğer EXO Stanlerde ciddi bir insaniyetten yoksunluk yoksa (ki aslına bakarsanız bu düşük bir ihtimal de değil). Yine SJM örneğini verelim. Mesela en son Nanjing konserinde etrafın nasıl safir mavisi olduğundan bahsedebilirim. Çin’in ilk müzik programında SJM’in Çinli sanatçıları geçip, üst üste kazanmasından bahsedebiliriz. Ya da ödül töreninde Çinli bir sanatçının “İlk kez bu kadar alkış aldım, arkamdaki adamlar sayesinde” diyerek SJM’den bahsetmesinden Kadın kendi ülkesinde Koreliler kadar alkış alamıyor düşünün. Bunlar hep geçen ay falan oldu. Yani Hangeng ayrılığına karşın altı üyesi Koreli olan SJM gayet seviliyor, bu yüzden EXO fanlarının da dediğim gibi ciddi sorunları yoksa grubu ve tüm üyeleri desteklemeye devam etmesi gayet olası.

Kris de bence istediğine ulaşacak. Ayrılmasına rağmen pek çok EXO Stan onu desteklemeyi sürdürecek, EXO sayesinde kazandığı fan desteği ile de SM’in el atamayacağı Çin’de istediklerini gerçekleştirebilir bence. Ancak Kore’de şansı bana sorarsanız sıfıra yakın ki zaten Kore’de şansını deneyeceğine ihtimal vermiyorum.

Son olarak yazıyı yazmaya beni iten şey daha çok Hangeng ve SJ’in olaya çekilmesiydi. Yazı bitti ama iki gündür sırf fanlarla ağız dalaşına giresim olmadığından bekliyordu. Sonunda yazmışken yayınlamaya karar verdim. Umarım yorum yazmadan tamamını okursunuz.

48 comments on “SM Ayrılıkları – Kris ve Hangeng Karşılaştırması

 1. yorum yazmadan bütün yazıyı okudum ve hemen hemen her satırına imzamı atabilirim 🙂 kris olayına hakim değilim ama hangengle kıyaslanması gerçekten lüzumsuz. iki gruptan da bir üye ayrılmış olabilir ama tamamıyla farklı alt yapıları olan olaylar sebebiyle ayrıldılar ve bu durum karşısında iki grubunda tavrı birbirinden çok farklı o yüzden kimse sj hangeng diye bikbiklemesin.

  anlayana çok bilgilendirici bir yazı olmuş ellerine sağlık 🙂

  • SJ üyelerinin instagramlarını “EXOya yardım edin” diye spame boğan fanlar bile gördükten sonra yazının doğru anlaşılması konusunda derin çekincelerim vardı aslında ama nasılsa görmezler diye düşündüm 😛 Çabuk okumuşsun tüh, ufak eklemeler yaptımdı yazıya. Neyse çok önemli şeyler değil zaten 😀
   Teşekkürler ayrıca, birilerinin aynı şekilde düşünmesi güzel^^

 2. Ellerine sağlık Kimbap. Sonuna kadr okudum ve SJ ile EXO ayrılığını bağdaştırmak anlamsızdı zaten.

  Kris’in gidişine çok üzüldüğümü inkar edemem. Sürekli dönen muhabbetlerden, netizen yorumlarından o kadar yoruldum ki bir an evvel sonuç alır umarım bu dava.

  Exo’nun yoruldukları çocukların yoğun oldukları bir geçek ama piyasa böyle, EXO çıktığından beri zirvelerde oynayan ve onca yorulmasının karşılığını nispeten alan bir grup, farklı şirketlerde olan, eşit yorulan ama sonuç alamayan bir çok grup da var. Yani bu ateşe kendi istekleri ile ellerini sokuyorlar. Aynı şekilde birebir yakından takip ettiğimiz için SJ de öyle. Hepsi bir şekilde ölesiye çalışıyorlar biz günlük takip ederken bile yorulabiliyoruz. Büyük şirketlerde olanlar biraz bunun kaymağını daha fazla yiyor tabii.

  Bir de bu adamlar şap diye ıdol olmuyor, yıllarca eğitim görüyorlar, zorlu staj eğitimlerinden geçiyorlar. Yani dava açanların, JYJ, Hangeng ve Kris’in keyfi değil kendilerince geçerli sebepleri olduğunu düşünüyorum ben. Dediğin gibi belli bi yerden sonra bencil düşünüyorlar ve bunda da mantıken yanlış bir yön göremiyorum. Her ne kadar üzücü anılar bıraksa da.

  Kris’in gidişini üzülüyor olsam da,o kişisel bir üzülüş, tutupda SM’e laf atmıyorum bunun için gereksiz. Sonuçta yıllardır SM olan kişilerde var. SJ var. Olay sürekli iki tarafı da tutturan, açık noktaları olan bir olay bence.

  Tekrar ellerine sağlık Kimbap.

  • Aslında karşılaştırılabilir ama doğru bilgilerle, insanlarının şehir efsaneleri peşinde koşmasından sıkıldım artık.
   Kris senin biasın, üzülmen çok normal. Biası olmasa da birilerinin üzülmesi normal bence, grubu birlik olarak görmeyi, orijinal kadronun korunmasını istemek olağan.
   EXO çıkışları sonrası geçen bir sene boyunca -ki o dönem yakından takip ettiğim bir grup olduğundan iyi biliyorum- BAP le karşılaştırıldı ve yatıp yayılmakla eleştirildi. BAP sürekli single çıkardı o dönem malum. Bence EXO için diğer SM gruplarına kıyasla rahat bir çıkış bile yaptılar denebilir. Ha o bir sene çok fazla performans sergilediler vs. ama comeback zorluğu başka. WOLF sonrası ağır dönem başladı yine de hala geçen yılın SHINee’si çalışmakta onları katladı -iki full albüm, bir mini albümle (Japonya’daki singleları saymadım) Yani EXO ne SM’in ne de piyasanın en çok çalışan grubu dediğin gibi.
   Tabi olayın iç yüzünü bilmiyoruz ben de o yüzden neden ayrıldığı konusunda pek ağzımı açmadım. Teşekkürler^^

 3. Hepsini okudum. Ellerine sağlık kimbap demek istediğim düşündüğüm her şeyi yazmışsın. Kelimesi kelimesine katılıyorum. Ben şahsen zaten ne varsa iki taraflı olduğunu düşündüm şimdiye kadar ve sadece geride kalan üyelerin durum ve moral bozukluğuna gerçekten üzülüyorum. Netizenlerin sürekli hışmına uğrayan EXO üyeleri ve özellikle çinli üyeler çok zarar gördü. Netizenler EXO olmasaymış ne yapacakmış acaba dediğim günleri yaşadım tekrardan. Kris için iyi olur her şey umarım. Ben gittiğine asla ve asla kızıp yargılamadım yapmam da. bu başka bir üye de olabilirdi. Ama zamanlaması çok kötü ve keşke biraz ortalığı yatıştırıcı arkadaşlarını koruyucu kollayıcı bir şeyler yazsaydı diye düşünüyorum. Resmi açıklamalarda neler olacak dava sonucunda onu bekliyorum. İki taraf nasıl konuşacak bakalım. Ama gerçekten 12’sini birden benimsediğim için görünce içim çok buruluyor. Zamanla alışacağız artık elden bir şey gelmiyor… Hepsinin başarısı bol olsun üzülmesinler yok yere nefret görmesin bebiklerim 😥 Tekrardan teşekkürler yazını çok beğendim.

  • Bana göre netizenları takip etmemek ve umursamamak her Kpop fanının yapması gereken şeylerden biri. Nasıl ki bizdeki internet yorumları toplumun genel fikrini yansıtmıyorsa, netizenların yorumları da aslında Kore halkının fikrini yansıtmıyor. Kpopu fanlar domine ediyor ve birkaç netizen sevmiyor diye kimsenin sonu gelmez. Gelse SJ’in gelirdi yıllar önce.
   Nedenler zamanla açığa çıkar ancak sürecin Hangeng süreci ile benzeşeceğini düşünüyorum yani dava uzun süre sürünecek, her yeni celsede konuşmalar pörtleyecek. EXO Stanlerin yapacağı en mantıklı şey davaya odaklanmayıp, gruba odaklanmak olur bence.
   Teşekkürler^^

 4. Öncelikle güzel bir yazı olmuş insanların bilgilenmesi açısından. Mesela Hangeng hakkında bu kadar detay bilmiyordum ben. SuJu videoları izlerken hep ondan iyi bi şekilde bahsetmeleri filan etkilemişti beni. Özellikle Siwon’un Çin’de bir programda sürpriz yapması Hangeng’in ağlaması filan. Taa ki geçen seneydi sanırım verdiği röportaja kadar. Yani bir Elf olmasamda şok olmuştum Hangeng’in üyeler hakkında söylediklerine. Hatta twitterda da söylemiştim sana sanırım 🙂 SM hakkında diyeceği hiçbir şey umrumda olmaz.
  JYJ-TVXQ olayına çok değinmek istemiyorum çünkü o benim içimde yara bir Cassiopeia olarak 😦
  Kris’e gelirsek dırırım. Açıkçası yeni yeni EXO’yu izlemeye/dinlemeye başladım. Hemen ardından Kris’in ayrılık haberi geldi. Nazarım mı dokundu ne sgfasgdadgh. Neyse açıkçası Kris’i sevememiştim izlerken. Nedense hep bi isteksiz geldi bana. Belki geçen sene okuduğum Kris’in ayrılmak istediği haberlerinden etkilenmiş olabilirim bilmiyorum. Ama diğer üyelerin isteği yoktu sanki ya. Bir de sahnede çok bir rolü yok. Uzun boyundan başka ne çok bi yakışıklılığı, ne sesi ne de dansı var. Of başıma bişe gelicek valla böyle yazıyorum ama 😀 Yani eksikliği çok hissedilmez bence sadece grubun boy ortalaması düşer fgasdasg. Tabi ben uzun zamandır takip etmediğim için bana böyle geliyorda olabilir.
  Ben en çok üyeler açısından üzüldüm bu olaya çünkü birden çok üstlerine gelindi sanki fandom tarafından. 12-1=0 ne demek yani? Ben o grubun üyesi olsam Kris’in ayrılmasından daha çok koyabilirdi bu bana. İlk konserlerine hazırlanırken birden üyelerden biri hiçbirini umursamadan ayrılmaya karar veriyor. Aldatılmış hissediyorlar açıkçası haklılarda. Hiç değilse konserin bitimini bekleyip konuyu üyelere anlatıp sonra açsaydı davasını.
  Kris’in kendine göre haklı sebepleri vardır mutlaka ama sırf mazeret olsun diyede abartmasın. SM umrumda mı değil. Sadece grup üyelerini düşünseydi ama fandom bu durumu uzatmazsa bundan sonra kalan 11 üye için daha iyi olabilir. Sonuçta isteksiz bir üye gitti. Özellikle Çinli fanlar kalan SJM üyelerine karşı tavır almaya başlamışlar filan diye okuyorum. İnş uzun sürmez böyle bir şey varsa da grupta en sevdiğim üyelerin çoğu SJMde çünkü ❤ 😀
  Daha ne yazıcaktım yaa yazı uzun olunca çok yazdım :/ Neyse başıma bir şey gelmeyecekse böyle düşünüyorum dsfsdfsd korkuyorum fandomlardan 😀

  • Evet twitterda konuşmuştuk sanki hatırlıyorum. Ve evet, üzücüydü, bir ELF için hele hayal kırıklığıydı. O noktadan sonra Hangeng’i Suju’nun parçası olarak görmekten vazgeçtim. Asla kötü biri olduğuna inanmadım ama benim düşündüğüm gibi biri de değilmiş 😦
   Bak işte o isteksizlik, demek o his bana has değilmiş. Çok bariz okuyordu ve bence bunun Kris’in karakteri ile de alakası yok. Bariz bir şekilde diğer üyelerdeki istek ve heves yoktu onda. Ben ayrılık dedikoduları öncesi de öyle hissediyordum, hissiz geliyordu. Bence sen de öyle düşünürdün 😛
   “Boy ortalaması düşer” aşsdlfkjg Neyse ki hala Chanyeol ve Tao falan var 😛
   12-1=0 Çok fena. Diğer 11 kişiyi çöpe atmak demek resmen. İlk acının ve inanamamanın etkisiyle söylendiğini umuyorum.
   Ve evet, ilk konser çok önemli bir grup için. Kesinlikle olabilecek en yanlış zamanlardan birini seçti.
   Sonda EXO M yerine SJM demişsin ama ben anladım derdini. Yazıdaki SJM örneğinde olduğu gibi, bana kalırsa EXO M gayet Çin’de faaliyetlerini sürdürecektir. Hala onları seven bir dolu fan olduğuna eminim, bu olayla daha bile kenetlenmiş olabilirler^^
   Korkma, yazıyı yazan olarak asıl namlunun ucunda olan benim. İki güne buralara kanlı gül bırakırsam şaşırmayın 😛

   • Of evet EXO-M olacak ya sdaasdffasd. O isteksizlik konusunda karakteri olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Hong Kong’a SMTown için gittiklerinde bi program çekmişler 2 bölümlük. Sanırım izlediğim programların içinde en mutlu orda gördüm Kris’i. Çin’e gidince değişiyor çocuk dsfasfas.
    Bir de sosyal medya olayı çok saçma. SM’i şirket olarak sevmiyorum ama alıp onları yazacak olduklarına da en başından inanmadım. İnsanlar biraz düşünseler mesela Tao’nun neden öyle bir post yazdığını çok rahat anlarlar aslında. Bir kere Kris EXO-M lideri onun gibi Çinli bir üye. Ben aynı zorlukları yaşadıkları için Tao’nun Koreli üyelerden daha farklı bir ilişkisi olabileceğini düşünüyorum Kris’le. Kris’in bu yaptığı şey Çinli üyeleri özellikle etkileyecek bu sonradan düzelse bile. En önemlisi de yakın olduğunu düşündüğün o kadar zaman geçirdiğin insanın birden böyle habersiz herkesi etkileyecek bir şey yapması. Tam anlatamadım sanki ama böyle. Bunları da eklemek istedim 😀 Tao’ya karşı ayrı bir sevgim olduğuda anlaşılmıştır böylece dssadfasf normal insan sevemiyorum 😀

   • Aynen, doğru ortamda gayet mutlu olduğu anlaşılabiliyor^^
    Bana göre şirket sevmek zaten başından saçma. Diğer şirketlerin sevilmesi de abes geliyor. Şarkıcısını severim, şirketin neden fanı olayım ki?
    Yazıda dediğim gibi katılıyorum, Tao’nun tepkisi profesyonel değil ama haklı bir tepki. Dediğin gibi Tao bu işe diğer üyelerden daha da duygusal yaklaşıyor olabilir. Bu yüzden kızmamak gerek. Zaten bana 11 EXO üyesi kızılması gereken son kişiler bu mevzuda.
    Ben de normal sevmediğimden seni çok iyi anlıyor ve sabır diliyorum karşim 😀

 5. bütün yazdıklarına katılmakla beraber özellikle şu kısımla birebir aynı düşünüyorum:
  Genel anlamda değerlendirirsek Kris ne rapper, ne dansçı ne de vokal olarak yeri doldurulamayacak biri değildi, dürüst olalım. Lider olarak da keza zira liderlik grup adına sözcülük yapmak ya da gerektiğinde Çinde ya da İngilizce konuşmakla sınırlı değildir. Bu yüzden EXO da EXO M de yoluna güzelce devam edecektir. Tabi ki bir süre üyeler üzülecekler, yıpranacaklar ama uzun vadede etkisi azalarak kaybolacaktır.

   • Daha önceden hiçbir yazını okumamiştim ilk defa bugün taymlaynimda paylaşilan linkten dolayi buraya geldim ve açikcasi fanlik hayatim boyunca keşke önceden tanisaydim diyeceğim bir blog karşima çikti. Öncelikle belirtmek isterim ki bir Exo stan’ım ve buna rağmen yazdiğin her kelimeye hak verdim. Her ne kadar Exo’yu krisle tanimiş olsamda son zamanlarda bias listemin sonundaydi çünkü kristeki isteksizlik göz ardı edemeyeceğim kadar belli oluyordu. Ve ne kadar toz kondurmak istemesemde yetenek konusunda yazılanlara da hak veriyorum ne diyim. Böyle bir zamanda herkesin krisin yaninda olmasi 12-1=0 gibi saçmaliklar eminim ki üyelerin moralini iki kat daha bozmuştur. Ama gelin görün ki exostanlar bunu kavrayamadilar çünkü we are one sloganiyla beyinleri yikanmiş. İnsanlarin biraz gözlerini açmasi gerektiğini düşündüğümü söylemeden edemeyeceğim. Bu söylediklerimin hiçbirini twitterda açikça yazamiyorum çünkü olaylar daha çok taze fanlar şoku atlatamadilar sağlikli düşünemiyorlar ve patlayacak yer ariyorlar, açikcasi patladiklari kiş ben olmak istemiyorum hdjdj fandom haini diye ismimin çikmasindan korkmuyo değilim shbsdj

    Birde Exo m’in çinde promosyonlarini rahatça yapabileceğinden şüphelerim var çünkü çinli fanlar çoktan cephe almiş durumdalar hatta lay tao ve luhan’a krise destek çikmadiği icin kiziyorlar. Bu yetmezmiş gibi koreli üyeler hakkinda saçma sapan dedikodular çikardilar yok d.o sigara içiyomuş yok sehun uyuşturucu kullaniyomuş blabla.. birde black ocean olayi var ki ona hiç deyinmek bile istemiyorum aklima geldikçe sinirim bozuluyor. Eğer gerçekten geride kalan exo üyelerinin o kadar emek verdikleri uzun zamandan beri hayalini kurduklari konserde böyle üzücü bir olay yaşanirsa bundan sonra fandomum hakkinda yapilan kötü yorumlara da ses çıkaramayacağim demektir.

   • Selam o halde ve teşekkürler^^
    Her fan biraz subjektif yaklaşır aslında, bu yüzden dediklerime katılman beni sevindirdi. Aslında aklı başında ve mantıklı yaklaşabilen her fanın da bunları görebileceğini düşünüyorum. Geçen yıldan beri EXO’yu adam akıllı takip etmeyen ben bile o isteksizliği gördüm.
    Twitterda yazamıyoruz işte, sorun orada. Tek bir cümle ile çıkarımlar yapılabiliyor, hele ki EXO hakkında hiç ağzımı açmıyorum artık ben. EXO’yu bırakmamın nedenlerini kimse bilmez mesela.
    Dedikoduları ve eleştirileri duydum. Ancak bunun tüm EXO fanlarının tavrı olduğunu düşünmüyorum. Onlar önceden hazırlıklılardı ve sistemli çalışıyorlar bana göre, bu yüzden yayıldı. Black ocean ise zor bence, aynı grubu sevmek aynı karaktere sahip olmak demek değildir. Mutlaka aklı başında birilerinin olacağını düşünüyorum içlerinde ve çoğunluk olacak bu muhtemelen. Ha Kpop tarihinde bir black ocean gerçeği de var beri yandan, o da ayrı mesele. Yine de ihtimal vermiyorum.

 6. Emeğine sağlık hocam çok yerinde ve zamanında yazılıp yayınlanan tamamen bilgilendirici bir yazı olmuş 🙂

  Şu aralar aşırı yoğun ve malum yaşanan olaylar yüzünden internetten uzak kaldığım şu günlerde nette Kris bilmecesi ile karşılaştım sayende detaylıca mevzuyu’da öğrenmiş oldum.

  Bence SM şirketin girişine ” Gidene kal, kalana git demem ” diye bi yazı assın 😛

  SJM ve Hangeng olayını da detaylıca açıklamana çok sevindim ve bilmediğim bikaç detayı daha sayende öğrenmiş oldum..

  Yeri değil biliyorum ama Kibum konusunda bişey söyleyip gidicem mümkünse bir daha geri dönmesin o Super Junior’a…

  Söyleyeceklerim bu kadar emeğine, klavyene sağlık hocam 🙂

  • Başta ben de ilgilenmedim, gerçi hala ne ben ne de kimsenin doğru düzgün bir açıklama okumuşluğu yok. Bakalım, zaman içinde aydınlanır^^
   SM “Giden gitmiştir gittiği gün bitmiştir” falan yazıp assın bence, ya da “Atara atar gidere gider” 😛
   Ayrıca çekinme söyle çünkü çok katılıyorum, ben de “Umarım dönmez” demiştim twitterda. Döneceğini de sanmam zaten de çağıranları da anlamlandıramıyorum:S
   Sağolasın bir de 😀

 7. başından sonuna kadar yazını okudum Ve sana cidden katılıyorum. SJ’nun yaşadıklarıyla aynı olmaları imkansız hem şartlar bakımında hemde Tao’nun ve diğer grub üyelerinin tavırları yüzünden.
  Okey Krisin ayrılması üzücü grubu ve fanları için. Da herşeyde SM’in suçumu bide küllahı önlerine koymaları lazım.. Bende asla istemem fanı olduğum bi grubdan biri ayrılsın ama ayrılıyosa da kendi kararı. Sonuçta onunla beraber o hayatı ben yaşamıcam. Bencil olmaları gerekiyosa olsunlar. Hangeng gitti SJ devam etti JYJ gitti DBSK devam etti devam ediliyo yani. EXO da öyle devam edicek.

  • Hem öyle, hem de fena bilgi kirliliği vardı. Direkt Hangeng röportajları okumuş/izlemiş biri olarak en azından o konuda insanları aydınlatmak istedim.
   SM de suçlu, bu tabloda en suçlu yine odur muhtemelen. Ama ilk başta şan, şöhret ve para vaadiyle gözleri parlayarak pek düşünmeden anlaşmalar imzalayan idollerde de suç yok değil (hatta en çok da onları yönlendiren ailelerinde). Sen o sözleşmeyi bir kere imzalayınca, geri dönüş zor oluyor işte böyle. Olan hem sana oluyor, hem de seninle yola çıkanlara…

 8. Kris’in Mama zamanından beri planlı bi şekilde ayrılmaya hazırlandığına katılmıyorum. Aynı zamanda son anda kapıyı çarpıp çıktığına da. SM ile sorun yaşadığı ve wolf-growl’dan beri de ciddi şekilde ayrılığı düşünüp hazırlığa giriştiği, farklı şirketlerle görüştüğü fikri daha bi aklıma yattı. Mama’dan beri öyle olsaydı mevzunun “ben aktör olmak istedim ama oldurtmadı, o yüzden ayrıldım” meselesinden daha derin olması lazımdı. Çünkü bi çocuk bile o kadar kısa sürede aktör olarak çıkış yapılamayacağını bilir bence. he eğer en başından beri, yani 2007’de şirkete girdiğinden beri amacı oyuncu olmaktıysa o zaman belki… hatta öyle olsa bile ilk yılında hem idol hem de aktör olarak çıkış yapamayacağını bilirsin, yani eğer gerizekalı değilsen bilmen lazım (Kris’in gerizekalı olduğunu biliyorum ama taş olsan bile o kadar zamanda kafana bişeyler girer dlfjsgjfhshjfs)

  onun dışında üyelerin tamamen habersiz olduğunu da düşünmüyorum misal. en azından Luhan’ın kesinlikle haberi vardı. bence. ama muhakkak yeni öğrenmişti o da. çünkü son zamanlarda ikisi eskisinden fazla birlikte takılıyordu. birden bi Krishan patlaması yaşanınca herkes heyecan yaptı vs. ben bu konu hakkında konuştuklarını ve Luhan’ın Kris’i ikna etmeye uğraştığına yoruyorum ama yine de kim bilir tabii. varsayım hepsi.
  he bi de bence Kris’e de o kadar teklif varken SM’in evvela Luhan’a aktör olarak çıkış yaptırması da şartellerini attırmış olabilir. bu da varsayım ama bütün grubu arkada bırakacak kadar gözü kararan birisi için olmayacak şey değil gibi geldi bana.

  Yazının geri kalanına olduğu gibi katılıyorum. üyelerin çat diye anfarov yapması, diss atması falan we are one olayını biraz, hatta epey masal gibi gösterdi. one olmayabilirsiniz ama öyle olduğunuzu iddia ediyorsunuz, bari çenelerinizi kapalı tutsaydınız iyi olurdu dedim sık sık ;”)
  üyelerin telefonlarının ellerinden alınması, mesajları menajerlerin yazması falan iyice akıl sağlığını korumak için devreye girmiş savunma mekanizması oldu, ki epey de saçmaydı. buna rağmen buna inanan hatrı sayılır bi kesim var. ne yapacaksın ne yapacağına ;”)
  Suju vakası ile bayağı benziyor ama aslında böyle vakaların hepsi birbirinin aynı görünüyor mu zaten? ya şirket seni yollar, ya sen şirketten kopar gidersin. başka nasıl olacak? sadece fanların bildiği en ünlü olay hangeng, o yüzden karşılaştırma yaparken onu kullanıp duruyorlar.

  ve ırkçılık meselesi. valla, dediğin gibi bu kadar çinli artisti olan, int. çalışan bi şirkete ırkçı demek doğrusu epey zeka gerektiriyor… saçmalık…

  son olarak da Exo’nun Çin’de çook büyük anti toplayıp desteği kaybedeceği de akla yatkın değil bence. SJ-SJM gibi yaşayan bir örnek var elimizde. Hangeng’i takip edip SM’i bırakmadığı için Henry ve Zhou Mi’ye dev bi antilik yapmadılarsa Exo’ya ve Çinli üyelere neden yapsınlar? Bi de Çinli fanlar zaten aşırı biased, kendi biasları ne yaparsa onu takip ederler. O yüzden çinliler şöyle böyle dedi, yaptı haberlerine inanmıyorum. Muhakkak tepki gösterip fandomı bırakacak ya da Kris’in peşinden gidecekler olacaktır (kendi fanları) ama öyle aşırı bi tepki beklemiyorum ben.

  bu kadardı. yani eline sağlık. çoheyi anlatmışın ¨¨3¨¨

  • Ben zaten Kris Mama zamanından beri planlıyor demedim ki yahu, sadece o zamanlardan beri isteksiz görünüyor ama son bir senedir planlıyor olabilir dedim. Tabi bunlar şahsi tahminlerim, işin iç yüzü bambaşka olabilir^^ Paylaştığım tumblr yazısına göre zaten ben de arkada başka bir şirket desteği olduğunu düşünüyorum yani çok farklı şeylerden bahsetmiyoruz.
   Yazıda da dedim, aktörlük mevzusu varsayım. Eğer öyleyse diye konuştum ama dediğim gibi zaten ilk günden ayrılmayı planlıyor demedim, ilk günden beri bir memnuniyetsizlik ve isteksizlik var dedim. İlk günden planladığını düşündüğüm fikrini nerden edindin bilmiyomasldk Ama dediğin gibi, Kris’in bunun olmayacağını anlamaması için gerizekalı olması gerek baya alsdkjf
   Luhan olayını duydum ama genel olarak üyelerin habersiz olduğunu düşünüyorum ve sadece Luhan’ın haberdar olması olaya yaklaşımımı değiştirmiyor. Belki profesyonel bakıldığında yadırganmayacak bir davranış ama ben geride kalanları düşünüyorum işte…
   Luhan’ın oyunculuk olayını bilmiyordum bak ama o çok olası bir varsayım. Zira SJ’de de SM oyunculuk için Siwon ve Heechul’a öncelik tanımıştı ve bu Hangeng bundan bahsetmişti yıllar sonra bir röportajında mesela.
   “We are one” olayında dediğin gibi öyle olmasalar da fanları memnun etmek adına rol kesebilirlerdi belki ama o da zor be, o hayal kırıklığıyla tepkilerini dışa vurmamaları imkansız gibi. Ben olsam Tao’dan çok konuşurdumalksdj
   Telefon alınması… bilmiyorum. Onca işi gücü arasında SM’in bu tırı vırı şeylerle ilgilenmesi saçma geliyor. Hayır zaten istese “Bizi savunan bir şeyler çiziktirin” der ve yazacak adam illa ki bulur:’)
   Dediğin gibi Çinli fanlar sadık, bence Koreli fanlardan sadıklar hatta. Koreliler her yeni gruba tav, Çinliler yapıştı mı bırakmıyor 😀 O yüzden hemen hemen imkansız. Bir de her Çinli fan Kris-biased gibi bir durum olması lazım onun için, eh bu da diğer EXO M üyelerini gömmek olur direkt 😀

 9. Kris olayından çok Hangeng olayına ait verdiğin bilgiler nedeniyle, Yayınladığına sevindim ttlm 🙂
  Birkaç cümlelik duyumla bir şeyleri savunmaktansa savunmamayı tercih ederim genelde (gözü döndüğü anları es geçiyor). Olaylar anlattığın üzere oldukça farklı, uyumadan önce okuyup yatakta döndüm durdum, eğer konuya ilişkin konuşmamış olsaydık “hadi canım, daha neler” diye düşünüp uykusuz kalabilirmişim onu idrak ettim 😛

  Yazının içeriğini bir kenara koyup genel olarak ee aldığımızda sürekli bir yanlış anlamayın havası ve uyarıları var. Bu insanların dinlemeyi hatta okuduğunu anlamayı bilmediğinden kaynaklanıyor bana göre. İnsan neyi bilip neyi bilmediğini görmeyi olgunlaştıkça başarıyordur belki. Exonun şanssızlığı bu, henüz onlarda fanlar da yeterli olgunluğa sahip değil. Tümü için bunu söyleyemem tabi malum o topluluğun matematiksel olarak yaş ortalamasını yükseltiyorum (ergen kafası hakkımı saklı tutuyorum). Herkesin ota boka atar yapıp laf sokmanın meziyet olduğunu zannettiği dönemler oluyor hayatında, exo fanlarında bu çok yoğun sevilmeme ve küçümsenme nedenlerinin başında bu geliyor bana göre ki ben de aynı duyguları hissediyorum. Exo sevip fanlarına mesafeli olmayı tercih ediyorum genellikle :/ “Niye bunu anlatıyorum” bölümünü geçiyorum, ağlama duvarı gördüysem burayı belki XD

  Söylediklerine tek tek değinmeyeceğim çünkü genelini ya önceden senden dinlemiştim ya da yine içinde bulunduğun her hangi bir muhabbetten duymuştum, ya da senden okumuştum. Alt yapım komple sana ipotekliyse demek. (bunu yalakalık olarak söylemiyorum, kpop hakkında yazdıklarına güvendiğim birkaç kişi var ve başı çekiyorsun dostum, yoksa hala HAK ETMEDİĞİN şeyler var :’P)

  Exo’ya ilişkin bu Kris konusunu yazmak istedim aslında ama sadece Kris ve exo fanlarının yaklaşımı olarak yazabilirdim ya da yazarım. BİLMEDİĞİM SM Hangeng JYJ vs yazabilecek mallıkta değilim, kimsenin de bilmeden sallama mallığıyla kendi aptallığını göstermekle sınanmasını istemem :’)
  Exo konusunda sosyal ağlarda gördüğüm dört işlem matematiğin ağzına eden bir takım yakıştırmalar var ki. Çileden çıkıyorum. En çok siktiri basmak istediğim insan türü arasına hızla girdiler kendileri. Hem sevdiğin üyenin kararına saygı duyma hem kalanları hiçe say hem ota boka atar yapıp salya sümük ağla. Kollarından tutup sarsıp “NAPIYORSUN MAL NAPIYORSUN?” diye iki tokat çakasım geliyor. Bu kalanlara destek olmuyor vs den değil ayrıca bunu düşünen kimsenin kendi bencilliğinden olduğu kanaatinde olduğum için. 12 kişi izlemiş ve izlemesi daha zevkli olduğunu düşündüğünden.
  Bu durumda Kai gitse nolurdu diye de düşündüm. Üzülürdüm köpek gibi üzülürdüm hatta ama kalkıp exo artık exo değil mallığına girişeceğimi hiç sanmıyorum. Exo dinler kai takibine devam ederdim en fazla. “Bu ne mallıktır yaa” yine sinirlerim zıpladı.

  Tao konusuna gelince, ne demek inanmıyoruz? Kris’i ihanet etmez diyecek kadar tanıyorsunuz da Tao’yu duygusallığına boğulup o mesajları yazacağına nasıl inanmıyorsunuz. En çok Tao’nun kırılma olayı da büyük ihtimalle doğrudur. Pre debut zamanındaki taoris söylemlerinin %5 i bile doğruysa bu yakınlık Tao’nun isyan edişini haklı göstermese de inandırıcı kılar. Tao idol olarak düşünmeyip ihanete uğradığı gerekçesiyle kendine hakim olamıyor bu da yanlış ama izleyenlere tanıttığı Tao’nun yapmayacağı bir şey değil. Bu tutum exo’nun asla bir sj olmayacağını da gösterdiği için içim cız etmedi dersem yalan olur. Öyle bir bağlılık olmadığını zaten biliyordum bunu görmek canımı acıttı. Zorlukların bağladığı insanlara dönüşmeleri için bu da bir fırsat, nasıl değişip dönüşecekler onu da zamanla görmeyi umuyorum.

  Konser konusunda aynısını kaç kişiye söyledim bilmiyorum. Grup kariyerinin ilk konseri öncesi bunu yaşamalı mıydı? Hiç zaman uygun olmayacaktı görüşüne ise kimse kusura bakmasın inanmam çok zor. Kris’i suçlamıyorum gitti diye sadece zamanını yanlış buluyorum o da kalanlar açısından. Aksi halde ben de iyi ayrılmayacağımı düşündüğüm bir yerden en kritik zamanda ayrılmayı akıllıca bir hamle olarak görürüm. Yine de geride kalanları düşünmeyecek kadar gözüm döner mi emin değilim. Bu düşünce yüzünden Kris’in kazanmayı umdukları, kaybettiklerini önemsiz kılacak kadar büyükmüş diye düşünüyorum. Zaten zamanla sular durulur, isteyen istediğiyle konuşur vs. İki tarafında kendi tercihleri doğrultusunda başarılı olmasını ummaktan başka diyecek bir şey yok gibi.

  Eline sağlık kimbapım :* Kesin yazmak istediğim ve unuttuğum şeyler var ama onları da yüzyüze konuşmuşuzdur oralardan eksikleri tamamlarsın 😛

  • Bilmeden konuşmak başkalarına yanlış fikirler vermek açısından sinirimi bozuyor. “SM idollere yemek vermiyor” tarzı saçmalıklar hep bunlardan türüyor çünkü ve gözümü önünde defalarca yaşandı. Misal biri, bir fanın bilgili gözükmek için popodan salladığı bir şey okuyor, atıyorum, “Kris’in ailesiyle görüşmesine izin verilmiyormuş” diyor. Sonra biri gelip twitterda aynısını başkasına diyor, o bunu başkasına satıyor ve nur topu gibi bir “Şirket idolleri aileleriyle görüşmüyor” şehir efsanesi türüyor. Bu süreç defalarca yaşandı birçok mevzuda ve artık dayanamadım 🙂
   Anladığın gibi yazarken sürekli diken üzerindeydim. EXO’dan uzaklaşmamın da tek nedeni tabi fanlar değil ama önemli bir nedeni onlar. Fazlasıyla subjektif olmak da fandomın tek sorunu değil. Başka fandomlara saldırmak gibi bir huyları da var. Bu Türk EXO Stanlerde yok ama diğerlerinde böyle vaka çok gördüm. EXO’yu en çok destekleyen SJ üyelerinden Ryeowook ve Shindong’a saçma sebeplerle saldırmaları, başka grupların konserlerine EXO lightsticki ya da tişörtü ile giden fanlar, başka bir dolu muhabbet tahammülümü bitirdi. Aklı başında pek çok fanları da var tabi ama işte silemeyeceğim başka şeyler de var. Bu yüzden EXO hakkında yorum bile yapmıyordum ama mevzunun ucu ELF’e dokundu. Bir de zaten Hangeng hakkında uzun zamandır karalamak istiyordum, ona da vesile oldu^^
   Yazdıklarıma güvenmene sevindim, bana güvenmen beni hep şaşırtıyor:P
   Evet Kris’siz EXO EXO değil olayı saçmalık. Bir de Kris yani. Gerçi kim ayrılırsa ayrılsın grup devam ederdi ama şahsen bir Kyungsoo ya da Chen gitse ben daha bir üzülürdüm, yalan yok. Daha büyük bir eksik olurdu ayrıca.
   Dediğin gibi Tao’nun bunu yapmasına asla ihtimal vermeyenler ayrı, sözlerini eleştirenler ayrı anlamsız geliyor bana. Böyle bir durumda kırgın tepkiler vermek profesyonel değil belki ama normal ve insani olduğu da kesin.
   Bakalım bu zorluklar nasıl etkileyecek EXO üyelerini, uzaklaştıracak mı, kenetleyecek mi? Tabi SJ’in tarihi daha dramlı, tek Hangeng ayrılığıyla bitmiyor o da ayrı mesele. Yine de bu ayrılığın olumlu etkileri de olacağına inanıyorum ben.
   Kris’le karşılaştırılmaz belki ama benzer bir durumdan bahsedeyim. Biz kursta çalışırken bazen sınıfların en yoğun olduğu zaman kazık atıp, bırakmayı düşünürdük. Ancak hep vazgeçtik çünkü o sınıflar arkada kalan arkadaşlarımıza kalacaktı. Sonunda herkes efendi efendi işini bıraktı ayrıldı. Tabi çok uzak bir örnek bu farkındayımalsdkf Ama zamanla manidar bence de sşalksd
   Sağolasın Minecan:’)

 10. Baya ayrıntılı metin hazırlamışın hatun son kısımları okuyamadım işşala evreni patlamanın tarihini felan vermedin ollarda ,sorra dönüp okuycam orayı ama o zaman kadar yaşayım isterim 😥 Hangeng olayında saçma düşünüo dediklerin arasında ben de varmışım ben hangegin bele bi plan içinde olduğunu neyin bilmiodum tam olarak lanse edilen bilgi içindeymişim korede çalışamadığı için gitti şeklinde evet ülkenin suçu var ama burda SM’in de suçu var sonuçta çalışma izninin verilmediğini debuttan bigün önce öğrenmedi. Ama yine de dediğin gibi muhtemelen şartları biliodu kabul etmek onun tercihiydi.
  Exo ne yazdık ki ne kendilerini ne de dışarıyı -en azından büyük bi çoğunluğu- we are one’a inandıramadı. O bütünlük yok grupta nası bir olunuo bilio bilen az tarafsız gözle kyaa oppa gözlüğünü çıkarıp bakınca birlikte olmadıklarını görüosun. O mesajların üyelerden gelmediğini düşünmek de bu pembe gözlüklülerinin inananamama mekanizması diyyom ben. Ama neresinden tutulursa tutulsun Kris isterse hayalinin peşinde gitmek istedi ister sm’de yapılanlar canına tak etti densin, adam göt gibi bıraktı çocukları ortada gözünü davayı kazanma hırsı nası bürünüyse tam konser öncesi hazırlıksız olan zamanda hem exoyu baltaladı strese ve ihanete uğramışlığa soktu hem de istediği gibi SM’i n”oluoz lan!” yaptı. SM ırkçı diyemem bence Sm oralı buralı olarak değil her şirket gibi üzerinde dolar simgesiyle görüo tüm çalışanlarını bu şimdi para etmez sorra eder şunu şurda kullanırsam para getirir şeklinde ama sm ırkçı iddialarına yol veren Koredekilere daha fazla çalışıo olması diye düşünüom Chanyeol neyin proglarda takılırken M o kadr şetmedi he bunu biraz düşününce “olm Çinde prog mu var allasen” diyyon işte insanların bilmesi gerek 🙂
  Son kısmı okumadım dedim başta ama yazarken orayı da okudum asdlmadm taam dünyayı yoketmiomuşsun bi üzülmedim değil bu gerçeğe :/ neyse kesin bişileri unuttum ama du bakalım kib bye~~

  • Çok uzadı evet, tamamını okuyanlara şaşıyorum ama yine de keşke hepsini okuyaydın gerçi arada aynı şeyleri geveledim durdum yalan değil 🙂
   Hangeng olayında şirketin bir şeyleri kasti yapması bana mantıksız geliyor. Adamlar manyak mı grubun resmi üyelerinden birini ilk performansta maskeyle çıkarmak istesin? İhmal olma ihtimali daha yüksek ama bunun SM’in pisliğinden ziyade muhtemelen bazı şeyleri göz ardı etmesi veya vakitlice yapmaması ile alakalı olduğunu düşünüyorum. O da SM düşünülünce şaşılacak şey değil 🙂
   Kris planlı yaptı ve zamanı özenle seçti bence de. Tabi iç yüzünü bilemeyiz ama en akla yakın açıklama durumu objektif değerlendirirsek. SM açısından dediğim gibi akıllıca bir hareket olsa da, bir insanın yıllarını beraber geçirdiği, onunla aynı yola baş koymuş insanlara bunu yapması… Her ne kadar “her koyun kendi bacağından” dense de olmaz benim kitabımda alsdkfj
   Çinlilerin daha çok çalıştırılması? Hangeng oyunculuk da yapamamaktan şikayet ederek gitti. Yani dışarıya çok çalışmaktan şikayet ettiği için ayrılmış gibi yansısa da tam tersiydi bir noktada. SM ilk yıllarında Koreli Çinli ayırmaz, hunharca çalıştırır. Bu bir kabul edilsin 🙂
   Benim de onca konuşmaya unuttuklarım var merak etme, böyle yorumlarla tamamlıyom onları da aşsdlkf

 11. Epey bir ayrıntılı yazı olmuş. Bilmeyenleri de aydınlatır nitelikte. Seni uzun zaman sonra yazı yazmaya teşvik etmesi açısından da önemli bir olay bence. 🙂 Söylediklerini çok mantıklı buldum kendi adıma. Fanların olaya aşırı duygusal yaklaşımı da Kpop gerçeği ne yazık ki. Giden gitti kalan sağlar bizimdir diyelim artık. Ellerine sağlık.

 12. Öncelikle benim için gayet açıklayıcı bir yazı, özellikle SJ Hangeng olayını bilmiyordum. Bu sayede öğrenmiş oldum. Teşekkürü borç bilirim bunun için 🙂
  Exo’yu takip eden biri olarak kısa bir yorum yapıp gideyim. Kris’in gitmesi beni çok da sarsmadı. İlk duyduğum zaman şaşırdım sonra geçti, o kadar. Kendi yoluna gitmek istemesi gayet doğal bi durum. Ki bende bu gidişi planlı bir gidiş olarak görüyorum. Önceden hesaplanmış hangi adımları atacağı belirlenmiş gibi. Mantık olarak da SM’ye karşı dava açıyorsan önceden bunu düşünüp planlaman da gerekir. Öylesine adımlar atmak saçmalık olur.
  Takip ettiğim gruptan birisinin gitmesi tabi ki hoş bi durum değil. Hem fanlar hem de diğer üyeler için üzücü ama atlatılmayacak olay da değil. Bu olay üzerinden dramalar yapılması gereksiz geliyor. Kris benim için hiç bi zaman grubun bel kemiği olmadı. Onun için de Exo 11 kişi olarak da yoluna gayet güzel devam eder diye düşünüyorum.
  Ellerine sağlık^^

  • Ne demek^^
   Yani bilmiyorum, bazı şeyler zevk meselesi neticede ancak EXO sevdiğim zamanlarda da Kris hep en az sevdiğim üyelerdendi. Diğer yetenekleri geçtim, hiçbir zaman bana anlatıldığı gibi karizmatik de gelmedi, hatta tam tersi düşüncelerim vardı kendisi ile alakalı ama tabi bunun ne grupla ne de bu ayrılıkla bir alakası varalskdfj
   Neyse, drama azalacaktır elbet, Kris’in gitmesi ile böyle bir durumun oluşması normal zira her fanın tepkisi aynı olmuyor. Ben sadece umutsuzluğa kapılınmasını anlamsız buldum bu tür bir ayrılığı zamanında görmüş bir fan olarak^^
   Umarım herkes seni yaklaştığın rahatlıkla yaklaşır.

 13. Ellerine sağlık Kimbap güzelce açıklamışsın her şeyi..

  Kris’in ayrılığıyla Hangeng’in ayrılığını tek bir noktada karşılaştırdım ben. Hangeng ayrıldığında senin de söylediğin gibi SJ üyeleri arkasında durdular. Yani üzüntülerini belirtirken bizi sırtımızdan vurdu falan demediler. Bu da bana Exo o kadar da birbirine bağlı değilmiş demek ki diye düşündürdü ne yalan… Gerçi Tao’nun o tepkiyi vermesini de az çok anlıyorum aslında. İlk günden beri Eva’ya da söyleyip duruyorum, bu çocuklar çok gençler ve herkesten aynı olgunluğu bekleyemezsin.. Erkekler geç olgunlaşan varlıklar zaten. bu yüzden duygusal olarak ani tepkiler verip ağır konuşmaları bana normal geliyor. Ha sonradan böyle konuştuğu için pişman olmuş mudur Tao? Kim bilir belki olmuştur. Ama sonuçta yıllardır neredeyse birlikte yatıp kalktığın adam bir anda tek kelime etmeden çekip giderse böyle tepki vermek çok normal gibi… Onun dışında karşılaştırılacak bir nokta görmedim başından beri..

  Exo’nun çalışma temposu evet ağır. Ama yıllardır SJ’in çalışma temposu da ağır. Şimdi çeviri falan da yaptığımız için daha iyi anlıyorum. Yani aynı dönem içerisinde o kadar çok albüm yapıp o kadar çok programa çıkmış ki çocuklar. Bir sürü variety programları falan. İnsan izlerken yoruluyor… Haa bir de bu tempodan şikayet eden fanlar birkaç ay öncesine kadar Exo neden comeback yapmıyor diye yakınıyordu ki yakınanlardan biri de bendim. Böyle bir tempoda çalışmasalar, fanlar iki gün bekler üçüncü gün başkasına dönerler gibi…

  Kendi yazımı senin yorum kutuna bırakıyormuşum gibi oldu ama kusura bakma 🙂 şu an beni en çok endişelendiren şey Exo fanları açıkçası.. Çok da dengeli insanlar olduklarını sanmıyorum. Daha ilk günden weiboda falan dönen dedikodular bayaa göz korkutucu bence. Benim düşünceme göre Kris’in ayrılığından bir süre sonra grup üyeleriyle arasında bir sorun kalmayacağına inanıyorum ya da inanmak istiyorum belki.. Ama dediğim gibi manyak Exo stanler bayaa gözümü korkutuyor şu aşamada..

  Tekrar ellerine sağlık 🙂 yorumun bu kadar uzun olmasını beklemiyordum^^

  • EXO’nun çalışma temposu Kpop gruplarının genellemesine göre özellikle ağır denecek bir durumda değil bana göre, hele ki bir dolu sub uniti olan SJ ile karşılaştırmam bile kimse kusura bakmasın. Bu sektörün gerekliliği:/ Gönül isterdi ki daha az çalışıp, daha çok para kazansınlar ama durum bu. Hiçbirimizin sektörü değiştirebilme şansı olmadığına göre bazı laflar gereksiz kalıyor. EXO’yu artık pek sevmesem de en başından beri takip ettiğim için belki sizler pek bilmezsiniz ama sürekli “Onlar yatıyor” deniyordu, geçen yıl Wolf’tan beri birden bunu diyenler birden “Çocuklar çok çalışıyor” der oldu. EXO’nun çalışmadığını iddia etmiyorum ama özellikle en çok çalışan gibi bir köşeye ayrılması komik geliyor, tek grup takip edenler bu anlamda sussun mümkünse^^;;
   EXO stanler korkutucu ancak bence grubu destek anlamında korkulmamalı yazıda dediğim gibi. Herkes Kris için mi EXO fanıydı da bıraksınlar? Ancak hasta Kris fanları bırakır o da büyük kayıp olmaz gibi 🙂
   Yorumlar genelde uzun çünkü konu hakkında söylenecek şey çok^^ Teşekkürler…

 14. Herşeyin bir nedeni olduğunu düşünerek yazmış ve analiz etmişsiniz . Üyelerin üzülmelerine “Bende olsam aynını yaparım” demişsiniz . İşte kaçırdığınız en önemli ve en malca hata SM’in gruplar tarafından bilerek bunun yaptırılması nasıl mı ?

  Şöyle : Bir çocuk evden kaçarsa aile artık hep kapıyı kitler ? Bu mantığı çok yakın zamanda duymuşsunuzdur .

  Kris madem gitti , gidişinin üstü örtüldü Ok tamam hemfikir . Grup üyeleri MALMIYDI ? Çok afedersiniz ağzımı bozuyorum ama başka tabiri yok lügatımda . MALMIYDI bu çocuklar kendiniz çoktan soyutlamış “EVDEN KAÇMAYA MEYİLLİ ” çocuğun ikincisini yaptığında ve hazırlıkları yürüttüğünde “ENEEE KAÇMIŞ BU ” triplerine giriyolar ?

  EVVVET Sayın okuyucu doğru bildin ! SM !

  Bu aynen annesi ve babası severek ayrılan ama kavgalı olan ailenin çocuğunun , dedesinin gelip ” hasta taklidi yap belki annen eve döner” mantığına benziyo ^_^

  Organize şube lügatında “AKLAMA” olarak geçer . Bizde ona topyekün savaş deriz . Cephe gerisinde fanların ağlayıp zırladığı ki koreli fanların beni krisin instagramında taciz edercesine antilik yapıp her yorumuma eleştiride bulunduğuna defalarca şahidim . Irkçı yahut değiller ama SM nası sasaeng toplamadan ve püskürtmekte iyiyse abartmıyorum hemen hemen bana saldıran 10 antinin instagramlarında takipçi ve takip edilen sayılarının 0 olduğu anonim hesaplar gördü.

  Gidene tü kaka desinler diye uğraşırken ,Cephenin ilersinde “Exo’nun geri kalan fedaileri” triplerine giren üyeler “ÜÜÜÜ GİTME DİYEYDİM AÇEYDİM GOLLERİMİ ” şeklinde salya sümük mukus etc. ağlamasınında SM’in nası strateji geliştirdiğininde kanıtı .

  Hangeng olayı ile tamamen farklı o noktada bende katılıyorum . Durum bazında ele almışsınız ama SEKTÖR bazında ele alsaydınız daha ilginç şeyler orataya çıkardı ^_^

  Çünkü fanların alternatifler 1 senede onlarca Kpop grubunun çıkmasıyla dahada arttı ve katlanarak artıyo . E napıcak bu adam ? Halay başı olmayı devam ettirmek için DEMOGOJİ ! .

  Hadi geçmiş olsun fanlarada, SM içindeki canavarı çıkarttı . Sadece ceo’yu kastettiysem bende sasaeng olayım ! Hepsi ! Artık taktik değişti , bunu yapmaya mecbur olan bir SM , Sektörün kapı kulu olmaya hazır gruplarla …. Kirli ve bir o kadarda karmaşık FANWAR ile yoluna devam edicek .

  Çok uzattım 😮 affınıza sığınırım

  • Öncelikle kaçırdığım bir nokta olduğunu düşünmüyorum çünkü dediklerinize katılmıyorum^^ “Malca hata” derken SM’in mallığından mı bahsediyorsunuz bilmem (umarım öyledir zira cümle bozuk olduğundan hakaretin kime gittiğini anlayamadım) ama SM’i zaten savunuyor değilim, sadece bazı noktalarda savunuyorum. İdollerimi sağlama aldığım sürece de isterse batsın umurumda olmaz.
   Birinin daha önce gitmeye niyetlenmesi, gitme ihtimalini sadece yükseltir. Böyle bir ihtimalin olması o gün gelip kişi gittiğinde geride kalanların şaşırmasına ve üzülmesine mani olmaz diye düşünüyorum. Zira aynen benim gibi siz de son zamanlarda neler yaşandığını bilmiyorsunuz. Belki Kris tamamen vazgeçmiş gibi davrandı ancak gizlice, alttan alta planını sürdürdü. Belki bazı üyeler biliyor ya da bekliyordu yine de ama bu şaşırdıkları ya da üzüldükleri için MAL olduklarını göstermez. Yani ağır hasta biri ölünce “bunu zaten bekliyordunuz, üzülmeniz saçma” demeye benziyor söyledikleriniz.
   Bir diğer mevzu, instagramda orada burada sasaeng, troll her kimse onların olması bir şey değiştirmiyor zira o dediğiniz trollerin ya da sasaenglerin Kris fanı versiyonu da var. Weibo’da üyeler hakkında çıkan dedikoduları duyduğunuza eminim, ekstra olarak da yazıdaki tumblr linkindeki hayli mantıklı açıklamaları okumanızı tavsiye ederim.
   EXO şirkete sanıldığı kadar para kazandırmıyor, ancak yine de önemli ödüller toplamış ve albümü geçen yıl en çok satan albüm olmuş (ha gerçi tek albüm değil, dört albümün toplam satışı o ayrı mevzu) Şu anda Kore ve Kore dışında büyük bir fandoma sahip olduğu da ortada. Bana göre asıl MALLIK SM’in bu fanlardan bir kısmını kaybetmeye yönelik olarak Kris’i gitmeye itmesi olurdu. Doğru anladıysam bunu demeye çalışıyorsunuz? Sırf DEMOGOJİ olsun diye grubun liderini sepetlemek? Nedir yani, sırf üyeler ağlayacak zırlayacak, sempatik görünecek diye öyle mi? Kusura bakmayın ama SM’in bu olayda kaybı çok daha fazla. Bir kere idollere hisse falan vererek toparlamaya çalıştığı imajı dağıldı. Önceki ayrılıklardan sonra iyi yöne giden gelişmeler oldu çünkü SM’de. Kris’in gidişini hazırlamak, son 4-5 yılda oturtulmaya çalışılan imajı yıkmak ve yapılanları silmek olur. İmaj yıkmanın yanı sıra bu ayrılık Çin’de fan kaybı da demek, ha ben EXO M’nin varlığını sürdüreceğine inanıyorum o ayrı ama sonuçta Kris fanları ya da Korelileri suçlayanların fandomı terk etmesi kayıp. SM’in olay patladığı gün borsada yaşadığı düşüş ve kaybettiği yüklü miktarda PARA ne olacak peki? Paragöz SM sırf EXO’dan konuşturacak diye milyonlar kaybetmeyi göze aldı yani öyle mi?
   Kusura bakmayın, her görüşe saygım var yanlış anlamayın ama bu uzun cevabı yazmak zorundaydım çünkü hiç katılmıyorum 🙂

 15. Bu yazı için öncelikle çok teşekkür ediyorum. Kafamda dönüp duran bir çok soruya yanıt bulmuş oldum .Özellikle hangeng’in neden ayrıldığı konusunda.

  Kris’in ayrılması başta beni şok etse de beklemediğim bi durum değildi hatta az bile dayandığını düşündüm. Ama tabii ki geçerli sebepleri vardır kendince. Yaptığını kesinlikle insani yönden haksız bulmuyorum. Kendi canı daha önemli sonuçta ama keşke tam konser öncesi yapmasaydı bunu diye de içimden geçirmedim değil.
  EXO üyelerinin aldığı tavır da o anki duygu patlamasıyla olabilcek tavırlar. Onlar da insan ve tam konser hazırlıkları öncesi bir üye gidiyor daha fazla çalışmak zorunda kalıyorlar. Kim olsa aşırı tepkili ve sinirli olur. Evet daha profesyonel olup daha sakin tepkiler göstermelilerdi ama bu da zamanla gelişecek bir şey sanırım.

  Son olarak SM den hala resmi bir duyuru gelmiş değil sanırım ve konser de yakın tarihte. Her iki taraf için de hayırlısı olur umarım.

  • Teşekkürler^^
   Eğer Kris’in gerçekten önemli bir sağlık sorunu varsa zaten sanırım kimse kalmasını savunmamalı. Ama işin o kısmı bana biraz abartılmış gibi geliyor.
   Ve evet, Kris’in gideceğini öngörenler için bile üzülmek ve sinirlenmek insani ve normal bir tepki bana göre.
   SM resmi açıklama yayınlasa bile bunun çok açıklayıcı ya da aklımızdaki soruları cevaplayıcı türde olacağına ihtimal vermiyorum maalesef. Zaten yazıda da o yüzden ayrılık nedenlerine pek girmedim çünkü Kris’ten de çok net bir açıklama gelmedi.
   Bekleyip göreceğiz bakalım^^

 16. PiSliqSin Son Tomom mo?^?+)+(&+&/+(‘(‘((==’^’!^’++&&/(/(

  Utanmadan nasıl böyle bir yazıfjhjjtfgerjbngjkbhrtkj yok gırgır yapmak için bile yazamıyorum kkk Kaç zaman sonra bloguna yorum bırakıyorum özlemişim gaco (:

  Çok şey bilenlerin çok şey söylediği nacizane 3 5 doğruyu bilenlerin sustuğu bugünlerde Keypap aleminden oldukça uzak kalmış biri olarak yaptığın tespitin güzelliğinden zira yazdığın postta anlatım tarzının bile ne kadar geliştiğini gördüğümü belirtmek isterim (: Ne alaka yaaa diyebilirsin ama herkes Egzo Ceyvaycey yoh efendim Şucu deyip yazına bir kulp takacak nasıl olsa kkk

  Özlemişim yazılarını okumayı ellerine sağlık ^^

 17. Selam.Yazılarını yeni yeni okumaya başladım birkaçını okudum son olarakta bunu okudum hemde sonuna kadar insan başladımı bırakamıyor valla..bazen tv’de biri konuşur çok iyi açıklar anlamadan sonuna kadar dinlersin ya bu yazıda aynen öyle olmuş iyisin yani:) yazının hepsini okudum exo ve sj takip ettiğim bir gruplardan ama öyle acayip bilgi sahibi değilim sıradan bir fanım yani.Krisin ayrılmasına bende üzüldüm bi içim gitti ama Hangeng olayını bu kadar ayrıntılı bilmiyordum yani SM ve ayrılılıklar konusunda acemi olduğum için bende Krise %90 hak verip bi yandan SM’e sövüp sonrada %10luk kısımı düşünüp ‘sonuçta kimseye sikah zoruyla sözleşme imzalatmıyorlar insan nasıl grubunu yarı yolda bırakır olabilir ama bari bu şekilde olmasaydı’diyordum.Yazını okuyunca valla baştan aşağı aydınlandım:) uzaktan bi ışık gördüm yani:)) Ne Krisi ne de SM ‘i çok fazla eleştirmemek lazım ‘kris haksız üyeleri yarı yolda bıraktı desen anında beyninin diğer tarafı e SM acımasız Kris ne yapsın diyosun.SM’in Allah belasını versin haklı çocuk iyi yapmış desen beynin diğer tarafı hemen atağa geçip madem bu kadar zorlandı canına tak etti (ki ayrılmasının ayrıntısı ne tam olarak bilmiyorum tamamen okuduğum haberlerden fikir üretiyorum sözleşme çalışma şartları vs.) e sözleşmeyi zamanında okumadan mı imzaladı diye düşünmeye başlıyosun.Ne biliyim ya ne düşünceğimi şaşırdım planlıydı ve ya değildi sonuçta o da insan aldığı karada kolay bişey değil.Kristen konuşuncak olsam savuncak cümlelerim SM’e göre fazla ama gerçekçi düşünürsek kim haklı kim haksız diye yorum yapmaya gelince iki ucuda sıkıntılı değnek oluyo bana göre.Fan veya olmayanlaran için konu resmen kördüğüm.Sıkı bir fan bile konu hakkında mutlaka bi noktada tıkanıyodur.yani yeni olsamda bende fan sayılırım bu kris olayında açıkçası tıkandım hak veriyorum sonra e gerçekçi olmak lazım diyorum amaaan böyle işte biraz fazla yazdım galiba 😦 ilk defa bu tarz bi yazıya yorum yapıyorum sanırım yavaş yavaş fanlık seviyem level atlıyor:) umarım okurken ulan keşke yazmasaydımda bu kız okumasaydı demezsin :))) son olarak ellerine sağlık çok adaletli ve benim gibi yeni fanlar için bilgi verici açıklayıcı bir yazı olmuş.

  • Çok teşekkürler öncelikle. Aslında bu yazıyı yazarken çok tereddüt ettim ama böyle yorumlar geldikçe demek ki doğru bir şey yapmışım diyorum^^
   Dediğin gibi, yeni olunca insan önce doğal olarak tüm suçu şirkete yıkıyor. Ha bence hala suçun büyüğü SM’de tüm ayrılıklarda, o ayrı mesele ama idoller de bazı açılardan sütten çıkma ak kaşık değil. Üzülmek de normal, sonuçta grubu sevenler için kaldırılması kolay şey değil üye ayrılığı.
   Aslında ne düşüneceğini çok da şaşırma çünkü siyah-beyaz ayrımı yapılacak mevzu değil bu. İki taraf da kendince haklı/haksız. O yüzden dediğin gibi sıkı bir fan da olsan işin iç yüzünü bilmen ve %100 doğru bir karara varman imkansız.
   Ben her zaman idollerin yanında durmaktan yanayım. SM’in haklı olduğu noktalar olsa da Hangeng olayında SJ üyeleri yanında yer aldım önce, şirketin değil. Hangeng’i de destekledim ama. En mantıklısı o bence:’)
   Ve hayır, yorumun hiç saçma değildi 🙂

 18. Valla bırak yazıyı, yorumları bile teker teker hatmettim 🙂 Çok besleyici olmuş şu Hangeng olayını da bu kadar ayrıntılı bilmiyordum ne yalan söyleyeyim. Kris mevzusuna gelirsek şu dava meselesi patladıktan sonra dinlemeye başladım hay zamanlamama tüküreyim demeden geçemedim. Açıkçası Kris, şu uzun çocuk, elektrik alamadığım birkaç üyeden biri.Ama koyduğun foto o Kris bu Kris miymiş dedirtti haberin ola 😀 Nice Photo 😀 Kişisel olarak gidişine pek üzülmesem de grubun eksik kalışı senin gibi beni de üzmüyor değil. Ama dediğin gibi daha tam 11 yiğit var grup ekmeğini taştan çıkarır onlar 😀 Ha bi de şu isteksizlik mevzusu yeminle bak yeminle benim gözüme de çarpmıştı yalnız değilmişim 🙂 Ellerine, beynine sağlık çok güzel bir yazı olmuş^^

  • Hangeng olayını grubun fanlarının bile pek bildiğini sanmıyorum aslına bakarsan, o yüzden gayet normal 🙂
   Kris’e ben de ezelden beri ısınamamıştım ama yazıya güzel görünecek bir fotosunu koymaya karar verdim 😀
   Grubu artık dinlemediğim için eksik kalışına üzülmekten ziyade dışardan bakınca geride kalanlar daha mağdur görünüyor bana SM ve Kris’le karşılaştırınca. Ama hep diyorum, bilmediğimiz çok şey de var, kesin konuşmak zor^^

   • Haklısın tabii bizim sadece medya tarafından haberimiz var 🙂 Çok özel değilse neden artık Exo dinlemiyorsun valla çok hoş evlatlar var 😀 Böyle direkt dinlemiyorum deyince dedim bi yanlış mı yaptılar sana karşı 😀

   • EXO’yu ta çıkış öncesinden takip ederdim, çıkış sonrası ilk zamanlarda da herkes nefret ederken EXO savunur dururdum alskdjf
    Ama güzel evlatlar da hatta yetenek de bir noktaya kadar idare etti, tek bir şey değil pek çok sebepten soğudum ama nefret ediyor değilim 🙂

 19. Hangeng konusunda sana çok katılıyorum başta bende bütün suçu sm’e atmıştım malum sm geçmişi kirliş bir şirket ama dediğin videoları falan izleyince azda olsa hangeng’inde payı var bu davada

 20. aşırı bir Kris fanı olarak olabildiğince objektif şekilde yaklaşmaya ÇALIŞACAĞIM.
  bu arada sana disslerim olursa mazur gör fanlığıma değil psikopatça olan aşkıma ver lütfen kkk. halbuseki küçük bir bebede değilim ama bildiğin aşk yaşıyorum yavrucuğum yifoşyumoşumla hihi. sinirlendiğim yerler oldu tabiki. sonuçta objektif bir yazı ve arada Kris’ e bayağı yüklendiğini düşündüm. Hala da arkasındayım. üzgünüm. biliyorsun objektif olmaya çalışma çabalarım ama olamamam yüzünden.

  öhöm.

  öncelikle malesej ben SJ’ nun Hangeng -yanlış yazmış olabilirim- zamanına yetişemedim. ama Wufu’ nun davasıydı olaylardı yorumlar bloglar postlar derken bayağı tanıdım adamı yada amcayımı desem kkk yaşlanmış garibim çok çekmiş.

  Şu yazıdan anladığım şeylerden birisi de tam bir EXOstan değilsin de böyle takip ediyorsun. Yani müzikleri hoşuna gidiyor da…işte öyle bişeyler bişeyler 😀 Krisin gitme nedeni BANA GÖRE -ki süzgeçten geçirilmiş K-Pop’ ı EXO’ yla tanımış ardından gözlemlemiş ve herzaman bunun yüzünden SM’ i eleştirmiş bir fana göre- grupta aktif olamamasıydı. Mesela:
  -paragrafı aradı ama bulamadı-
  Kris’ e yeri doldurulamayacak üye demişsin ve yorumdamı biri dedi yoksa sen mi hatırlamıyorum boyu dışında yakışıklılığının olmadığını -burada ekrana yapıştı, tekrar okudu, ve içindeki canavarın çıkmaması için derin bir nefes aldı-
  rapçi lider ve vokal vasıflarında etkin olmadığını söylemişsin. -Benden harika derecede iğrenç tepkiler aldın ama kendimi temiz ve uslu bir kız gibi göstermek için buraya o şeyleri yazmıyorum. kimse üzülmesinkkk.-psikopatlıktan psikopatlıktan–

  Bunun ana nedeni SM. Çünkü Kris rap konusunda cidden iyi. Yani iyi. Bişey diyemiyorum çünkü etkileyici bi sesi var. Psikopatça aşık olan tarafımdan değil bu güne kadar her türlü müziğe kulak aşinalığı olan en iddialı olduğum yönümden konuşuyorum. Ama parçalarda Kris’ in bölümü herzaman kısa ve azdır. Slov. Yok denecek kadar. Bende kendimi “Baby” ve “Don’ t Go” parçalarındaki o belkide 5 saniyelik kısımlarla tatmin etmeye çalışıyorum. bunun nedeni ne mi? Açıklayayım.

  Her ne kadar sen yakışıklı olarak düşünmesende kendisi yapılan anketler doğrultusunda Siwon’ u geçip En yakışıklı erkek dalında 2. ödülünü kapmış bir erkek. -havalı gözlüklerini takıp burnundan kaydırır- ciddi ciddi yakışıklı ve zaten SM boy sıralamasında boyu en uzun SM üyesi. Boy. Yüz. Yetenek. Var. Öyle. yapacak birşey yok. SM’ de Kris’ in yeteneğini değiiill…yüzünü kullanıyor. İşte Kris’ in gitmesinde gösterilen bir etki ama bana göre en önemli etki. Sanatçı değilde bir obje olarak görülmesi. Bu cidden kötü birşey. Düşündüğünüz zaman haklı bulacağınıza inanıyorum. Çünkü SM onu yeteneği için değil yüzü için kullanıyor. Sadece o mu? Bana göre hayır. Benim palet kafalı Sehun’ umda öyle. Bu güne kadar kendisinin sesini bir “XOXO” bide “Ovedose” şarkılarında duydum. onun dışında yok. Halbuki sesi o kadar güzel ki. Bana göre Kai’ de öyle. Sesini çok nadir aralarda duyarsınız. Sanki şarkıcı değil dansçı. SM’ in bu konuda çok hatalı olduğunu düşünüyorum. Tabi size lafım yok. Olgun düşünce objektif düşünce belkide sizinki. ama sonuçta onlar dans grubu veya modellik yapan bi grup değil. Tip benim için önemli değil. Burada peki neden Kris’ i seviyorsun diyebilirsiniz. Showtime izlerseniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Cidden sesi büyüleyici. ama SM kullanmıyor. sonrada yeteneksiz adı altında yorumlar doğuyor. Tabi benim kişisel düşüncem. Belki sesini duyuncada beğenmeyeceksin. O da senin tercihin. Yani anlatmak istediğim herşey hakkında bilgilisin ona lafım yok ama ufak detayları kaçırmışsın. Yazını beğenmediğimi düşünyorsan okuduğum en iyi postlardan. -ama şu kris yakışıklı değilden sonra beynim error yedi ona lafım yok- Cidden objektif bir insansın. Aslında bakarsan şu an EXO dinlemiyorum. Bazı yorum yapanlar buna da tepki göstermiş. Ama EXO’ yu şu an dinlememe sebebim 11 üyeyi sevmediğim sadece Kris’ i sevdiğim değil. aslında benim gibi düşünen hiç bir fanın değil. bizim şu an özellikle benim gibi idolü kris olan fanların EXO’ yu dinlememe sebebi şuan EXO’ yu dinlediğimizde mutlu olmak yerine üzülmemiz. umarım beni anlarsın. ne demek istediğimi anladığını düşünüyorum. Ama tabi her zaman
  WE ARE ONE!

  edit: Üşengeç olduğumdan her türlü TDK karşıtı olduğum ortaya çıktı ama çaktırmayalım tabi kkk

  • Zaten en başından objektif olamayacağını söylemişsin o yüzden dediklerine cevap vermeyi düşünmüyordum aslında ama bazı dediklerinin başkaları tarafından da yanlış değerlendirilme ihtimaline karşılık birkaç noktayı düzelteyim yanlış olmasın:)
   EXO hakkındaki düşüncem konusunda çıkarım yapmana gerek yoktu, yazıda mevcut. Eskiden severdim, artık ilgilenmiyorum. Özetle böyle. Şarkılarına gelirsek, bazılarını seviyorum hepsini diyemem. Son albümlerini dinlemedim bile.
   Kris’in gitme nedeni eğer grupta aktif olmaması ise neden çok çalışmaktan ve bu yüzden sağlığının kötüye gitmesinden şikayet ederek ayrıldı? Bu ilk sorum.
   Bir diğer nokta yakışıklılık mevzusu, bu konuda neden sinirlendin anlamadım. İstediğimi beğenmeme hakkına sahibim, bu konuda çirkin bir dil kullanmadığım sürece de kimse yorum yapma hakkına sahip değil. Ancak aydınlatayım yakışıklı değil eşittir çirkin diye bir durum yok. Kris’in ağzı burnu yamuk anlamında bir beğenmeme değil benimkisini, çok ruhsuz ve kasıntı buluyorum bu yüzden beğenmiyorum. Ruhsuz ve ifadesiz insanları sevmem, çirkin görünmekten korkarak ifadelerini saklayan insanları sevmem. Beğenmeme nedenim bu. Yetenek konusunda da yine sesini beğenmeme hakkına sahibim. Zaten görünüşe göre Kris’in de asıl istediği şarkı söylemek değilmiş o yüzden sorun yok:D
   Bir diğer nokta ben ELF olduğum için “Siwon’u bile geçti” diyerek vurmaya çalışmışsın. Siwon’u çok severim, yakışıklıdır da ama sevme nedenim o değil ve benim için Kpopun en yakışıklısı falan değil. Ama Siwon mimik kralıdır mesela, yakışıklı suratını yamultmaktan, çirkin gözükmekten korkmaz, dediğim anlaşıldı sanırım. Mevzuya dönersek sana Kris’in esamesinin bile okunmadığı ve Siwon’un üst sıralarda yer aldığı sayısız anket vs. yollardım ama bitmez yani öyle bir karşılaştırmaya girmek bile anlamsız. Tam tersi olsa ve Kris her ankette 1. olsaydı da görüşlerim değişmezdi ayrıca:D
   Sese tekrar dönersek, ben neredeyse 2 yıl EXO takip ettim, Kris’in sesini düşündüğünden çok dinledim. Bence hala yeri dolmaz bir yetenek değil, yeteneksiz demiyorum ona dikkat. Sana geldiği gibi büyüleyici gelmiyor bana kısacası.
   Üzülmenizi anlıyorum. Üstteki açıklamalarım da görüşlerimin didiklenmesinden hoşlanmadığımdan yoksa objektif olamamanı da bir noktaya kadar anlayabilirim.

 21. Yazı hoş ve açıklayıcı tamam.Ama Kris hakkında dediğin laflar saçma değil mi ? Yok o olmazsa olur tarzında laflar.Sadece bu hoşuma gitmedi bu senin kendi görüşün ama bu yazıyı o kadar güzel yazmışsın ki o laflar büyüsünü bozuyor.Bilmeyen insanlar lütfen bunu okusun. Kris’in sesini seviyorum.Bu bir gerçek ama Soo veJongdae karşılaştırmak tuhaf çünkü Kris rap yapıyor.Sadece bu kısmı beğenmedim zaten o da senin görüşün saygı duyarım.

  • Hayır saçma değil, senin fikrine uymaması saçma olduğunu göstermiyor. Dediğin gibi bu yazı benim görüşlerimi içeriyor sonuç olarak. Ki zaten ben Kyungsoo ya da Jongdae ile karşılaştırmadım.
   Sen sesini beğeniyor olabilirsin ama EXO’da olduğu süre zarfında ben Kris’in herhangi bir şekilde yeteneği ile göze çarptığını hatırlamıyorum. Bugüne dek rastladığım hayranları da hep tipi için beğeniyor, hiç rapinden, dansından vb. bahseden görmedim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s